- Сьогодні "Епіцентр української політики" у форматі прес-клубу. Наш гість народний депутат від ОПЗЖ, колишній суддя Конституційного Суду України, генерал-полковник військової юстиції Василь Іванович Німченко.

Як ви оцінюєте те, що сталося в четвер з цим судилищем над Медведчуком? З чим ми в даній ситуації маємо справу?

- Це юридизм, термін, який використовується в духовному світі, що Бог завжди правий. В даному випадку юридизм використовується для політичних репресій проти осіб, які не поділяють ідеологію і діяльність влади. По суті, це робота маховика політичних переслідувань в нашій країні. Абсолютно бездоказові ті звинувачення, які висунуті Віктору Володимировичу - і з боку допустимості докази, і з боку достовірності. Немає достовірних доказів. А ті, які є, неприпустимі. Це все придумано, просценировано і виходить за рамки КПК. Я вже не кажу про матеріальну частину Кримінального кодексу, де йдеться про звинувачення в зраді батьківщині і порушення звичаїв ведення війни. Я хотів би нагадати прокурорам, що суб'єктами по цьому злочину можуть бути держава, посадові особи, що представляють державу, але ніяк не фізична особа. Це вже навіть не смішно, а сумно. Ми втратили начисто показник правової держави у цій справі.

- Чи відчуваєте ви, що за діями української влади стоять куратори, зокрема з США?

- Я хочу відповісти фактажем і відіслати до березня 14-го року. У березні 14-го року якийсь Яценюк доповів в Овальному кабінеті президенту Обамі, що український громадський рух "Український вибір" і безпосередньо Віктор Медведчук були організаторами виведення на Банкову автогрейдера і заворушень, що призвело до замаху на конституційний переворот. Тому були введені санкції щодо Віктора Медведчука - на брехливих судженнях. Вони бачать, що сприймаються всі ідеї, які викладаються Віктором Володимировичем і політичною силою, яку він очолює, і тому створена ціла група з питань правової політики, куди входять працівники американського посольства в нашій країні. Їм треба когось прикрити, когось показати, а кого? Особа, яка користується авторитетом в суспільстві, що стоїть на іншій платформі, ніж система влади.

Популярні новини зараз

Андрій Джеджула проговорився, чим займається після розлучення з дружиною : "Всіх без розбору"

Погода 21 вересня підготує Україну до заморозків: пуховик або нежить

Відверта Тіна Кароль поділилася планами на переїзд з України: "Хочу пожити в…"

Настя Каменських показала себе справжню, ні грама макіяжу: "У стилі Моніки Беллуччі"

Показати ще

- Ви говорили, що в СБУ також створена група, що займається Медведчуком. І на цю структуру здійснюється вплив з боку американців?

Йдеться про те угрупування, яке веде боротьбу з ідеологією і безпосередньо з Медведчуком з 2013-2014 років. З початку цих подій, з конституційного перевороту, який мав місце у нас, який, зі слів Юри Сиротюка, отримав назву" Революція Гідності", до влади в СБУ прийшов якийсь Левус. Він підібрав людей, які зайнялися стеженням, прослуховуванням Медведчука і підготовкою його вбивства. Був суд, і суд вказав, що це мало місце, проводилася підготовка вбивства Медведчука. Був спалений будинок Медведчука в 14-му році, в 15 – му році-другий будинок. Йшов моральний терор, і кримінальне переслідування – це моральний терор. Левус пішов з СБУ, але його посіпаки там залишилися. Те, що ставиться Медведчуку, йде посилання на нікчемні докази – факти прослуховування його в 2013-2014 роках. Це якраз час, коли розквітала банда Левуса, який зараз притягувався до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Чи є зв'язок у Левуса з американцями? Він був народним депутатом, заступником голови СБУ. На будівлі СБУ навіть був вивішений прапор США.

- Як ви оцінюєте реформу СБУ, що просувається владою, чим вона загрожує в майбутньому?

