Пропозиція уряду у законопроекті №5600 прив’язати базу оподаткування для ГМК до цін на руду у Китаї – це несправедливий та економічно необгрунтований підхід. Про це написав голова представництва «АрселорМіттал Кривий Ріг» у Києві Володимир Ткаченко в блозі на GMK center.
«Не варто прив’язувати рентну плату в Кривому Розі до цін у північному Китаї. Насправді ми не знаємо жодної країни, де податки прив’язуються до цін на руду чи на продукти переробки в Китаї. Базою оподаткування у найбільш розвинутих державах світу є прибуток від діяльності з видобування корисних копалин», - написав Ткаченко.
Він також звернув увагу на недоцільність такої прив’язки, зокрема для підприємств, які споживають майже всю видобуту руду для переробки.
«Наприклад, «АрселорМіттал Кривій Ріг» сам споживає 75-80% видобутої залізної руди та переробляє її на метал в Україні. Експорт залізної руди не є нашим головним бізнесом. Ми металурги. Найперше наше завдання – забезпечити себе сировиною. Ми видобуваємо трохи більше, ніж самі можемо переробити, а решту відправляємо до Європи. Тому нам дуже важко зрозуміти, навіщо для визначення податкової бази використовувати IODEX 62% FE CFR China за даними агенції Platts», - пояснив Ткаченко.
На його думку, для України на сьогодні найбільш прийнятною буде модель Бразилії, де базою оподаткування є чистий дохід (виручка від реалізації корисних копалин, зменшена на суми непрямих податків, страхування й транспортування) у поєднанні із моделлю, яка використовується у Казахстані для оподаткування нереалізованої залізорудної сировини на основі її виробничої собівартості, збільшеної на розмір рентабельності. За його оцінкою, запропонована модель дозволить суттєво збільшити надходження рентної плати до бюджету.
«Застосування індикативних цін для визначення бази оподаткування не є справедливим і економічно обґрунтованим підходом. Така модель не враховує реальний розмір виручки й доходу гірничо-видобувних компаній. Зокрема, не буде враховано якість залізорудної сировини, реальні умови та географічний регіон поставки, транспортні витрати тощо», - наголосив Ткаченко.
Раніше економіст Борис Кушнірук заявив, що посилення податкового навантаження зменшить конкурентоздатність вітчизняного бізнесу і привабливість країни для інвесторів.
Водночас народний депутат України Олександр Качура заявив, що держава має допомогти бізнесу вижити в кризу та надати максимальну фінансову підтримку і знизити податки, а не збільшувати їх.
Нагадаємо, 12 травня уряд на своєму засіданні затвердив законопроект, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України, що передбачають підвищення податків для низки галузей.