12 міжнародних банків, що працюють в Україні попросили Нацбанк і Міністерство фінансів згорнути програму «Доступні кредити 5-7-9%».

Голова Райффайзен Банку Олександр Писарук заявив, що бюджетні кошти витрачаються не на підтримку бізнесу, який постраждав від карантину чи фінансування інвестиційних проєктів, а на поповнення оборотних коштів платоспроможного бізнесу.

Поки гроші платників податків використовують аграрії (46% пільгових кредитів пішли саме агросектору, в основному – на посівні роботи навесні), малий та середній бізнес кредитують фінансові компанії. Тим самим це показує, що програма, м‘яко кажучи, не працює і вимагає допрацювань.

Чому так сталось?

• Тому що банкам не дуже вигідно кредитувати малий та середній бізнес. Їм зручніше взяти рефінансування від НБУ під 8% і витратити гроші на облігації внутрішньої державної позики (ОВДЗ) – 12% річних. Така от нехитра математика.
• Держава охоче надає рефінансування банкам (27 млрд грн – Укрексімбанку, 21 млрд грн – Ощадбанку, 10 млрд грн – Альфа-Банку, тощо), щоб ті, в свою чергу, кредитували проєкт «Велике Будівництво» і купували ОВДЗ – таким чином закривали діри у бюджеті.

Тобто на перший погляд для держави все ок. Дороги будуються, гроші на медицину, поліцію і футбольні клуби в бюджеті є. Але це прям дуже тимчасове рішення. Як випити пігулку, коли болить шлунок, і не сходити потім до лікаря, щоб дізнатися причини болю.

Рушій економіки провідних держав – малий та середній бізнес. Люди виготовляють і/або продають товари, надають робочі місця. Всі суб‘єкти підприємств платять податки і купують собі їсти та нові черевики, тим самим наповнюють економіку країни грошима. Допомагати бізнесу лише не словах – шлях в нікуди.

Що можна змінити?

• Передивитися нормативи кредитування. Далеко не у всіх бізнесменів є коштовна застава у вигляді квартир чи машин, але є робоча бізнес-модель.
• Додати рефінансуванню цільове призначення. Банки хочуть допомагати бізнесу – чудово, спекулювати на ОВДЗ і валютних коливаннях – не катить.
• Розповсюдити рефінансування Нацбанку на фінансові компанії, які відповідають потрібним критеріям.

Таким чином, фінансові компанії отримають оборотні кошти на кредитування малого й середнього бізнесу. Так само йому допомагатимуть банки. А всі суб‘єкти економічної діяльності держави працюватимуть в комфортних умовах, що виллється в потужну сінергію.

Тарасенко І. ФК «Актівітіс»
Керівник управління
методології бізнес-процесів