- Я є першим заступником Голови Комітету з правової політики. Цей законопроект на сьогодні пройшов перше читання. По суті, йдеться про ліквідацію тієї структури, функціонал якої повинен забезпечувати національну, економічну і правову безпеку держави. Так записано у статті 17 Конституції України. АТО забезпечувало СБУ, а не Кабмін. В СБУ загинуло понад 40 осіб. У тому літаку, який збили, з паном Кульчицьким, були мої студенти (я колись викладав в Академії СБУ). Тому все спроби реформування - це подачі ззовні. Під час поїздки Зеленського до Байдену теж стояло питання про реформування СБУ. СБУ - це та структура, яка ще щось може зробити правовим або силовим методом. Те, що вони хочуть відібрати у СБУ всі ці функції, скоротити їх, переживаючи за платників податків, але не тут треба переживати. Ст. 3 Конституції говорить, що честь, гідність, життя і здоров'я – основний обов'язок держави. Якраз СБУ і повинна це забезпечувати. І це хочуть нівелювати, завести туди експертів іноземців. Передбачено встановлення цивільного контролю. Працівники СБУ найбільш матеріально незахищені. Але кожен службіст СБУ-один у полі воїн. І така їхня доля. І про це ні не говорить, вони тихо працюють і тихо гинуть. Там всі патріоти. Але є й негідники, про які я вам сказав. Думаю, що цей закон не пройде. Там близько 400 поправок, і раптом близько 400 поправок зайшли з Банкової вже після того, як терміни внесення поправок були вичерпані.

- Хочу доповнити з приводу підготовки замаху на життя Віктора Медведчука. У 2015 році відбулося збіговисько групи майданівців, куди входив не тільки Левус, а й народні депутати Княжицький і Висоцький. Княжицький досі є депутатом і не поніс відповідальності за подібні терористичні методи, які він хотів використати проти Віктора Медведчука.

З яких пір 30-річчя незалежності України розпочався цей етап юридизму? Судова система цілком і повністю залежить від наших іноземних кураторів. Про це заявляє посол Великої Британії в Україні, яка сказала, що вона особисто контролюватиме реформу судової системи в Україні. Зрозуміло, що мова йде про подальше проникнення іноземних громадян в судову систему, в органи судового управління. Чим би ви зайнялися в першу чергу, Які основні положення цієї реформи ви б позначили?

- Якщо говорити про судовій реформі, то ми повинні повернутися в триланковій щаблі допуску до правосуддя громадян. Це перша інстанція, апеляція, касація. Слідувати жорстко Конституції України. Якщо Конституція вказала, що у нас може бути один Верховний суд, єдине правосуддя, то ми повинні ліквідувати Вищий антикорупційний суд? Він створений для еліти, формували його іноземні експерти. Треба ліквідувати ті рудиментарні структури, які на сьогодні створені. За останні 12 років як ніхто зазнала ця судова система. Вони це називають реформуванням, але вони її просто знищують – йде пристосування системи до диктаторського управління країною. Суди перестають бути незалежними. У якій правовій країні може бути, що президент виносить свій вердикт про припинення діяльності Конституційного Суду? Напевно, на Банковій ніхто не знає і президенту не доповіли, що акти президента за своєю юридичною силою нижче рішень Конституційного Суду. Конституційний суд є стражем Конституції - ось таке відновлення повинно мати місце в нашій країні. Або з'явився законопроект (це вже клініка, глибоко ешелонована шизофренія в законодавчих процедурах), коли запропонували ввести експерта-консультанта в Конституційний суд з правом вирішального голосу. І це іноземець. Воно не дійшло, згасло, але таке було.

- Як би ви назвали те, що зараз відбувається в Конституційному суді?

Йде узурпація влади-кримінально карані дії. Конституційний суд прийняв рішення, що глава держави не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності взагалі, але ми говоримо про суспільно небезпечні дії. І те, що йде узурпація влади, ні в кого не викликає сумніву. Навіть Європейська комісія йому сказала, що Конституційний суд — це єдиний орган конституційного правосуддя. А Венеціанська комісія назвала Конституційний суд стражем Конституції. Я вчора був у Конституційному суді - там розглядається справа за зверненням ОПЗЖ, і я представляю інтереси 56 народних депутатів, які вважають, що запропонована система освіти пов'язана з дискримінацією та дискредитацією вчителів. Дійшли до того, що сказали, що вчитель, який досяг пенсійного віку, переходить на контрактний договір, і його потім звільнять, коли захочуть. У нас доступ до освіти обмежений, російською мовою, особливо для російськомовного населення. Мовами, якими володіють члени ЄС, нам можна вчитися, а на інших мовах ми вчитися не можемо. Це сумно.

- Як ви оцінюєте управління Конституційним судом з боку Головатого?

