Міністерство енергетики змушує державні шахти продавати вугілля на 500 грн/т дешевше ринкового рівня, що призведе до збільшення бюджетних дотацій на підтримку вугільної галузі до рекордний 7,3 млрд грн.


Про це повідомив економіст Борис Кушнірук.
«Державні шахти за рекомендацією Міністерства енергетики наразі продають вугілля по 1650 грн/т. Тобто, на 450-500 грн/т нижче ринкового рівня. Фінансовий дефіцит державного вугільного сектору на кінець року складе рекордних 7,3 млрд гривень. В бюджеті передбачені дотації лише 2,5 млрд грн, відповідно уже влітку країну чекають масові страйки шахтарів через відсутність коштів на виплату заробітної плати», – заявив економіст на своїй сторінці в Facebook.


Фактично державні шахти через штучно занижені ціни дотують компанію «Центренерго» на 2 млрд грн щороку.


«Міністерство, змушуючи державні шахти продавати для «Центренерго» вугілля на 500 грн/т дешевше ринку, дотує цю нещасну компанію на 2 млрд грн на рік. Фактично Міненерго свідомо руйнує цілий сектор економіки для спасіння розграбованої Коломойським державної компанії», - пояснив економіст.
За його словами, це можна пояснити або намаганням приховати реальні масштаби корупції в «Центренерго», або спроба Фонд держмайна обманути потенційних покупців компанії, створивши видимість ефективності за рахунок прихованих дотацій від державних шахт.
«В будь-якому випадку нічим хорошим ні для Міненерго, ні для «Центренерго», ні тим більше для державних шахт це не закінчиться. Такими темпами, уже влітку парламент буде змушений переглядати бюджет і збільшувати дотації для недопущення соціального бунту у шахтарських містечках, - додав Кушнірук.
Економіст наголосив, уряд має припинити приховані дотації «Центренерго» і запровадити прозору біржову торгівлю вугіллям з прив’язкою до зрозумілих індикативів – будь-то індекс API2 у Роттердамі чи індекс польської біржи з врахуванням вартості доставки і перевалки.
Нагадаємо, собівартість видобутку вугілля на державних шахтах складає близько 4200 грн/т.
Різниця між ціною продажу вугілля держшахтами і реальною собівартістю покривається за рахунок прямих дотацій з державного бюджету.
Затримки або нестача дотацій призводить до виникнення заборгованості по заробітній платі і боргам за електроенергію.
Нагадаємо, законом про державний бюджет на 2021 рік передбачено 3,2 млрд грн на дотації державним шахтам. В 2020 році було передбачено 3,6 млрд грн, однак упродовж року видатки зросли до 5 млрд грн.