До такого висновку прийшли автори дослідження «Базові причини енергетичної кризи в ОЗП 2021–2022 рр.», опублікованому Центром Разумкова.

«Уряд і НКРЕКП демонструють намір не стільки впроваджувати ринкові механізми, скільки вручну керувати шляхом регуляторних цінових обмежень та перманентних модифікацій правил торгівлі, що змінювалися з початку запровадження діючої моделі вже понад шістдесят разів. На додачу недосконала система покладання спеціальних обов’язків (ПСО) спотворює ринкові принципи ще більше.», - йдеться у дослідженні.

Як зауважують у Центрі Разумкова, нинішні правила функціонування ринку електроенергії надають широкий простір для маніпуляцій, зловживань та перехресного субсидіювання й не відповідають правилам ЄС. Це створює значні ризики для інтеграції ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E в 2023р.

«Урядовцям не потрібно заплющувати очі на те, що, у першу чергу в секторі виробництва електричної енергії, де державні підприємства володіють абсолютно домінуючим положенням, кризові явища відчуваються найбільше. Так, частка державник компаній НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго» та ПАТ «Центренерго» у виробництві електричної енергії складає близько 70%, а за оптимальної роботи останньої компанії вона могла б перевищити 80%», - говориться у експертному дослідженні.

Орім того, у Центрі Разумкова враховують той факт, що у власності держави знаходиться Оператор системи передачі — компанія НЕК «Укренерго», а правила роботи ринку встановлює національний регулятор НКРЕКП разом із Урядом. «Стає зрозумілим, що головним відповідальним цьогорічної кризи не може бути ніхто інший, окрім, керівництва відповідних державних органів та компаній».

Популярні новини зараз
Тоня Матвієнко розповіла, що ніколи не пробачить Арсену Мірзояну: "Воно себе так, падло, поводить..." Потужний екстрасенс Анна Єфремова розповіла про важкий бій України за майбутнє з 7 жовтня: перемога не така близька Ціни на гречку досягли сезонного мінімуму: які цінники на полицях магазинів Найпотужніший екстрасенс Хаял Алекперов назвав дату кінця війни в Україні: "Я не Бог, але..."
Показати ще

Ще однією серйозною причиною кризи у енергетиці у дослідженні називають відсутність верховенства права та значний вплив корупції. «Наочним принципом ігнорування державою принципів верховенства права, що руйнує інвестиційний клімат в енергетиці є дискримінація інвесторів, що вклали кошти у сектор ВДЕ».