Кабінет міністрів України порушує всі графіки виплати боргів перед інвесторами у відновлювану енергетику і через це вони почали вивидити гроші з України, вважає економіст Борис Кушнірук.

Він вказав, що в 2020 році НБУ зафіксував відтік іноземних інвестицій (ПІІ) з України і що проблеми в секторі зеленої енергетики вплинули на це навіть сильніше, ніж вірус COVID-19, який ударив по сектору надання послуг і харчування.

«Потрібно розуміти, що збитки, і відповідно відтік ПІІ, показали також компанії, які здійснювали інвестиції у відновлювальні джерела енергії (ВДЕ). До речі, вони є одними з найбільших інвесторів в Україну. Тобто, 1,3 млрд доларах збитків компаній з іноземним капіталом — це, у першу чергу їх, збитки. Через ситуацію, яка склалася у цьому секторі, через утиски у сегменті ВДЕ, замість реінвестування почалося виведення іноземного капіталу», - сказав Кушнірук.

Він уточнив, що відповідно до закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії” (№810-IX, від 21 липня 2020 року), держава брала на себе зобов'язання забезпечити виплату всіх боргів перед компаніями, які здійснювали виробництво ВДЕ, за наступним алгоритмом: 40% у IV кварталі 2020 року та 60% - у 2021 році (по 15% щокварталу).

«Виходячи з цих даних, станом на 31 березня поточного року, виробники ВДЕ повинні були отримати 12,32 млрд. грн., або 55% заборгованості. В реальності, за даними Української асоціації відновлюваної енергетики (UARE), оплачено лише 4,63 млрд. грн., або 37,6% заборгованості», - підкреслив економіст.

Популярні новини зараз

Мама школяра розкрила очі батьків на меню Клопотенка: "Поверніть булки і ковбасу"

Михайло Поплавський відсунув юних студенток і взявся за Тіну Кароль: вже покликав у свою печерку

"Холостячка" Злата Огнєвіч практично зняла труси і засвітила "равлика", Задворний може кусати лікті

Зірка "МастерШеф" Ольга Мартиновська похвалилася сімейним щастям в обіймах доньки і Ектора Хіменеса-Браво: "Вже подружжя"

Показати ще

За його словами, невиконання владою своїх зобов'язання перед компаніями, які інвестували кошти у ВДЕ, призвело до того, що замість реінвестування, іноземні інвестори, в результаті збитків, продемонстрували виведення ПІІ з України у 2020 році.

Він повідомив, що внаслідок поширення пандемії коронавірусу в Україні та повного провалу урядом масової вакцинації населення, не очікує позитивних даних щодо ПІІ у 2021 році у готельно-ресторанному бізнесі.

«Але, схоже, ще гіршими у 2021 році будуть результати залучення ПІІ у ВДЕ. Принаймні, якщо не виконуватимуться взяті українським урядом від імені держави зобов'язання перед інвесторами у відновлювану енергетику та не буде налагоджена ситуація з платежами ВДЕ», - сказав Кушнірук.

Як повідомлялося, за інформацією НБУ, на фоні кризи в галузі зеленої енергетики чистий відтік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну за 2020 рік становив 868,2 млн доларів, тоді як у 2019 році чистий приплив становив 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року. Станом на 1 квітня підприємствам "зеленої" енергетики перераховано 4,6 млрд грн. Рівень розрахунків держави з виплати боргів 2020 року становить 20%. Заборгованість держпідприємства "Гарантований покупець" перед підприємствами відновлюваної енергетики становить 17,8 млрд грн.

За результатами опитувань, які організувала експертна організація DiXi Group, понад 80% українців зацікавлені у зменшенні шкідливих викидів у довкілля та підтримують розвиток зеленої енергетики в Україні. Європарламент стурбований невиконанням Кабміном Дениса Шмигаля зобов'язань щодо погашення заборгованості перед виробниками електроенергії з поновлюваних джерел енергії.

Представник Єврокомісії в Україні Торстен Велерт зазначає, що Кабмін повинен виплатити борги підприємствам відновлюваної енергетики, як того вимагає підписаний у 2020-му меморандум, а також максимально наблизити момент запуску "зелених" аукціонів в Україні для подальшого зниження вартості електроенергії з відновлюваних джерел.