Пропозиція Міністерства енергетики забрати частину грошей з інвестицій в електричні мережі на компенсацію пільгового тарифу для населення означає Згортання всієї реформи ринку електричної енергії.
Таку думку висловив колишній радник міністра енергетики, експерт Сергій Чех.
«Що стосується мереж, це не просто крок назад, це ламає ідеологію і реформу в тому числі. Справа в тому, що інвестиції не можна відкласти до кращих часів. Якщо не інвестувати, то неминуче настануть найгірші часи", - повідомив експерт.
Він підкреслив, що від планів уряду знизити інвестиції в мережі постраждають в першу чергу самі споживачі.
"Насправді заберуть гроші не в операторів розподільчих мереж і не у власників. Заберуть у споживачів, у тих побутових, про які як би і турбуються. Тому що, якщо не буде достатньої надійності, то не має значення – ціна тарифу – високий він або низький. Якщо ти не можеш придбати товар з фізичних причин, через аварію, це не економія і не турбота про споживача»,-зазначив експерт.
Нагадаємо, на сьогодні тариф на електроенергію для побутових споживачів становить 1,68 грн / кВт при ринковій ціні понад 4 грн/кВт.ч. Тариф на електроенергію в Україні залишається в 4 рази нижче, ніж у країнах Європи і не переглядався з 2017 року.
За даними Державної служби статистики, середня платіжка за електроенергію в Україні не перевищує 10% всіх витрат домогосподарств на оплату житлово-комунальних послуг. 80% займає плата за послуги централізованого опалення та природний газ.
Для вирішення проблем аварійності електромереж у 2020 році НКРЕКП прийняло рішення про стимулююче тарифоутворення. Мета-збільшити інвестиції в заміну та оновлення електричних мереж. 70% електричних мереж в Україні знаходяться в аварійному стані і потребують оновлення.