Імпорт електроенергії з Росії запроваджений з метою зірвати план інтеграції України з єдиною енергетичною системою Європи.
Про це заявив екс-міністр енергетики Юрій Продан в інтерв’ю виданню «Главком».
«Росія ж свідомо робить занижену ціну, щоб втягти нас у ці взаємовідносини і прив`язати тісніше до російської енергосистеми. В такий спосіб росіяни намагаються якомога довше відтермінувати приєднання української енергосистеми до загальноєвропейської системи ENTSO-E», - заявив екс-міністр.
Загрозу віялових відключень лобісти російського імпорту штучно використовують як прикриття і привід, аби виправдати співпрацю з країною-агресором.
«Тому коли хтось розповідає, що в Україні немає віялових відключень, тому що є імпорт електроенергії з Росії, то це омана, тому що в будь-який момент ми можемо їх ввести, якщо Росія припинить імпорт. Дай Боже, щоб цього не сталося», - додав екс-міністр.
За його словами, міненерго, уряд і НКРЕКП повністю провалили підготовку до опалювального сезону, що і стало причиною напруженої ситуації в енергосистемі і створило підстави розпочати імпорт з Росії.
«Ця ситуація склалася тому, що практично була провалена підготовка енергетики до зими. До такого провалу причетні практично всі органи державної влади: Міненерго, яке, по суті, не функціонувало, державний Регулятор і Кабінет міністрів, який зовсім не приділяв уваги підготовці до осінньо-зимового сезону», - додав екс-міністр.
Нагадаємо, Україна відновила імпорт електроенергії з Білорусі з січня 2021 року. В лютому розпочалися поставки з Росії. Загалом станом на 18 лютого було імпортовано 460 млн кВт годин на суму 750 млн грн.
Проти імпорту виступили найбільші українські ТЕЦ, які 15 лютого звернулися до уряду з вимогою негайно заборонити імпорт і скликати Антикризовий енергетичний штаб. За інформацією ТЕЦ, імпорт може призвести до зупинки роботи станцій і зриву опалювального сезону.