Постачання електричної енергії з Росії та Білорусі за демпінговими цінами призводить до штучного обвалу вартості електроенергії до рівня нижче собівартості її виробництва на українських електростанціях.


Про це йдеться в аналітичній довідці Всеукраїнської енергетичної асамблеї.
«Ціна на РДН в останні дні березня знизилася (її обвалили) до 1100- 1200 грн/МВт·год. Цієї ціни недостатньо для відновлення складів, та здійснення ремонтів обладнання належним чином», - йдеться в повідомленні ВЕА.


Російський імпорт, а також дії трейдерів-спекулянтів штучно обвалюють ціну на РДН чим викривляються всі інші сегменти ринку.
Останні дні березня імпорт призупинився, оскільки ціна і так упала нижче собівартості українських виробників, однак на квітень доступ до міждержавних перетинів для поставок зі сходу проданий.


«Імпорт електроенергії чатує на сході. Як тільки так зразу. Міждержавний перетин Білорусь-Україна на квітень продано», - зазначили в асоціації.
Загалом експерти ВЕА оцінюють, що влада прагне зберегти можливість для імпорт російського струму з метою забезпечення занижених цін для великих енергомістких підприємств та їх власників.
«По сумі всіх дій та бездіяльності загальний вектор ринку продовжує бути спрямованим на зниження ціни для великих споживачів та збереження можливості імпорту електроенергії зі Сходу», - зазначили в асоціації.
Нагадаємо, 18 березня Президент Володимир Зеленський підтримав ідею обмеження імпорту струму з Росії і Білорусі і дав відповідне доручення уряду. Згодом Міністерство енергетики пообіцяло припинити імпорт.
Україна відновила імпорт російської електроенергії з січня 2021 року. За перші два місяці було імпортовано понад 600 млн кВт годин на суму 900 млн грн.
Поставки здійснюються як напряму з Росії, так і в обхід через Білорусь. Основним імпортером струму з Білорусі стала компанія «Дніпросталь-Енерго» Віктора Пінчука.