Інформаційно-аналітичний центр GMK Center оцінює щорічні втрати експорту української металургії від введення Євросоюзом Carbon Border Adjustment Мechanism (СВАМ) у розмірі €155-200 млн на рік залежно від сценарію. Також це знизить фінансові результати галузі на €105-200 млн на рік.

Про це в ході круглого столу «Вплив СВАМ на металургію України» розповів Андрій Тарасенко, головний аналітик GMK Center.

Під дію СВАМ підпадає близько €2,5 млрд металургійного експорту на рік. Точні масштаби збитку для національних виробників залежать від форми реалізації СВАМ.

«Зараз розглядаються два основні сценарії застосування СВАМ: з наданням безкоштовних квот на викиди для виробників імпортної продукції (Сценарій №1) і без надання безкоштовних квот для імпорту з одночасним скасуванням безкоштовних квот для виробників у ЄС (Сценарій №2). Сценарій №2 передбачає в рази більші суми платежів за СВАМ і є найменш прийнятним для виробників імпортної продукції, зокрема українських», – зазначив Андрій Тарасенко.

Впровадження СВАМ значно сильніше вплине на українських виробників, ніж на компанії з країн-конкурентів. Залежність українських виробників сталі від ринку ЄС у 2,5 раза вища, ніж у виробників Росії, у 5,7 раза вища, ніж у металургів Південної Кореї, в 11 разів вища, ніж у виробників Індії.

Популярні новини зараз
Відключення електроенергії: українців попередили до чого готуватися, терор не минув безслідно Нові виплати по 2200 гривень: кого це стосується та як отримати Катя Репяхова заявила, що не боїться розлучення з Віктором Павліком: "Коли він зустрічав своїх нових дружин..." Про що не сказали українцям стосовно генераторів: багатьом захочеться скасувати покупку
Показати ще

У результаті дії «вуглецевого податку» можна очікувати зменшення обсягу виробництва чавуну на 500 тис. т (-2,5% відносно рівня 2019 року) і довгого прокату (в т. ч. квадратної заготовки) – на 110 тис. т (-1,4%).

За словами Андрія Тарасенка, це також може призвести до зниження обсягу капітальних інвестицій в розмірі до €130 млн на рік (-12% відносно рівня 2019 року). У довгостроковій перспективі це означатиме хронічне відставання в інвестиціях і програш в конкурентоспроможності.

Масштаб негативних наслідків дії СВАМ як для галузі, так і для всієї економіки буде поглиблюватися з кожним роком, оскільки ціна дозволів на викиди має тенденцію до зростання.

Як повідомляв GMK Center, на початку березня 2021 року Європейський парламент схвалив резолюцію про запровадження CBAM. Офіційна пропозиція щодо CBAM від Єврокомісії, як очікується, з’явиться до кінця другого кварталу 2021 року. Ввести в дію CBAM планується не пізніше 2023 року.

ЄС розглядає CBAM як спеціальний фіскальний інструмент, який змусить виробників імпортної продукції платити таку саму ціну за викиди СО2, яку платять європейські виробники.