Держава повинна допомогти промисловості в проведенні екомодернізації, як це зробили в країнах ЄС, оскільки українські підприємства не мають для цього ресурсів. Про це написав директор GMK Center Станіслав Зінченко в колонці для Інтерфакс-Україна.
«Для масштабної екомодернізації великі підприємства потребують допомоги держави. Ця допомога повинна виражатися у фінансових і податкових стимулах. Наприклад, це можуть бути державні гарантії або компенсації відсотків за кредитами, взятими на екомодернізацію. Або податкові пільги", - написав Зінченко.
Він нагадав, що екомодернізація в європейських країнах проводилася за серйозної фінансової підтримки з боку держави. Зокрема, за даними представників бізнесу, починаючи з 2000 року в ЄС було підтримано і значною мірою профінансовано державою понад тисячу проектів у розмірі понад 400 млрд євро за напрямами «захист природного середовища», «енергозбереження» та «енергоефективність», у тому числі в рамках промислової екомодернізації.
Зінченко підкреслив: Україна гостро потребує підвищення енергоефективності своєї промисловості. Але великі, енергоємні підприємства, такі як паливно-енергетичний комплекс, металургія, хімія, целюлозно-паперова промисловість, цементна промисловість, несуть дуже великі витрати і не зможуть реалізувати модернізацію за рахунок своїх коштів, їм потрібна державна підтримка.
"Якщо держава зацікавлена реалізувати свої зобов'язання по Green Deal, вона повинна діяти, як в Європі. Не тільки говорити:»Завтра всі повинні поставити фільтри і впровадити водневі технології". Ні! Воно повинно допомагати підприємствам системно впроваджувати технології енергозбереження або перебудовувати основні виробничі процеси для зменшення енерговитрат на одиницю продукції», - підкреслив Зінченко.
Раніше Федерація роботодавців заявила, що прийняття екологічних законопроектів №4167 і №3091, зареєстрованих в парламенті, може привести до знищення цілих галузей промисловості і збільшення тиску на бізнес з боку чиновників.
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) також закликала Верховну Раду доопрацювати екологічні законопроекти, оскільки на їх реалізацію потрібні мінімум $10 млрд, а в української промисловості, яка страждає від затяжної кризи і несе мільярдні збитки, таких коштів немає,