Уряд України покаже повне не бажання виконувати надані державою гарантії іноземним інвесторам, якщо все ж пролобіює запровадження акцизного збору на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел в Україні законопроєктом №5600, котрий готується до другого читання в парламенті.
Про це заявив голова Асоціації відновлюваної енергетики України Олександр Козакевич.
«Основною позицією в меморандумі було те, що надалі нічого не зміниться. «Всі умови приймаєте, ви знижуєте тарифи, а ми вас більше не чіпаємо і даємо працювати як працювали і розраховуємось постійно». Нічого такого не відбулося і по великому рахунку цей законопроект № 5600 – це не перша зміна на ринку, яка вкотре зменшує дохідну частину інвестора», - сказав Козакевич.
За його словами, інвестори вже не знаходять коректних слів, щоб описати непередбачуваність та нові критичні для галузі зеленої енергетики з боку влади, яка виступає на боці противників чистої і нової енергетики для країни.
«Я б зрозумів це, якби уряд подав якісь зміни в податковий кодекс, а там певні народні депутати. Ми поіменно всіх цих депутатів знаємо. А так уряд підписався під тим, що не буде змінювати податкове законодавство змінює його сам», - підкреслив Козакевич.
Нагадаємо, Кабінет міністрів на початку червня зареєстрував законопроект №5600 щодо внесення змін до Податкового кодексу, яким, серед іншого, пропонується ввести акцизний збір на "зелену" енергію в Україні за ставкою 3,2%. 1 липня даний законопроєкт був підтриманий в парламенті в першому читанні.
5 липня профільні асоціації відновлюваної енергетики заявили, що наміри Кабміну запровадити акцизний збір на «зелену» електроенергію є порушенням наданих раніше гарантій державою та порушенням зобов’язань перед міжнародними інвесторами, і тому ця норма має бути виключена з законопроєкті №5600 щодо внесення змін в Податковий кодекс України.
В кінці червня ЄБРР, Чорноморський банк торгівлі та розвитку, Нідерландська фінансова компанія розвитку, Інститут фінансування розвитку, а також Секретаріат Енергетичного співтовариства написали листа на адресу голови Верховної Ради Дмитра Разумкова. Вони підкреслили, що ймовірне впровадження акцизного збору на виробництво електроенергії з поновлюваних джерел в Україні суперечить цілям ЄС з декарбонізації, загрожує планам країни щодо інтеграції з європейською енергосистемою, і тому ця норма повинна бути переглянута.
За даними ЗМІ, через кризу в енергетиці постраждали як мінімум 4 іноземні компанії Scatec (Норвегія), VR Capital (США), Modus Energy (Литва), TIU Canada (Канада).