Міжнародна торгова палата (ICC Ukraine) підтримала проект закону №5208-1 Олексія Кучеренка про заборону комерційного імпорту електричної енергії з Росії та Білорусі та обов'язкової інтеграції української енергосистеми з ENTSO-E до 2023 року.
Про це йдеться в копії листа ICC Ukraine, направленого Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову та голові профільного комітету Андрію Герусу.
"Проаналізувавши норми документів, ICC Ukraine висловлює обґрунтовані застереження щодо законопроекту №5208 (автор А.Герус), і грунтуючись на позиціях стекхолдеров галузі, просить підтримати альтернативний законопроект №5208-1 (автор О. Кучеренко) при розгляді у Верховній Раді України», - йдеться в листі ICC.
Фахівці ICC піддали критиці проект закону Андрія Геруса. Одне з ключових зауважень, його проект передбачає обмеження тільки на прямі поставки електроенергії з Росії, проте ігнорує транзитний імпорт через Білорусь.
«У той же час альтернативним проектом №5208-1 передбачено усунення головного недоліку основного законопроект №5208, а саме дозволяється на період переходу АЄС України на паралельну роботу з ENTSO-E здійснювати технологічний «перетік» електроенергії з РФ і Білорусі. Але продовжує повноваження регулятора щодо обмежень доступної пропускної потужності державних перетинів з Білоруссю і Росією», - йдеться в повідомленні ICC.
Крім цього, в ICC Ukraine стурбовані відсутністю в основному проекті Геруса належного аналізу наслідків від можливих обмежень поставок нафтопродуктів, вугілля та інших енергоресурсів, від яких критично залежить функціонування економіки країни.
Нагадаємо, Україна відновила імпорт електричної енергії з Росії та Білорусі в січні-лютому 2021 року. За перших два місяці, витрати на імпорт перевищили 900 млн грн.
18 березня про необхідність обмеження імпорту заявив президент Володимир Зеленський, а наступного дня припинити імпорт пообіцяв в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко.
Основним імпортером з Білорусі виступає компанія "Дніпросталь-Енерго" олігарха Віктора Пінчука.