Адже це рішення необхідне Україні для того, аби врятувати від кризи власну металургійну галузь. Про це йдеться у матеріалі «Кому дістається український металобрухт. Влада нарешті отямилась?» на сайті Главком.

Як сказано в статті, сьогодні металобрухту в Україні майже немає: його вивезли до країн-конкурентів, передусім до Туреччини та невизнаного Придністров’я, де осідає 98% нашої сировини.

«Експортери лому, звичайно, радіють високим світовим цінам та шаленим надприбуткам в умовах незначних поточних витрат. Але для бюджетів усіх рівнів, з точки зору надходжень, набагато вигіднішим є експорт металургійної продукції, ніж брухту. Адже різниця на одній тонні — чи не у десять разів. Тому єдиним правильним кроком, який потрібно було зробити вже давно, є тимчасовий мораторій на експорт брухту», - пояснює видання.

При цьому, як підкреслюють журналісти, наказ Мінекономіки ніяк не суперечить Угоді про Асоціацію України з ЄС та іншим зобов'язанням України. Адже, як уточнюється у пояснювальній записці до проєкту, дія цього положення не поширюється на експорт брухту та відходів чорних металів до країн, з якими Україна має відповідні взаємні міжнародні зобов’язання. У даному випадку, з урахуванням міжнародних угод, насамперед Угоди про Асоціацію України з ЄС, заборона не буде застосовуватися щодо експорту у країни ЄС, Великобританію та Північну Ірландію, СНД (крім РФ), Ізраїль, Канаду, Чорногорію та країни, що є членами Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ). До цієї організації входять Ісландія, Князівство Ліхтенштейн, Королівство Норвегії та Швейцарія.

Така концепція, на переконання видання, цілком логічна, оскільки перераховані країни не є агресивними покупцями вітчизняного металобрухту, а отже, не створюватимуть нам великих проблем у найближчій перспективі. А Туреччина і, тим більше так зване Придністров'я, членами Евросоюзу та означених організацій не є. Що стосується СОТ, то за правилами світового торгівельного «клубу», Україна має право тимчасово заборонити або обмежити експорт з метою попередження чи послаблення критичного дефіциту товарів, що мають вагоме значення для країни.

Популярні новини зараз
Українців мотивуватимуть мобілізуватися: обійдуться без бусиків та ТЦК Опалення немає, а квитанції є: чи законні платіжки за тепло влітку Комунальники знайшли управу на хитрунів, які не платять роками: позбавляють найважливішого Українців, які відкладали долари чи євро змусять сплатити штраф: 20% від суми
Показати ще

«Це саме український випадок, оскільки має місце критичний дефіцит металобрухту — найважливішої стратегічної та енергозберігаючої сировини для металургійного виробництва: провідної галузі, що забезпечує 12% ВВП країни та понад 700 тисяч робочих місць з урахуванням суміжних галузей. Тому уряду потрібно ухвалити документ. Або ж Україна і далі на шкоду собі забезпечуватиме сировиною конкурентів з Туреччини і так званого Придністров'я», - наголошує видання.

Нагадаємо, раніше металурги закликали президента Володимира Зеленського тимчасово обмежити експорт брухту і не допустити зупинки українських підприємств, які вже страждають від дефіциту сировини. Пізніше Мінекономіки опублікувало проект постанови про обмеження експорту, але прийняття проекту з невідомих причин відстрочили.

Тим часом народний депутат Андрій Ніколаєнко зазначив: встановлені мита на експорт металобрухту не здатні запобігти масовому вивезенню сировини з України, і Мінекономіки необхідно терміново ввести тимчасову заборону на експорт.