До порядку денного включено президентський законопроект №5153 від 25.02.2021 «про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

Даний законопроект у ЗМІ вже встигли охрестити " законопроектом про нульове декларування» і «законопроектом Про амністію капіталів». Однак, в "чистому вигляді" ні тим, ні іншим він, як і три альтернативні законопроекти (№№5153-1, 5153-2 і 5153-3) – не є. Про це у своєму блозі на порталі «Коментарі» пише економічний експерт Фонду громадської безпеки Юрій Гаврилечко.

«Основне завдання цього документа, як зазначає Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, підготувати і громадян, і вітчизняну фіскальну службу до тіснішої інтеграції вітчизняної фінансової системи у вже сформовані форми міжнародного співробітництва та взаємодії. Зазначу, що при розгляді основного та альтернативних законопроектів Данило Олександрович і його колеги по Комітету виконали титанічну роботу в найкоротші терміни. Оскільки Рада 2 березня прийняла рішення про скорочену процедуру подачі документів, то буквально за два тижні (і це включаючи вихідні на 8 березня), комітет підготував аналіз всіх чотирьох текстів законопроектів і видав свої висновки і рекомендації до кожного з них»,- зазначає експерт.

Гаврилечко нагадав, що з дня на день для великого бізнесу вступають в дію правила анти-BEPS, передбачені в анти-офшорному законі. Тоді ж запрацює і автоматичний обмін податковою інформацією зі 120 країнами. Тобто, в найближчому майбутньому вітчизняні фіскали зможуть отримувати інформацію від своїх колег з цих країн про майно резидентів України, зареєстроване в їх юрисдикціях. Відповідно, аналогічну інформацію вони отримуватимуть і від України. І якщо виникнуть питання про джерело доходів (без якої вже зараз відкрити рахунок в Європейському банку неможливо), нашим громадянам доведеться на них відповідати.

"Для тих же, у кого не буде ні офіційного джерела доходу ні поданої «нульової декларації» – обґрунтувати походження своїх коштів стане вельми важко. Так, це відбудеться не сьогодні і не завтра, але протягом найближчих років п'яти подібні зустрічні перевірки стануть реальністю. І готується до них і з боку Держфіскальної служби, і громадян України слід вже зараз. Підставою ж для подібної підготовки і переліком правил для неї і покликаний служити поданий президентом законопроект»,- каже Гаврилечко.

Популярні новини зараз

Учасниця "Холостяка" Яна Станішевська поділилася легким рецептом Київського торта - "Не такий страшний..."

Святослава Вакарчука запідозрили у таємних зв’язках із лідером гурту Go_A Катериною Павленко: "Епічно!"

Серіал "Ти", який обігнав "Гру в кальмара", продовжує набирати популярність: чим підкорив Ден Хамфрі з "Пліткарки"

Володимира Дантеса запідозрили в дивній любові, Дорофєєва ні до чого: "Просто кайф!"

Показати ще

На думку аналітика, складно не погодиться з твердженням Гетманцева, що хочемо ми того чи ні, Україна - частина відкритого світу, де щодня підвищується транспарентність і відповідні правила перевірки походження активів будуть діяти незабаром у всіх цивілізованих країнах.

«Однак сама по собі податкова амністія-це лише частина інструментарію з підвищення податкової дисципліни. Вона, по суті, більше потрібна самим же громадянам, особливо тим, хто за родом роботи так чи інакше пов'язаний із зовнішньоекономічною діяльністю. Мети "наповнити бюджет" з її допомогою Немає», - каже експерт.

Як повідомив в інтерв'ю " бізнес Цензор» глава фінансового комітету ВРУ Данило Гетманцев, основні втрати економіки від функціонування тіньового ринку, оцінюються приблизно в 42-48 млрд грн в рік: 10-14 млрд грн країна втрачає від несплати податків від нелегального продажу палива мережами АЗС, 8-10 млрд грн – від нелегального експорту аграрної продукції, 8 млрд грн – від реалізації контрафактного алкоголю, 7 млрд грн – від контрабанди електроніки, 3,5-4 млрд грн – від діяльності нелегальних міні-НПЗ, 5,3 млрд грн – від торгівлі контрафактною тютюновою продукцією.

"Так що горезвісний висновок зарплат з тіні – це не перший, а заключний етап боротьби з «чорним ринком». І виключно силовими заходами тут не допоможеш. Зміни потрібні комплексні і в різних сферах: починаючи від перегляду політики перерозподілу національного доходу, що дозволило б платити гідні зарплати медикам, вчителям, військовим, поліцейським і закінчуючи заходами щодо стимулювання пріоритетних галузей бізнесу, які б стали драйверами національної економіки, як це було зроблено в Південній Кореї, Сінгапурі, Тайвані... Податкова амністія може підготувати грунт до переходу на інші правила фіскалізації, які б відповідали сучасним реаліям, а не базувалися на спадщину радянського минулого, де за всіх працюючих податки платив єдиний роботодавець – держава. Соціалізму-то у нас давно немає, а ось багато його форми обліку і контролю-залишилися»,- резюмував Юрій Гаврилечко.