- У Конституційному суді перебувають справи про неконституційність спроби продажу землі, про неконституційність дій президента, який за гроші МВФ умовляв парламентаріїв проголосувати за продаж основного національного багатства - єдиний природний джерело існування нації. І коли суд дійшов до того, що треба виносити рішення з цього питання, - суд розігнали. Суд погодився з нами - визнав неповноважним президента призначати керівника НАБУ. Там же знаходиться наше звернення щодо неконституційності створення Вищого антикорупційного суду і ряд інших. Ми заявили відвід пану Головатому, коли розглядали питання про референдум. Г-н Головатий заявив: "Я таким чином виписав норми Конституції, щоб народ не міг скористатися своїм правом на референдум". І я йому заявив відвід по референдуму. І вчора я звернувся, щоб вони прийняли рішення про участь у розгляді справи голови Тупицького і судді Косьміна. Вони прийшли в черговий раз до суду, але надійшла команда, і їх не пускають в будівлю суду. В якій демократичній країні може таке бути? Виконує обов'язки голови суду як найстарший за віком Головатий. Ми запропонували йому скласти повноваження і прийняти рішення, що є голова, але на це він не пішов і оголосив перерву.

- Ви так розхвалювали своїх колишніх студентів, які працювали або працюють в СБУ, але вони так по-незграбно фальсифікували справи, врешті-решт, і у справі Віктора Медведчука видно, що вони або альтернативно обдаровані, або інтелектуально стерильні.

- Я не хвалю, і я казав не про слідчих - я сказав про працівників Служби безпеки - економічної, соціальної, про спецпідрозділи. Ми ж не можемо сказати, що там негідники. Пацани ризикують життям. Вони працюють в умовах ризику для свого життя і для свого здоров'я. Зараз йдуть гоніння, весь репресивний апарат держави працює проти однієї людини - Медведчука Віктора Володимировича і його сім'ї. І якраз там працюють ті, хто виконує замовлення. Це як рекрути - негідники. Непридатні для служби. Від них треба очищати орган. А з іншого боку, ми повинні захищати орган, який покликаний за Конституцією вирішувати функції захисту громадян України.

- У суді що, було рішення, що Медведчук може знищити ці томи справи?

- Вони почали боротьбу з ідеологією Медведчука, а все це почалося після того, як по землі виникли питання, щодо референдуму, адже Медведчук є співавтором закону про референдум за народною ініціативою. В нашій фракції 11 докторів наук, професорів, кандидатів юридичних наук тільки в області права. І якщо ми щось пишемо в Конституційний суд, то він з нами погоджується. Але це побачили на Банковій, а там марнославство, чорна заздрість і тиск ззовні. У фракції 7 людей, проти яких відкриті кримінальні справи - де вони знаходять докази? Минулого разу Віктору Володимировичу продовжили термін слідства до листопада. І раптом 20 серпня вони вже закінчили розслідування справи. А якщо розслідування закінчено, то людина не перебуває під судовим слідством, і як бути з запобіжним заходом? Тоді вони швиденько придумують, що він може знищити 67 томів кримінальної справи. Це вже клініка, і мені як людині, що пропрацювала більше 30 років суддею, дуже сумно від того, як на сьогоднішній день запресували судову систему. Громадські слухання, обговорення, волонтерство судово-процесуальне, коли ходять по судах, винюхують і починають обливати брудом суддю. Ось так само, як і вчорашню суддю, про яку вже сказали, що вона відпустила "беркутівців".

- Віктор Медведчук подав вже другу скаргу в ЄСПЛ про те, що незаконно йому продовжується запобіжний захід і взагалі його незаконно тримають під домашнім арештом. На вашу думку, чи розуміють українські судді, що рано чи пізно їм доведеться нести відповідальність за все, що вони роблять?

- Жоден суддя, рішення якого були скасовані ЄСПЛ, не поніс покарання. А то, що подав Віктор Володимирович, - мова йде про кричущий факт порушення процесуальних норм, які зачіпають і його матеріальне право - право на допуск до захисту.

- Який ваш аналіз, що далі буде у так званій справі Медведчука?

