Україна має виконувати Нацплан, але його треба актуалізувати з урахуванням потреб енергосистеми в потужностях на найближчи роки, щоб не втратити власні генеруючі потужності. А для цього держава має переглянути та актуалізувати енергостратегію України, щоб вимога виконувати екологічну модернізацію електростанцій, що працюють на вугіллі, не погіршила енергетичну безпеку держави.

Таку думку висловили експерти та фахівці галузі.

Зокрема, заступник міністра енергетики Максим Немчинов повідомив, що в державі остання редакція енергостратегії діє з 2005 року і вона потребує актуалізації.

«Над цим ми зараз працюємо. Ми не хочемо більше потрапити в ситуацію, коли стратегія вже на момент прийняття стає неактуальною. Тобто, ми повинні врахувати там усі на сьогодні тенденції, і в першу чергу наші зобов’язання і по Паризькій кліматичній угоді, і наші заяви з точки зору декарбонізації, екологізації та GreenDeal. Тому ця робота ведеться», - сказав Немчинов.

В свою чергу, нардеп фракції «Слуга народу» Людмила Буймістер повідомила, що екологізація енергетики повинна бути однією з основних, якщо не основною метою взагалі нової енергетичної стратегії нашої країни.

Популярні новини зараз
Весь цей час ми помилялися: як правильно готувати гречку, щоб вона не втратила смаку і не розварилася У Китаї визнали незалежність Брянської народної республіки: "А Москва тепер бомбить за це" Солодкі рогалики до чаю за лічені хвилини: ідеальний рецепт, коли обмаль часу на приготування 83-річна пенсіонерка заборонила своєму 37-річному чоловікові інтим із нею: "Я не в такій формі, як раніше"
Показати ще

«І ми повинні дуже агресивно відноситися саме до виконання цього завдання, тому що це в першу чергу життя людей і це якість життя людей, в першу чергу наших українців», - сказала депутатка, додавши, що можливості для своєчасного виконання НПСВ вже втрачено.

За її словами, на рівні держави має бути спочатку актуалізована енергетична стратегія, відповідно до якої підприємства будуть виконувати екологічну модернізацію

«Треба визначитися як буде виглядати наша енергосистема. Тоді стане зрозуміло, яким чином змінити НПСВ в такий спосіб, який буде найкраще сприяти досягненню екологічних цілей. Сьогодні ж у нас цієї стратегії немає», - сказала Буймістер.

Вона вказала, що всі технічні питання щодо реалізації НПСВ можна легко врегулювати на рівні експертів. Зокрема, на рівні РНБО мають розглядатися всі енергетичні питання, і це має бути єдиний майданчик для вироблення стратегії майбутнього для сектору енергетики України.

«Коли буде загальна стратегія енергетична, тоді ми будемо думати, яким чином її профінансувати: з бюджету, з ринку, за рахунок залучення іноземних інвестицій від наших партнерів тощо», - заявила нардеп.

В свою чергу директор Центру економічного відновлення Кирило Криволап повідомив, що його аналітичний центр співпрацює з Міністерством енергетики, асоціаціями та гравцями ринку для того, щоб допомогти державі актуалізувати енергостратегію та розробити дорожню карту з вирішення кризових питань в галузі енергетики.

Тим паче всі експерти одноголосно дійшли висновку, що вироблення стратегії займе роки, яких вже не має для виконання Нацплану, як немає і фінансування.

Нагадаємо, загальна вартість екологічних заходів на теплових енергоблоках в межах НПСВ до кінця 2033 року оцінюють у 4,3 млрд грн. У той же час найвищі обсяги вкладень в екологічну модернізацію ТЕС слід здійснити в 2024-25 рр. в розмірі EUR544 млн і EUR636 млн відповідно.

В Україні до теперішнього часу джерела фінансування НПСВ на ТЕС не визначені, а отже вже з 2023 року перші енергоблоки ТЕС будуть змушені вимикатися через відстуність модернзаціі згідно НПСВ.

Міністерство енергетики, учасники ринку електроенергії та експерти галузі вказують на необхідність зрушити терміни реалізації Нацплану за викидами.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України вказує про неможливість виконати Національний план щодо скорочення викидів на ТЕС і ТЕЦ України в короткі терміни через проблему відсутності фінансування відповідних заходів.