Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг Валерій Тарасюк відмовляється виконувати зобов’язання щодо вирішення боргової кризи в секторі зеленої енергетики і тим самим поглиблює кризу в галузі.
Про це в ефірі каналу «Україна 24» заявив голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олександр Козакевич.
«Ми і очікували після того, як підписав меморандум голова НКРЕКП – Валерій Тарасюк, що вони погодяться в повному об’ємі включати кошти, які необхідні для забезпечення виплат по зеленому тарифу в тариф НЕК Укренерго. Але цього ми не побачили», - сказав Козакевич.
За його словами, НКРЕКП не вирішує питання накопичених боргів 2020 року, зокрема в перерозподілі коштів державних банків не на користь інвесторів в зелену енергетику. Більш того, створює проблеми з розрахунками у 2021 році.
«Якимось чином невідомим, дивною настановою комісія втрутилась в цю справу і зобов’язала гарантованого покупця розподілити кошти, отримані як кредитні порівну між зеленою енергетикою та «Енергоатомом», - пояснив Козакевич.
Він підкреслив, що інвестори засмучені політикою держави у відношенні до зеленої енергетики, оскільки вони погодилися урізати свої прибутки на 7-15% шляхом зниження «зелених тарифів», але держава навіть за цих умов не намагається вирішити кризу боргів.
«Ніякі домовленості не діють, на жаль», - підсумував Козакевич.
Нагадаємо, за інформацією НБУ, на тлі кризи в "зеленій" енергетиці чистий відтік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну у 2020 році склав 868,2 млн, тоді як у 2019 році чистий приплив склав 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.
Станом на 1 квітня підприємствам "зеленої" енергетики перераховано 4,6 млрд грн із суми "старого" боргу 2020 року. Рівень розрахунків держави з виплати такого боргу становить 20%.
Заборгованість держпідприємства "Гарантований покупець" перед підприємствами відновлюваної енергетики сягає 17,8 млрд грн.
За результатами опитувань, які організувала експертна організація DiXi Group, понад 80% українців зацікавлені у зменшенні шкідливих викидів в навколишнє середовище і підтримують розвиток зеленої енергетики в Україні.