Пройдуть і ці два місяці, і вони будуть змушені покласти справу під вівтар суду. Думаю, що будуть спроби тихенько поховати цю кримінальну справу і не доводити до суду, якщо вони не хочуть міжнародного скандалу. Стоїть питання не тільки про родовищі Глибокому. Ми ж знаємо, хто причетний з американців до цього родовищу. У перспективі судового розгляду жодного вердикту, крім виправдувального, бути не може. Яке розташування військової частини він міг повідомити? Дитячий садок. Це говорить про рівень службистів СБУ. Саме через таких недбайливих спеців і стоїть питання про реформування СБУ. Через таких, як представник СБУ, якого ввели в комісію з азартних ігор, і він вже організував там систему хабарів. Але тут на хабарах вони вже не проїдуть. ДБР буде далі вести це наслідок, і вони побояться по політичних і ідеологічних міркувань йти з ним до суду.

- Сьогодні судова реформа руйнує окремо виділену гілка влади - судову. Як позначиться в майбутньому на державі Україна ця реформа?

Це не реформа. Це прийшов до влади синдикат вибудовує систему самозахисту, можливості використовувати бюджетні кошти, можливості вільного поведінки. Для цього їм треба забезпечити такий інститут, як судовий захист, шляхом бездіяльності. Від адміністративної юстиції у нас залишилися тільки "вуха" - людина не може себе захистити. Приклад - ВАСК не діє. Йдеться про навмисне правовий нігілізм - це параліч Конституційного суду, реальний вплив на суддів Верховного суду. Суд виносить рішення, воно ще не вступило в силу, а вже порушується кримінальна справа за конкретного розгляду цієї справи. Це і є злочин - завідомо незаконні переслідування суддів - є така стаття. Тому треба судити тих, хто порушував кримінальні справи, хто це ініціював. А ініціатори там є - ініціатива йде з Банкової. Влада узурпована, і ми, по суті, переходимо на рейки диктаторської системи управління - одноосібного управління всіма гілками влади особами та інститутами, які не належать до цих гілок влади. Яке відношення має до тарифів ОП? Хочуть сподобатися, до виборів готуються? Чому заткнули виконавчу владу? Кого хочуть прибирають, реформують, перейменовують. Про що говорить введення наглядових рад? Це рівень тієї корупції, при якій йде мова про полонення держави. 100% акцій "Нафтогазу" у власності у Кабміну. Але він не може розпоряджатися дохідною частиною, прибутком, яка повинна йти в бюджет, а вирішують наглядові ради, на 90% складаються їх нерезидентів України. Хіба не в нашій країні воювали незаконні збройні формування - вони і сьогодні є. Вони зайняли територію "Більшовика". Конституція забороняє такі формування. Так, в добробатах були патріоти. Але і скільки прихвоснів там було.

- Те, що зараз у Верховному суді судді йдуть у відставку, пов'язане з незаконними санкціями?

- Тут є дещиця причинного зв'язку з тим свавіллям, який виходить на сьогодні від президентської вертикалі. Сюди я вношу і РНБО - систему "даніловщіни". Вони можуть тлумачити закони по-своєму, виносити вердикти, підміняючи собою суд. Ці санкції за правовою природою призначені для правозастосування щодо осіб, які не є резидентами України. У нас в Конституції написано, що країна не видає своїх громадян під суд інших країн, а ввівши санкції щодо своїх громадян, ми робимо ще гірше. Кром того, що це неконституційно, воно розбещує морально осіб, які перебувають при владі. Вони зловили кураж безкарності і безвідповідальності за свої вчинки. А суддів Верховного суду прив'язують до того, що вони повинні виносити рішення, які не вписуються в рамки закону. Над кожним суддею є наглядач, приблизно так.

- Прокоментуйте чутки про нібито розкол у фракції ОТЗЖ в зв'язку з переслідуванням Віктора Медведчука. З якими проектами, ініціативами буде виходити ОТЗЖ в новому політичному сезоні в умовах того, що один з лідерів фракції перебуває під домашнім арештом до 31 жовтня?

- Ми працюємо в правовому полі. Ми повинні навчитися себе захищати. У нас є проекти законодавчого характеру. Не вірте: в суд над Медведчуком прийшли представники всіх течій нашої політсили. На сьогоднішній день ми - моноліт. Тертя, звичайно, ж є. Але ми знаходимо прийнятний центр для того, щоб наша політична сила була невразлива, для наших політичних опонентів. Ми - українська політична сила, яка може прагматично приймати рішення і їх реалізовувати. Хто розкрив ці придумані з метою наживи тарифи, "Дюссельдорф +", "Роттердам +"? - Медведчук. Наша партійна ідеологія - це народовладдя, економічне зростання і реінтеграція. А влада тільки б'є в себе в кволу груди, що піклується про народ, і хитає бюджетні гроші. Вони не можуть відзвітувати - будете свідками, коли буде верстатися бюджет.

