У реконструкцію 90 енергоблоків усіх великих вугільних електростанцій України необхідно інвестувати понад 4,1 млрд євро, однак джерел фінансування відповідних модернізацій немає.

Про це йдеться в аналітичній статті на сайті «Главком», де аналізується перспектива виконання Україною Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ).

Як зазначається в матеріалі, в умовах наслідків військової агресії Росії і перманентної кризи на ринку електроенергії, у енергокомпаній катастрофічний дефіцит фінансування навіть на прості ремонти.

З цієї ж причини зупинилося будівництво першої в Україні системи сіркоочистки державної «Центренерго».

Як відомо, Україна взяла на себе величезні екологічні зобов'язання перед ЄС. Одне з ключових – вже до 2033 року істотно скоротити викиди шкідливих речовин (діоксиду сірки, оксидів азоту та пилу) на вугільних електростанціях.

Популярні новини зараз
Чому доводиться платити за доставку газу на основі річного споживання: українці не відстають від "Нафтогазу" ПриватБанк встановив новий ліміт на зняття готівки: яку максимальну суму видають банкомати Хто не встиг запастися, платитиме більше: в Україні стрімко дорожчає цибуля В Україні пенсіонери можуть отримати сотні гривень надбавки до виплат: є дві умови
Показати ще

Вони є одними із головних забруднювачів навколишнього середовища, оскільки були побудовані в 60-80-ті роки минулого століття і не відповідають сучасним екологічним нормативам. Через старі ТЕС Україна перебуває на першому місці в Європі за викидами в атмосферу зольного пилу, діоксиду сірки та на другому – за викидами оксидів азоту (16%).

Як вказується у матеріалі, енергетики вже не перший день нарікають на нереалістичність планів, які необхідно виконувати в найближчі роки. І навіть б'ють на сполох. Або держава зробить НПСВ реальнішим для виконання і передбачить конкретний механізм фінансування екологічної модернізації, або вугільна генерація опиниться на межі закриття, – заявили нещодавно в «Донбасенерго», звертаючись з проблемою до Уряду і профільного міністерства.

Через брак коштів не вдалося побудувати першу в Україні систему сірко-очитки всього на одному енергоблоці Трипільської ТЕС, яка входить до складу державного «Центренерго». Проєкт обійшовся державі в 580 млн грн. Але система так і не запрацювала повноцінно. Підприємство не може завершити її будівництво через брак фінансування, який виник через скасування виплати інвестнадбавки виробникам електроенергії з 1 липня 2019 р, хоча вона мала діяти до грудня 2022 року. Всього ж «Центренерго» оцінює загальну вартість реалізації НПСВ по своїх енергоблоках в $1 млрд.

Нагадаємо, в раніше опублікованому звіті «Укренерго» про оцінку відповідності генерації в 2020 р., який у червні затвердили в НКРЕКП, йшлося про необхідність коригування термінів виконання заходів, передбачених НПСВ, з обов'язковим визначенням джерел фінансування. У документі говориться, що головне – не допустити браку генеруючих потужностей в країні через невиконання НПСВ в 2025 році.