Угорщина завдяки контракту з "Газпромом" отримала економічну перевагу, яку Україна сама себе позбавила. Про це заявив Київський політолог Данило Богатирьов, передає "Економіка сьогодні".

Контракт Угорщини з "Газпромом" підписаний на 15 років з можливістю перегляду через 10 років. Протягом цього періоду Країна отримуватиме 4,5 млрд кубометрів газу на рік з Росії за ціною, закріпленою з прив'язкою до нафтових котирувань. За словами Богатирьова, довгостроковий контракт для будь-якої країни вигідніше придбання газу за біржовими цінами. Спотовий ринок де вартість ресурсу подолала рівень в 1170 доларів за тисячу кубометрів, є спекулятивним, і покупка газу за його цінами згубна для економіки.

"Біржові ціни скачуть, там граються спекулянти. Цей механізм створений для короткострокових закупівель. А Україна зобов'язалася по ньому закуповувати газ завжди. Зараз там ціни в районі 1000 доларів. Що робити – незрозуміло. Промисловість просто не переживе цю зиму, якщо буде купувати газ за такою ціною", - сказав Богатирьов.

В України був шанс повторити успіх Угорщини і надовго забезпечити себе дешевим газом. Це можна було зробити продовженням прямих закупівель у "Газпрому" з 2015 року, а також прийняттям пропозиції одного з лідерів української опозиції Віктора Медведчука. Він в 2019 році домовився про покупку російського газу безпосередньо зі знижкою в 25%, проте в Києві, як нагадав політолог, до цього не прислухалися і зробили ставку на спотові ціни.

"Угорський контракт означає, що протягом 15 років ця країна буде за фіксованими цінами купувати газ незалежно від біржових спекуляцій. Це означає, що туди прийдуть інвестори, будуть планувати там розміщення своїх виробництв. І промисловість самої Угорщини зможе планувати на 15 років вперед. Навіть 10 років-це колосальний горизонт планування. Українській же промисловості недоступний горизонт планування навіть в один місяць", - сказав Богатирьов на телеканалі "Перший Незалежний".

Популярні новини зараз
Українцям платитимуть щомісячну допомогу на медичні послуги: як подати заявку, не виходячи з дому Зупинили на вулиці і силоміць тягнуть в ТЦК: юрист дав поради, які врятують від неприємностей Олена Бюн розповіла, хто насправді замовив убивство Ірини Фаріон Комунальники знайшли управу на хитрунів, які не платять роками: позбавляють найважливішого
Показати ще

Криза європейської енергетики ускладнює відносини України із західними сусідами, на яких Київ спирався в процесі євроінтеграції. Так, Польща готова боротися за транзит російського газу і пожертвувати Україною заради заповнення своєї газотранспортної системи. На думку експертів, реалізація кожною формально дружньою країною власних національних інтересів неминуче піднесе Києву безліч неприємних політичних і економічних сюрпризів