11 вересень 1973 року в Чилі був здійснений державний переворот. Диктатор Піночет був засуджений чилійським судом за це, але через похилий вік його не стали ув'язнювати. Але суд відбувся над тими подіями, які були в Чилі, хоча вони були під патронатом США. У разі приходу до влади, у виконавчій в більшості своїй і в законодавчій, ОТЗЖ буде ініціювати судові процеси за фактом держперевороту в Україні в грудні 13-го року і масових вбивств на Майдані? За вбивств українських громадян в Одесі 2 травня 14-го року? За введення, абсолютно антиконституційного, сухопутних військ на територію Донбасу в 14-му році? І взагалі, над тими, хто здійснив цей державний переворот, порушивши тим самим угода, підписана в присутності іноземних чиновників з Європи 21февраля. А це Парубій, Яценюк, Кличко та інші учасники і організатори цього держперевороту.

100% ми зробимо все заходи, щоб відновити справедливість. Ми спочатку стояли на позиції дати правову кваліфікацію, що це було з точки зору права, реалій і суспільних відносин, які вийшли з-під контролю. Сімейні підряди озброїлися і пішли стріляти з готелю "Москва". До суду були передані матеріали кримінальної справи по бубонцями, який розповів, як він "замочив" старшого лейтенанта і капітана в потилицю. І ми більше не бачимо цього бубонцями. Ми не знаємо, що запобігли своєю смертю 18 "беркутівців". А як палили працівників міліції? Це в якій цивілізованій країні допустимо? Чи були на Майдані злочинні угруповання? - Були. А як не відновити справедливість, що 2 травня спалили в Одесі 49 людей? А кому незрозуміло, що існує закон, який категорично забороняє використовувати армію проти свого народу? На якій підставі 27 червня був даний наказ атакувати, і пішли Су-27 бомбити Донецьк? За це повинні відповісти. А коли в луганському аеропорту збили наших пацанів, серед яких були і представники СБУ, то я чув, що там лінію посадки не включили. Я не проводив слідства, не знаю. Але я знаю, що повинна бути відновлена ​​справедливість. Перше, що нам треба, - знищити бацилу фашизму. У нас вже кущиками проросла фашистська ідеологія. Це ж у нас звеличують тих, хто служив фашистської Німеччини. Хіба не у нас оспівують бандерівців, які здійснювали тяжкі злочини? Я не почув серед легенд нації, названих президентом, академіка Юхновського. Ця людина кристально правдивий і чесний, і він говорить все, в тому числі і щодо бандерівців, що це біда для України.

- При всій вибірковості і фальсифікації справи проти Медведчука і цього політичного замовлення він все ж говорить: "Подивіться на ситуацію з ОАСК, на кризу в Конституційному суді, треба з розумінням поставитися до того, що суддя Волкова прийняла своє рішення під тиском Банкової". Але якщо приурочити, що це беззаконня в суді було під час зустрічі у Вашингтоні, чи не означає це, що великий білий "господар" дав відмашку і репресії будуть продовжені? Ніж буде різати масло до тих пір, поки він не упреться в дошку, і станете ви з Медведчуком цією дошкою? І не почнеться, в общем-то, вакханалія, не дай Бог?

- Не дай Бог, якщо настане етап агонії: агонізуючий людина страшніше звіра, і цього я боюся. У мене немає 100% впевненості, що ми можемо сподіватися на закон. Я, як суддя, бачу, що діється. І не треба шукати в суді - шукати треба там, де все зароджується. А суди вже йдуть на рішення, які не співвідносяться з законом. Це навіть не "совкове" мислення, а мислення, спродюсований ззовні накладенням інформаційного преса. У нас і раніше було телефонне право, були і є хабара в судах, але питання полягає в елементарному понятті відповідальності судді. Розхитали суддів, розігнали професіоналів, внаслідок згідно із законом про люстрацію розігнали 80% людей. Після подій на Майдані пішов "гон" на суддів. Затримували людей за хуліганство, за різанину, революційні дії - все було змішано. Розвозили по всім судам, і судді розглядали цілодобово. Протокол привезли працівники поліції, за ним судді давали покарання. І потім почали судити суддів за те, що вони винесли неправосудний вирок. А чому вони не понесуть відповідальність за те, що ЄСПЛ вказав, що люди були незаконно включені в люстрацію. На сьогоднішній день виключено поняття порядності, особливо в органах управління. Наші клерки від влади наїжджають на суди відкрито, і суди виносять рішення. Є помилки, є завідомо неправосудні вироку. Це треба визнати.

