Кабінет Міністрів України відмовляється розуміти специфіку роботи іноземних інвесторів в Україні, Якщо хоче впровадити акцизний збір на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел всупереч раніше наданим гарантіям, що умови ведення бізнесу в галузі не будуть змінюватися.

Таку заяву в ході енергетичної конференції Адама Сміта зробив Генріх Єремян, головний банкір за напрямками Енергетика та інфраструктура в Black Sea Trade & Development Bank.
"Акциз-це шокуюча норма. Електроенергія з ВДЕ-це ж не предмет розкоші, не алкоголь. Навіщо впроваджувати акциз на ВДЕ. Якщо це станеться, це буде фактично ще одне зниження зеленого тарифу на 3,2%», - сказав Єреман.

За його словами, уряд ніяк не виконує свої поточні зобов'язання з виплати боргів і при цьому посилює відповідальність виробників ВДЕ за порушення прогнозів щодо генерації електроенергії.
"Все це створює проблеми для майбутніх "зелених" аукціонів. На жаль, немає жодних цілісних пропозицій щодо ВДЕ (від уряду – ред.). Виходить, що інвестори, інвестбанки живуть у своєму світі, а Кабмін у своєму», - підкреслив він.
У той же час він зазначив, що в перспективі декількох років Україні доведеться виводити з експлуатації застарілі атомні станції і вугільні станції, тому, якщо не займатися розвитком ВДЕ в Україні – державі доведеться імпортувати електроенергію з інших країн.
Нагадаємо, Кабінет міністрів на початку червня зареєстрував законопроект № 5600 про внесення змін до Податкового кодексу, яким, серед іншого, пропонується ввести акцизний збір на зелену енергію в Україні за ставкою 3,2%. 1 липня цей законопроект був підтриманий в парламенті в першому читанні.
5 липня профільні асоціації відновлюваної енергетики заявили, що наміри Кабміну ввести акцизний збір на зелену електроенергію є порушенням наданих раніше гарантій державою і порушенням зобов'язань перед міжнародними інвесторами, і тому ця норма повинна бути виключена із законопроекту №5600 про внесення змін до Податкового кодексу України.
Наприкінці червня ЄБРР, Чорноморський банк торгівлі та розвитку, Нідерландська ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ розвитку, Інститут фінансування розвитку, а також Секретаріат Енергетичного Співтовариства написали лист на адресу Голови Верховної Ради Дмитра Разумкова. Вони підкреслили, що ймовірне впровадження акцизного збору на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел в Україні суперечить цілям ЄС щодо декарбонізації, загрожує планам країни щодо інтеграції з європейською енергосистемою, і тому ця норма має бути переглянута.
За даними ЗМІ, через кризу в енергетиці постраждали як мінімум 4 іноземні компанії Scatec (Норвегія), VR Capital (США), Modus Energy (Литва), TIU Canada (Канада).