Проєкт Міністерства інфраструктури щодо обмеження експлуатації вантажних вагонів за віком вимиває кошти з реального сектору економіки, заганяє Укрзалізницю у багатомільярдні борги та порушує європейські зобов’язання України, тому не може бути ухвалений у нинішній редакції.

Те, що парк вантажних вагонів потрібно оновлювати, зрозуміло, підкреслив він. Однак для цього варто скористатися світовим досвідом.

«В США та країнах ЄС практикують інший підхід: контролюють технічний стан вагонів. А списують їх тоді, коли належний ремонт стає технічно неможливим або фінансово недоцільним», - пояснив він.

На його переконання, в "Укрзалізниці" є інші нагальні проблеми, вирішення яких потребує фінансування. І передусім це стан залізничних колій. За інформацією УЗ, наразі капітального ремонту потребує 25% головних залізничних колій, а реконструкції — ще 10%. Проте за 9 місяців 2021 року було відремонтовано та реконструйовано менше 1% від загальної довжини головних колій. Також на 96% зношений локомотивний парк. Але грошей на оновлення у компанії немає.

«Економічний стан «Укрзалізниці» жахливий. За перше півріччя 2021 року її збиток склав 1,4 млрд грн, накопичений збиток досяг 51 млрд грн, а обсяг залучених кредитів — 34,8 млрд грн», - вказує експерт.

Популярні новини зараз
Гороскоп на жовтень 2022 для всіх знаків Зодіаку: Водолії у пошуку кохання, а Тельці зможуть стати багатшими Сало дорожче за м'ясо: улюблений продукт українців переходить у розряд делікатесів Тоня Матвієнко зізналася, що вони з Арсеном Мірзояном бідують, не маючи грошей на життя: "У нас немає нічого" Світло доведеться економити: здорожчання електроенергії на 84% не залишить вибору, яким буде тариф для населення
Показати ще

Якщо купувати нові вагони за рахунок кредитів під 12% річних, як це пропонує "Укрзалізниця", то це обійдеться УЗ в 3 млрд збитків щороку, порахував Соколов.

«Така оборудка принесе «Укрзалізниці» мінімум 6% збитку від суми залучених коштів. При розмірі кредиту у 50 млрд грн - це 3 млрд грн на рік. Про ремонт колій і купівлю нових локомотивів доведеться забути надовго – як мінімум, доки держава не погасить борги "Укрзалізниці" за рахунок усіх українців. А це означає ще одну неминучу кризу через аварійний стан колій та локомотивів», - наголосив Соколов.

Крім того, він нагадав, що Україна має зобов’язання, взяті в рамках Угоди про асоціацію з ЄС: згідно з ними, "Укрзалізницю" мають розділити на оператора інфраструктури, який залишиться державним, та операторів перевезень, які мають бути приватними.

«Або в МІУ вирішили відмовитися від наших єврозобов’язань, або нам пропонують за державний кошт створити величезний парк нових вагонів, які практично відразу будуть приватизовані. А хто на цьому збагатиться, — це питання, відповіді на яке поки немає», - резюмував Соколов.

Як відомо, МІУ в рамках проекту «Велико будівництво на УЗ» ініціювало списання вантажних вагонів за віком, і будівництва нових на українських вагонобудівних заводах. Вартість проекту становить понад 100 мільярдів гривень. Проти списання вагонів виступили понад 200 українських компаній та асоціацій: вони підписали «Антимеморандум» і закликали владу не допустити списання вагонів, адже через цей проєкт бізнес та УЗ втратять мільярди, а зароблять на ньому лише декілька людей-власників вагонобудівних заводів.

Раніше народний депутат, член ТСК по УЗ Костянтин Бондарєв направив депутатське звернення до голови ТСК по УЗ Юлії Гришиної з проханням розглянути ініціативу щодо списання вагонів на черговому засіданні ТСК, адже цей проєкт МІУ може нанести УЗ колосальних збитків, та поставити під загрозу існування стратегічного підприємства.