Державне підприємство «Гарантований покупець» має виплатити весь обсяг накопиченого боргу перед підприємствами зеленої енергетики після отримання 10,3 мільярдів гривень від «Укренерго», оскільки часткова виплата боргу є порушенням домовленостей з іноземними інвесторами і через це вони звернуться в міжнародні арбітражі проти України.

Про це йдеться в листі найбільших асоціацій відновлюваної енергетики України на адресу директора ДП «Гарантований покупець» Костянтина Петриковця, які нагадали, що держава мала виплатити 9 мільярдів гривень боргу (40% від усієї суми боргу в 22,4 млрд грн) ще до 31 грудня 2020 року.

"Якщо ДП “Гарантований покупець” за рахунок кредитних коштів, отриманих НЕК “Укренерго” під державні гарантії, здійснить погашення “старого” боргу перед виробниками електроенергії з ВДЕ в меншому розмірі, ніж 40%, як це передбачено меморандумом про взаєморозуміння, це, в свою чергу, призведе до низки негативних наслідків, включно з невиконанням зобов’язань виробниками електричної енергії з ВДЕ за банківськими позиками, ініціюванням застосування положень про страхування політичного ризику в рамках фінансування МФО та арбітражних проваджень проти України за діючими Угодами про сприяння та взаємний захист інвестицій, а також за Енергетичною Хартією", - йдеться в листі асоціацій.

Асоціації повідомили, що настанова Нацкомісії з енергетики (НКРЕКП) про направлення не менш ніж 50% коштів з 10,3 млрд грн на адресу НАЕК "Енергоатом" суперечить нормам Закону України №1510-VIII “Про НКРЕКП”.

На їхню думку, позиція НКРЕКП щодо перешкоджання використання в повному обсязі кредитних коштів, залучених НЕК “Укренерго” від державних банків у розмірі 10,3 млрд грн., для погашення заборгованості ДП “Гарантований покупець” перед виробниками електричної енергії з ВДЕ, є необґрунтованою.

Популярні новини зараз

Українським пенсіонерам назвали нові суми надбавок на 2022 рік: не менше 3 тисяч гривень

Володимир Дантес розповів про сімейний бюджет з Дорофєєвою: "Я не знаю, скільки заробляє Надя"

Студентка з Шевченка розповіла, як викладач довела її до відчаю: "Плач, с*ка"

Зірка "Кварталу 95" Олександр Пікалов розлучився з кумою Зеленського після 18 років шлюбу: залишив їм з сином будинок

Показати ще

Асоціації переконані, що загалом, позиція НКРЕКП щодо перерозподілу цільових коштів «зеленої» енергетики всіляко перешкоджає врегулюванню фінансової кризи на ринку електричної енергії, адже усі інші закони, які є похідними від Закону України №810-IX щодо скорочення «зелених» тарифів, не передбачають погашення заборгованості перед іншими суб’єктами господарювання, окрім тих, що здійснюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

«Просимо вас без будь-яких подальших затримок, відповідно до діючого законодавства, забезпечити сплату не менше 40% накопиченого боргу перед виробниками електроенергії з ВДЕ за березень-липень 2020 року на виконання положень Меморандуму про Взаєморозуміння», - закликали асоціації в листі до «Гарантованого покупця».

Нагадаємо, уряд в грудні 2020 року затвердив державні гарантії для держкомпанії "Укренерго" на суму 10,3 млрд грн з метою залучення кредитів від трьох державних банків для виплати боргів перед ДП "Гарантований покупець", а воно, відповідно, перед виробниками "зеленої" енергії.

Інвестори очікували, що держава виконає свої зобов'язання і своєчасно погасить 40% "старого" боргу (9 млрд грн) до кінця 2020 року.

Водночас НКРЕКП вирішила затвердити постанову, яка заборонить ДП "Гарантований покупець" погасити відповідну заборгованість.

16 грудня НКРЕКП відправила "Гарантованому покупцю" лист з рекомендацією перерахувати мінімум 50% коштів від 10,3 млрд грн компанії "Енергоатом".

На думку асоціацій ВДЕ, таке рішення НКРЕКП усуне єдине поки доступне джерело для погашення "старого" боргу ДП "Гарантований покупець" перед виробниками електричної енергії з ВДЕ і стане підтвердженням повної неспроможності Кабміну і НКРЕКП виконати умови і зобов'язання відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння, підписаного ними в червні 2020 року

Щоб вирішити фінансову кризу на ринку електроенергії народні депутати зареєстрували законопроект №4624 про випуск ОВДП для "Енергоатому" на суму 7,3 млрд грн. Таким чином, "Енергоатом" і підприємства відновлюваної енергетики отримали окремі джерела погашення накопичених перед ними боргів.