Також відзначимо, що думка експерта може не збігатися з позицією редакції. Але ми не можемо заборонити людині висловлювати свою позицію.

Про це пише Михайло Погребінський на сайті Вєсті. Наводимо слова експерта без коментарів редакції.

На початку тижня опубліковані результати дослідження громадської думки, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) методом особистого інтерв'ю. Для мене (та й для всіх професійних аналітиків) ця публікація важлива з двох причин: по-перше, вона підводить підсумок політичного сезону 2020-2021 рр. і дає розуміння тенденцій, які будуть визначати нашу політичну життя вже восени, обіцяє бути "гарячою"; по-друге, дані КМІС будуть прийняті до відома в усіх політичних таборах (що б не заявляли їх представники публічно, вони прекрасно віддають собі звіт в тому, що результати опитування КМІС досить об'єктивно відображають політичну реальність).

Перший, і надзвичайно важливий, результат дослідження: українці вже розгубили той безпрецедентний, зашкалюючий оптимізм і ті надії, які вони пов'язували з приходом до влади Зеленського і його команди. У всій країні залишилося тільки 20% громадян, які все ще вірять, що в Україні справи йдуть у правильному напрямку. Переважна ж більшість (64%) розчарована і вважає, що ситуація йде не туди. Багато (і багатьом) про цю владу стало зрозуміло. Що ж, краще пізно, ніж ніколи. Дані КМІС про рейтинги партій підводять і деякий підсумок безпрецедентно жорсткої і цинічної політичної кампанії зі знищення владою опозиції.

Ніякого електорального "щастя" партії влади санкції і заборони не принесли:" Слуга народу "має близько 20%, тоді як друга партія "Опозиційна платформа – за життя" – близько 17%. Причому, спираючись на свій досвід і думки багатьох соціологів, можу припустити, що насправді рівень підтримки ОПЗЖ куди вище: досить складно в особистій бесіді з інтерв'юером зізнатися, що ти підтримуєш політичну силу, яка піддається репресіям і на представників якої вішають ярлики "терористи", "зрадники" і т. д.

Популярні новини зараз

Мільйонне місто завалило снігом посеред літа: природний катаклізм приголомшив світ

Курсантам академії СБУ вигадали спеціальну дієту: годують кашею із свіжими хробаками

Суддя "Танців з зірками" Катерина Кухар показала, хто зможе замінити її на паркеті: "Найкращі майстри"

Пишні груди Олі Полякової викликали подив у українців: "Прекрасний силікон"

Показати ще

Ці результати повинні вплинути як деяких недобросовісних аналітиків, розповідали, що рейтинг "Опозиційної платформи ‒ За життя" – це результат роботи опозиційних телеканалів (мовляв, не буде в ефірі, не буде і рейтингу), так і представників влади, які не розуміють, що підтримка опозиційної партії – це реальні політичні настрої, що відображають реакцію значної частини українського суспільства на дії влади. Партія не посипалася, не розкололася, не побігла, а продовжує планомірно відстоювати інтереси своїх виборців. Тому що цих виборців багато, і вони – реальні, хто б що не фантазував на цю тему.

Червневі рейтинги партій підводять підсумок і ще деяких "проектів" влади, наприклад спроб Зеленського і "Слуги народу" стати більшими "патріотами", ніж Порошенко і компанія. Цього не вийшло, а в підсумку втратили своїх виборців на сході України і не придбали на заході.

Також зрозуміло, що тема земельної реформи була програшною для влади і виграшною для опозиції (як для ОПЗЖ, так і для "Батьківщини"). А настрої людей, які хочуть референдуму по землі (72%), хочуть на цьому референдумі проголосувати проти продажу землі (65%) і не підтримують продаж української землі іноземцям (85%), говорять про те, що восени тема землі отримає своє продовження. Знову ж таки, тому що це реальність: можна за допомогою гачкотворства загальмувати початок кампанії по земельному референдуму, але не можна проігнорувати настрої і бажання десятків мільйонів українців, чия думка обов'язково знайде своє політичне втілення – в результатах або референдуму, або виборів.

Очевидно, що тема продажу землі сама собою не "розсмокчеться". Дозволю собі припустити, що осінь буде бурхливою, так як крім усвідомлення важких наслідків відкриття ринку землі нас чекає чергове підвищення цін на електроенергію, опалення і гарячу воду, а галопуючу інфляцію вже відчув кожен житель нашої країни, що, звичайно, не додасть популярності владі.

Забавно, що буквально на наступний день після публікації результатів дослідження КМІС з'являються дані телефонного опитування компанії "Рейтинг", компліментарні по відношенню до влади. Очевидно, що публікація "рейтингу" не випадково приурочена до появи не вигідних для влади даних КМІС. Треба було якось їх "загасати". Давно відомо, що ця компанія працює на замовлення офісу президента. Не стверджую, що її дані фальсифіковані або зовсім "намальовані". Але експертам відомі методи, за допомогою яких можна "відносно чесно" задовольнити побажання замовника, особливо якщо ці побажання дуже добре оплачуються. Упевнений, що таким способом соціологи, деформуючи політичну реальність, надають Зеленському і Ко ведмежу послугу, переконуючи їх у тому, що нічого змінювати в політиці влади не слід, народ підтримує, владі довіряє і т.п. Але, коли влада зрозуміє, що це не так, – буде пізно.

Дозволю собі дати рекомендацію владі: займіться вирішенням реальних соціально-економічних проблем, а не полюванням на вигаданих ворогів. Погано-бідно, але деякий прагматизм і культура політичного компромісу в Україні існували досить довго. Остаточне руйнування цих опор української політичної системи може коштувати всім нам дуже дорого.