Кабінет міністрів має надати ЄС пояснення щодо неможливості реалізації Нацплану зі скорочення викидів (НПСВ) на ТЕС і ТЕЦ України і потреби його відтермінувати, бо в поточній редакції і без наявних джерел фінансування Нацплан може стати причиною дефіциту потужності в енергосистемі в 2023 році.

Про це в колонці на Економічній правді написав Іван Плачков, голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї, зазначивши, що потрібно визнати, що країна не може вчасно виконати НПСВ і про слід офіційно повідомити європейських партнерів.

«Необхідно терміново звернутися до Європейського співтовариства з офіційним обґрунтованим клопотанням щодо перегляду НПСВ та відтермінування початку реалізації на 2025 рік із закінченням у 2038 році (поточна редакція – 2021-2033 роки) і супроводити цей процес потужною енергетичною дипломатією», - заявив Плачков.

Він пояснив, що Україна виконала частину заходів зі скорочення викидів на вугільних енергетичних потужностей, зокрема, переобладнала енергоблоки з антрациту на газове вугілля, реконструювала газоочисне обладнання на Придніпровській ТЕС, а також будує сіркоочистку на Трипільській ТЕС.

Однак, на думку експерта, Україна не має найменшого шансу виконати НПСВ у встановлені терміни. До 2025 року неможливо відповідно до технологічного процесу виконати на 90 енергоблоках екологічну модернізацію, навіть за повного фінансування.

Популярні новини зараз

В'ячеслав Узєлков підставив свою голову під удар заради "Зважених та щасливих": "Був найкращим..."

Учасниця "Холостяка" Яна Станішевська поділилася легким рецептом Київського торта - "Не такий страшний..."

Святослава Вакарчука запідозрили у таємних зв’язках із лідером гурту Go_A Катериною Павленко: "Епічно!"

Укрзалізниця довела, що пасажири можуть "домовитися" без будь-яких сертифікатів: "Начальник вирішує"

Показати ще

«Узгоджений з Європейським співтовариством та схвалений урядом НПСВ у 2017 році набув ознак закону, а його невиконання призведе до негативних наслідків. Україна через три-чотири роки буде змушена зупинити всю теплову генерацію і перейти на дрова та імпорт електрики з РФ та Білорусі. Імпорт з ЄС не допоможе», - додав Плачков.

Раніше в держкомпанії "Центренерго" заявили, що Україна втратить можливість експлуатувати 11 вугільних енергоблоків теплоелектростанцій з 1 січня 2023 року через невиконання НПСВ, оскільки для екологічної модернізації цих потужностей немає джерела фінансування.

Як вказував прем'єр-міністр Денис Шмигаль, Нацплан зі скорочення викидів був затверджений попередніми урядами без економічного обґрунтування і розрахунків, тому екомодернізація енергопідприємств повинна початися з 2023 року.

Зі свого боку заступник міністра енергетики Максим Немчинов заявив про необхідність якнайшвидше визначитися з джерелами фінансування заходів Нацплану зі скорочення викидів. В іншому випадку Україна матиме ще більший дефіцит електроенергії в системі вже наступного року, адже доведеться вимикати енергоблоки, якщо на них не буде встановлено дороге Очисне обладнання. А втрата такого обсягу теплової генерацій - це пряма загроза енергетичній безпеці країни.

За підрахунками Міністерства енергетики на екологізацію енергетичної сфери необхідно понад 4,1 млрд євро.

Народний депутат, член парламентського комітету з питань екологічної політики та природокористування Леся Василенко зазначила, що виконання Нацплану зі скорочення викидів необхідно починати з найбільш реалістичних заходів з екомодернізацій. Депутат зареєструвала постанову, де закликає уряд якомога швидше розробити механізми фінансування заходів Національного плану зі скорочення викидів.