- Наша Конституція гарантує доступ громадян до правосуддя. Яка у нас з цим ситуація? У нас дуже багато суддів в районах не призначено - і ця стаття Конституції перетворилася на фікцію.

Ми почали судову реформу в квітні 91-го року. Я - автор впровадження адміністративної юстиції. Нам допомагала Німеччина. Вважається, що завдяки їхньої адміністративної юстиції був пригнічений третій Рейх, коли поставили під контроль діяльність клерків і влади. Ми її ввели і у нас, і в основі всього лежало право громадян на доступ до правосуддя. Дуже багатьох людей звільняли від держмита, була можливість мати адвоката - держава надавала. А вони зараз почали формувати судову систему з Верховного суду. Це треба бути або п'яним, або шизофреніком. Внизу проростає дух. Туди треба йти. У нас 4 млн справ - щоб розглянути у Верховному суді справу, треба чекати 4-5 років. І вони приймають - не допускати касації до Верховного суду. Подивіться на держмита, що обов'язково адвокат повинен брати участь. Де людям знайти грошей на адвоката у цивільних справах? Який доступ до правосуддя може бути, якщо вони прийняли законопроект безакцептно стягувати з грошових рахунків або описувати майно і розраховуватися з боргами? А у нас 27 млрд боргів тільки за газ, 23,5 млрд - за воду. Люди не платять, тому що не можуть, а піти в суд і захистити своє право теж не можуть. Людина - під плінтусом. Ось вам і 3-тя стаття Конституції.

- Восени Україна буде змушена віддавати за зовнішніми запозиченнями борги близько 3 млрд дол. Чи витримає український бюджет це? Можливо, влада буде шукати, де запозичити ще, щоб закрити попередні діри?

- Розрахунки по боргах уже пішли. Розраховують на подарункові 2,36 млрд. У МВФ же все продумали, коли кинули на весь світ 620 млрд. Зараз почне діяти механізм безакцептного стягнення і ціни. У нас впало 48% промисловості, 600 тис. Підприємств припинили існування, працювати ніде - чекайте підвищення штрафів, підвищення цін. Таким шляхом можна наповнити казну. А наш президент на внутрішніх облігаціях відбив собі 5 млн. А зараз вже до нас зачастили приватні європейські інвестори, які дають мільярдні платежі під відсотки. І там будуть збиратися гроші. Європа нам дає ще 500 млн, якщо дозволить МВФ.

- Що далі відбуватиметься у відносинах з Росією?

При такій ідеології, яка зараз має місце бути, Зеленський просто нічого не зможе зробити. Коли у нас на питання мінських угод посаджені такі хлопці, як Резніков, про що ми можемо говорити? Коли ми публічно, на очах у всього світу брешемо в Парижі, що ми протягом чотирьох годин заведемо правові регулятори, як нам завести вибори, як нам сформулювати законодавство на неконтрольованих територіях, але жодного законопроекту не було заведено з грудня 2019 року, про що говорити? Звідти ми чуємо: скажіть про предмет розмови. У нас звучало, що "ДНР-ЛНР" - терористичні організації, але ніде не знайшли, що вони визнані терористичними організаціями. І питання йде не про організації, а про людей. Не треба визначати, що територію визначають структури самоврядування. Територію визначають люди. Це ще було до Люблінської унії. Це ж наші люди - вони мають право на самовизначення. Це не стадо, а територіальні громади, і в Конституції написано, що держава туди не влазить, вони самі самовизначаються. Поїдьте і перевірте, як вони це роблять, якщо ви їх вважаєте нашими. А якщо ви збираєтеся будувати стіну, то як ми можемо говорити з Москвою. Про що? А "ампутувати" Донбас - це що таке? Зараз ми говоримо: поставити стіну, а всім російськомовним тут робити нічого. Якщо це говорить звичайна людина - це одне, але коли говорить глава держави, то як ми будемо зшивати Україну? Хто підняв тезу: зшити Україну і повернути Донбас в Україні? Віктор Володимирович. І сказав, що конкретно треба для цього зробити. І він не просто говорив, а робив. І з 2014 року виводив звідти хлопців, іноді своїх ворогів. Про що ми можемо говорити при такій філософії сприйняття розділу нашої країни? Я думаю, це на роки, і ця рана буде кровоточити десятиліття. За моїми даними, тільки діток загинуло 175. А в чому їх вина? Говорити є про що, але не треба придумувати, як Арестович, перейменувати Україну.

