Україна не зможе інтегруватися в європейську енергосистему ENTSO-E, якщо через виконання застарілих умов Нацплану щодо скорочення викидів втратить найбільш ефективні енергоблоки ТЕС і ТЕЦ України, які потрібно вивести з експлуатації для екологічної модернізації.


Про це заявили енергетики в ході програми Energy Freedom.
Зокрема заступник міністра енергетики Максим Немчинов нагадав, що вартість екологічних модернізацій складає понад 4 млрд євро і державі потрібно визначитись з джерелами фінансування і переглянути НПСВ.

Він також повідомив, що в європейських країнах екомодернізація відбувалась за підтримки держави і заходи фінансувались або напряму з держбюджету, або через запропоновані державою механізми.

За його словами, що забезпечити виконання нашої стратегічної мети – приєднання до ENTSO-E – Україна має продемонструвати здатність енергосистеми стабільно працювати, а це буде неможливим у разі, якщо доведеться зупинити роботу теплоелектростанцій через виконання Нацплану щодо викидів.

«Якщо ми їм не покажемо, в який спосіб наша система буде працювати в 2024, в 2025 році, як ми будемо покривати свої пікові або напівпікові навантаження, то жодного приєднання до ENTSO-E не відбудеться. Вони не зможуть дати нам у необхідній кількості електричної енергії, а саме в першу чергу в ті години, коли спостерігається пікове навантаження, пікове споживання електричної енергії, напівпікове споживання електричної енергії. Це неможливо буде як з технічної точки зору, тому що на сьогодні в нас перетоків не вистачає, щоб покрити цей дефіцит, ні з точки зору кількості генерації в об’єднаній енергетичній системі Європи, NTSOE», - пояснив Немчинов.

Популярні новини зараз

Українцям додадуть ще одну пенсію за станом здоров'я: юрист пояснив, хто увійшов до пільгової категорії

Таїсія Повалій з омолодженим обличчям зібралася в Київ, але її не впізнали: сама на себе не схожа

Відпахав у колгоспі за мінімальну пенсію: у стажі українців знайшли хитру лазівку

Донька Олі Полякової з'їла частування для гостей, поки вони їхали: "Маша, бл*ть"

Показати ще

На його думку, на сьогодні потрібно внести зміни до Нацплану, щоб зосередитись на екомодернізації тих блоків, які зможуть працювати ще тривалий час, та визначитись з джерелами фінансування заходів для проведення цих робіт.

«В повному обсязі проводити екологічну модернізацію всіх блоків, які у нас потрапили в Нацплан, на сьогодні вже не є доцільним. Треба працювати з самим Нацпланом з точки зору верифікації наявного обладнання, наявних блоків, наскільки така кількість нам потрібна, залишити необхідний мінімум відповідно до звіту нашого оператора системи передачі Укренерго. І модернізувати, зробити екологічну модернізацію саме тих блоків, які зможуть ефективно і тривалий час працювати. Немає сенсу вкладати кошти в блоки, які треба буде виводити з експлуатації через 7-8-10 років», - наголосив замміністра.

Водночас комерційний директор Донбасенерго Олег Ларіонов наголосив на тому, що вже сьогодні потрібно інвестувати в будівництво нових сучасних енергопідприємств на заміну тим, які будуть виведені з експлуатації для виконання Нацплану щодо скорочення викидів.

«На найближчі 10 років нам треба 12 гігаватт, потім ще на 10 років гігаватт 5-7 треба буде. І на останніх 8, до повної декарбонізації, нам все одно знадобиться близько 3-3,5 гігаватт маневрових, до того як повністю ми зможемо відмовитися від теплової генерації. Тому, на нашу думку, треба зараз, перш ніж навіть приєднатися до Європи, спочатку нам треба почати будувати, тому що це будуть наші інвестиції, будуть будувати наші люди», - сказав Ларіонов.
Нагадаємо, загальна вартість екологічних заходів на теплових енергоблоках в межах НПСВ до кінця 2033 оцінюється в 4,3 млрд євро. Водночас високі обсяги вкладень в екологічну модернізацію ТЕС слід здійснити у 2024-25 рр.
В Україні до теперішнього часу джерела фінансування НПСВ на ТЕС не визначені. Міністерство енергетики, учасники ринку електроенергії та експерти галузі вказують на необхідність зрушити терміни реалізації нацплану за викидами.
Міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України зазначає про неможливість виконати Національний план скорочення викидів на ТЕС і ТЕЦ України в короткі терміни через проблеми відсутності фінансування відповідних заходів.