Оригінал - на сайті "Скептик"

Глава компанії Оператор ГТС України Сергій Макогон вперше визнав, що ідея Віктора Медведчука про створення газового консорціуму – "це дуже позитивна ідея, яку президент України підтримав". Українська влада нарешті погодилася, що це єдиний вихід для порятунку ГТС. Але якби чиновники мислили глобально, над вирішенням цієї проблеми потрібно було працювати 15, 10, 5 або навіть 2 роки тому, а не зараз, коли все почало горіти і котитися в безодню, повідомляє 112.ua.

Ось що заявив в інтерв'ю ТСН відповідальний за транзит газу український чиновник:

"Так, Консорціум-це позитивна ідея. Президент України її підтримав і підкреслив, що Україна готова до створення консорціуму. Але що саме нам потрібно від консорціуму? Гарантована наявність транзиту. Нам не потрібні додаткові інвестиції в ГТС - вони покриваються за рахунок тарифу. Якщо буде транзит, буде оплачений тариф і кошти на модернізацію системи. Так працюють оператори ГТС по всьому світу. Тому для нас Консорціум дуже важливий як елемент збереження транзиту через Україну. Для управління українською ГТС у нас є фахівці, які можуть це робити без участі європейських колег".

Але що спонукало Зеленського і його команду бити в набат? Загроза втрати транзиту як такого взагалі. Той же Макогон визнав - ми вже втратили близько 4,5 млрд куб.м транзиту точно, а є ризик втрати аж до 10 млрд куб. м. і під загрозою можливість імпорту газу віртуальним реверсом з Угорщини.

Популярні новини зараз

Касирка в АТБ "надурила" українку на 60 гривень і не помітила проблему: "На*бала і образилася"

Донька Ніни Матвієнко Тоня розкрила правду про розлучення матері після 40 років подружнього життя: "Втомилися, хочуть самі пожити"

Катя Осадча засумувала через маленького сина від Юрія Горбунова: "Так швидко росте"

Зарослий жирком бік Ані Лорак виліз зі штанів, щоб привітатися з фанатами

Показати ще

"Зазначу, що Угорщина цього року була основним напрямком для імпорту – 95% обсягів газу... так, хотів би сказати, що це болючий для нас удар. Фактично він підтверджує, що всі ідеї і заяви, що планується збільшувати транзит через Україну, якось зберегти транзит після 2024 року, далекі від реальності",-зазначив Макогон.

Тобто, тепер, коли Україна ризикує залишитися без транзиту взагалі, українська влада раптом почала сипати заявами про відновлення економічних відносин з Росією. Зеленський і його чиновники повторюють ідеї Віктора Медведчука, якого переслідують якраз за його політичну позицію щодо відновлення відносин з РФ. Необхідність створення газового консорціуму Медведчук відстоює з 2003 року, якщо не раніше. Він радив Зеленському домовитися про це і в 2019, і в 2020 роках. Але поки Росія не запустила " Північний потік-2 "і не сказала Зеленському" ПрАТ", українська влада не ворушилася. А сьогодні подібні переговори з Кремлем здатний провести лише Медведчук, якого Зеленський, до слова, тримає під домашнім арештом.

Головна помилка цієї влади, як і попередньої, - це виключення участі Росії в такому консорціумі. Було багато порожніх надій на європейців, які не виправдалися. Але тепер, коли у Росії на руках козирі у вигляді "північних потоків", ніяка Європа не зможе змусити Москву качати газ через Україну. Тільки економічна вигода. Розуміючи це, Зеленський днями запропонував "Газпрому" знижку в 50% на транзит понад обумовлені контрактом обсяги. Україна хоче будь-що зберегти транзит після 2024 року, інакше наша ГТС перетвориться на металобрухт, а ми залишимося без газу. Україна виявилася припертою до стінки. І сама в цьому винна, оскільки роками нічого не робила для вирішення питання, руйнуючи відносини з Росією.

"Створення тристороннього газотранспортного консорціуму-питання, яке дозріло і перезріло, – могло б стати драйвером "перезавантаження" відносин між Україною і Росією. І необхідність такого "перезавантаження" у мене особисто сумнівів не викликає. Питання лише в тому, чи збігаються цілі української влади зі стратегічними інтересами самої України та її громадян. Чи готовий офіційний Київ не впадати в істерику, почувши реальну думку світових лідерів щодо "Північного потоку-2", а зробити висновки і почати нарешті захищати економічні та політичні інтереси своєї країни? Чи Готова українська влада до перегляду зовнішньополітичного вектора і до "перезавантаження" відносин з Росією? Чи нинішня влада не тільки не хоче такого "перезавантаження", але й не розуміє, як підійти до вирішення цього завдання?"- упевнений Віктор Медведчук.

Він передбачав проблему ще 20 років тому, а тому пропонував різним українським властям створити тристоронній консорціум, розділивши долю нашої ГТС з Росією і ЄС. Це забезпечило б надійний транзит, модернізацію "труби" і стабільні 3-4 млрд дол. доходу від прокачування газу в бюджет. Двадцять років українська влада ігнорувала пропозицію, а зараз, коли ми в глухому куті і на руках у нас немає козирів, Зеленський визнає, що це хороша ідея. Але потрібно було вирішувати це питання багато років тому. Або, принаймні, в 2019-му, коли Росія ще бачила в Зеленському потенційного партнера. Зараз же Росія прямо говорить: із Зеленським Кремль співпрацювати не буде. Взагалі ніяк. Українська еліта токсична, нерукопожатна в Росії. На відміну від Медведчука, який вже має досвід успішних газових переговорів з керівництвом Росії.

Тому зараз у Зеленського всього лише один шлях, якщо він дійсно хоче виправити стан речей, — залучати Медведчука до переговорів з Росією. Як щодо транзиту, так і з інших питань, у тому числі Донбасу. Сьогодні в Україні Медведчук-єдиний політик, який здатний налагодити українсько-російські відносини. І замість переслідування політика Зеленському варто було б використовувати його можливості на благо України. Поки ще не пізно…

Редакція може не розділяти думку автора висловлювань