- Наближається опалювальний сезон, а тарифний геноцид явно триває. Які плани у ОТЗЖ в боротьбі з тарифним геноцидом?

На вістрі атаки був Віктор Володимирович Медведчук. Щодо тарифного геноциду він показав, що треба робити, і ми зробили. Були звернення до Конституційного суду щодо захисту чорнобильців, військових пенсіонерів, військовослужбовців. У нас знаходиться в Конституційному суді 14 звернень. Це велика робота. Але Шмигаль сказав, що рішення Конституційного суду є, але ми його не будемо виконувати, тому що немає грошей. Якщо на хабі в Європі газ уже піднявся більш 600 дол. За 1000 кубів, то чекайте, що у нас буде. На сьогодні РФ дає 145 млрд кубів газу Європі, щоб вони жили в теплі. Німеччина закрила останню шахту півтора роки тому. Франція йде до закриття АЕС. Країни Прибалтики розуміють вже, що треба закривати АЕС. А нам за договорами намірів намагаються дати 30 млрд, щоб побудувати блоки. Що будувати, якщо у нас 7 блоків з 14 призупинено? Запустіть їх - і всі справи. Ми прекрасно розуміємо, що їм треба збути за вищою ціною свої енергетичні ресурси. Атомна електроенергія коштує 69 коп. , А тут ми маємо за 2. Ось вони і продають те, що за 2. А ми за це платимо. Вони нас заколисують і бояться думки людей, а у нас є області, де ціна вже 20 грн за куб. Ми увійдемо важко в зиму. У нас 90 млрд боргів, люди введені за рівень бідності. Люди поїхали пілігрімствовать по всьому світу, тому що немає за що жити. А тепер і наші державні мужі їздять з тими ж питаннями і збирають по крихтах.

- Як ви оцінюєте діяльність і місце парламенту в сучасній конфігурації Зе-влади? Дайте оцінку спікеру Дмитру Разумкова з точки зору вашого політичного досвіду?

- Досягнення чудові з точки зору Конституції. Ми - парламентську державу. А ось те, що у нас творять, - там біди. Почитайте проект зміни Конституції, поданий Медведчуком. Він жорстко і чітко говорить: давайте зробимо двопалатний парламент. Це і є елемент повної децентралізації. Український парламентаризм - це ситуативний парламентаризм виходячи з більшості представництва ідеології в парламенті. По суті своїй, це шкідливо, тому що немає демократичних інститутів для досягнення консенсусу. На жаль, ми повинні констатувати, що йдеться про ситуативну ідеології. В епоху "парубійства" 29 разів призначалося голосування за законопроект, і цей злочин. Знущання.

Що стосується Разумкова, то на сьогодні це єдиний варіант, який був, що Дмитро Олександрович став спікером. Він цементує цей різношерстий ворогує парламент. Дмитро Олександрович тримає ситуацію і тримає удар. Його правова інтелігентність заслуговує на повагу. Він має свою точку зору, яка спирається на правову основу. Якщо це не вписується в Конституцію, він про це говорить. Нам пощастило, за моєю суб'єктивною точкою зору, що у нас в парламенті є такий хлопець.

- У чому ваш оптимізм щодо долі України?

- Для того щоб припинити протистояння, я бачу великий оптимізм у реалізації прагматичних поглядів, які пропонує наша політична сила. Йти на компроміси, бачити там людей і заговорити з ними. Для того щоб підняти Донбас, тільки відновити і накрити даху, треба 360 млрд дол. Це 10 наших річних бюджетів. Ми самі цього не зможемо зробити, тому ми говоримо про вільну еконміческой діяльності і увійшли до законопроекту, що закінчуйте воювати. Давайте можливість автономно працювати цим областям, укладати договори з усіма і працюйте. Дайте свободу, а капітал будемо шукати. Як змогли в 1947 році по відновленому своїми людьми Хрещатику вже провести парад? Відмовитися від усіх люстрацій і допустити людей до роботи в системі управління державою і цивільними процесами. Чи не буде відновлено зростання промисловості - ми будемо приречені на рабство.

- Спасибі.