Кабінет міністрів не виконує зобов’язання перед інвесторами у відновлювану енергетику щодо виплати накопичених боргів та не впроваджує нові механізми розвитку зеленої енергетики в Україні, що може підштовхує інвесторів подавати позови проти держави в міжнародних арбітражах.


Про це в ході конференції заявив заступник директора секретаріату Енергетичного співтовариства Дірк Бушле, нагадавши, що Енергоспівтовариство було посередником у перемовинах Кабміну з іноземними інвесторами, а результати були закріплені меморандумом у червні 2020 року.


На думку Бушле, ситуація в галузі зеленої енергетики схожа на «кровотечу», де держава не бажає зайнятися лікуванням проблем.
«Ми маємо зупинити цю кровотечу, але водночас, якщо не буде впроваджено тих принципів, які були записані в меморандумі, це дійсно зупиняє нас від безпосередньо, щоб зупинити цю кровотечу», - сказав Бушле.
На його думку, держава ігнорує наслідки ідеального шторму, коли є влучний момент для впровадження потрібних змін в зеленій енергетиці та вирішення проблеми боргів.
«Це може перетворитися на певні кількість рішень в арбітражних судах. І ми би не хотіли щоби це якимось чином нашкодило українській репутації і українському потенціалу в ВДЕ. Тож зупинити цю кровотечу – це те, що необхідно зробити якомога швидше через бюджетну підтримку, через позики, через зелені кредити...», - підкреслив Бушле.
При цьому він вказав, що державі необхідно активно залучитися до більш серйозних реформ в підтримці розвитку відновлюваної енергетики.
«Немає сенсу витрачати кілька років, щоб виправити проблеми минулого, але ми маємо перейти на наступний рівень. І наступний рівень – це запровадження аукціонів якомога швидше», - зазначив представник Енергоспівтовариства.

Як повідомлялося, Олє Міккельсен, посол Королівства Данія в Україні, Грузії та Вірменії заявив, що інвестори з Данії очікують на вирішення Кабінетом міністрів України боргової кризи в секторі зеленої енергетики для того, щоб в Україні продовжувався розвиток відновлюваної енергетики та держава могла виконувати свої екологічні зобов’язання перед ЄС.
Нагадаємо, за інформацією НБУ, на тлі кризи в "зеленій" енергетиці чистий відтік прямих іноземних інвестицій в Україну у 2020 році склав 868,2 млн, тоді як у 2019 році чистий приплив склав 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.
Станом на 1 квітня підприємствам "зеленої" енергетики перераховано 4,6 млрд грн із суми "старого" боргу 2020 року. Рівень розрахунків держави з виплати такого боргу становить 20%.
Заборгованість держпідприємства "Гарантований покупець" перед підприємствами відновлюваної енергетики сягає 17,8 млрд грн.
За результатами опитувань, які організувала експертна організація DiXi Group, понад 80% українців зацікавлені у зменшенні шкідливих викидів в навколишнє середовище і підтримують розвиток зеленої енергетики в Україні.