Підготовка української енергосистеми до зими опинилася під загрозою через махінації і зловживання фірм-посередників на ринку електричної енергії.

Про це заявив екс-глава СБУ, народний депутат Валентин Наливайченко.

«Державні енергетичні компанії зазнали мільярдних збитків через зловживання посередників і спекулянтів. Як наслідок - маємо напівпорожні склади з вугіллям, зупинені ремонтні кампанії і ризик відключень споживачів під час опалювального сезону», - зазначив нардеп.

Одним із прикладів таких махінацій, які обійшлися державі в 2 млрд грн Наливайченко навів корупційну схему з закупівлею «Укрзалізницею» електроенергії по завищеній на 30% ціні.

«Із січня 2019 по вересень 2020 року фірми-посередники закуповували електричну енергію у реальних виробників за ціною 1,25 грн/кВт година. І тут же через ланцюжок підконтрольних компаній перепродавали для потреб державної «Укрзалізниці» вже по 1,68 грн/кВт. Загалом за цей період «Укрзалізниця» придбала електричної енергії на 14 млрд грн, переплативши за неї майже 2 млрд грн», - пояснив нардеп.

Популярні новини зараз

Газ, дрова чи пелети: як українцям дешевше зігрітися взимку

Дженніфер Лопес і Бен Аффлек віддалися пристрасним поцілункам просто на вулиці, правду не приховати

Майкл Джексон живий, і з'явиться на "Масці": Оля Полякова повторила легендарний образ поп-короля

"Мій янгол": 18-річна донька Віталія Кличка вже може шукати нареченого, мама показала свою красуню

Показати ще

За його словами, завдяки роботі Тимчасової слідчої комісії парламенту цю схему вдалося виявити. І наразі ДБР продовжило строк досудового розслідування на 6 місяців

Нагадаємо, на початку липня загострилася криза на енергоринку через маніпуляції трейдерів. Запаси вугілля впали на 25% до рекордно низьких 950 тис. т, а третина енергоблоків державних ТЕС зупинилися через брак вугілля і газу.

Ціни на електроенергію упродовж останніх 4 місяців штучно знаходилися на рівні нижче собівартості виробництва, що позбавило реальних виробників коштів на закупівлю палива і проведення ремонтів.

Оптові ціни на електроенергію в Україні упродовж квітня-липня 2021 року були в 3-4 рази нижчі ніж у сусідніх країнах Європи.

В липні індекс РДН в Словаччині і Польщі перевищував €100/МВт.год у зв’язку з рекордним ростом цін на вугілля і газ.