Про це написав професор міжнародних і суспільних відносин Колумбійського університету і старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин Віллем Буйтер.

"Події, що передували і послідували за цим випуском боргових зобов'язань, є болючим нагадуванням про те, що державні інститути України слабкі і не можуть виконувати фундаментальні економічні зобов'язання держави", - сказав Буйтер.

За його словами, прибутковість 5-річних зелених облігацій "Укренерго" склала 6,875%. Прибутковість 5-річних казначейських облігацій США в той же день склала 1,19%.

"Ясно, що не все гаразд з кредитоспроможністю української держави, яка має "низький" рейтинг - не вище B - трьома провідними рейтинговими агентствами. Причина такого низького кредитного рейтингу - це історія фінансових невдач", - вважає професор.

Він зазначив, що боргів гарантованого покупця перед виробниками зеленої електроенергії бути не повинно.

Популярні новини зараз
Українських чоловіків можуть "повернути" додому вже зовсім скоро: від мобілізації не сховатися "Мобільне рабство": абоненти Vodafone не витримують систематичного подорожчання послуг ПриватБанк почав блокувати карти всім без розбору, клієнти розгублені: "Тупо і без пояснень" "ПриватБанк" почне знімати до 225 гривень щомісяця із клієнтів: кого торкнеться з 1 червня
Показати ще

"Вартість зеленої облігації в національній валюті склала близько 21,6 млрд грн. Загальний борг перед виробниками ВДЕ оцінюється у 28 мільярдів гривень на початок листопада 2021 року. Можна було легко залучити більше коштів... фактично, Укренерго перерахувало гарантованому покупцеві не більше 19,3 млрд грн, з яких тільки 16,3 млрд грн було виділено виробникам ВДЕ", - сказав Буйтер.

Він додав, що згідно з правилами, всім виробникам ВДЕ повинна була виплачуватися однакова частка заборгованості перед ними. Однак цього не сталося.

"3 млрд грн, які повинні були піти найбільшому виробнику ВДЕ, залишилися невиплаченими. Директор гарантованого покупця був негайно звільнений урядом, коли відмовився погодитися з цим явним порушенням правил", - уточнив професор.

На його думку, це повинно бути, змусило ЄБРР переосмислити доцільність вкладення в борг "Укренерго". І він висловив сумнів, чому МВФ погодився 22 Листопада 2021 року, знаючи все це, надати Україні після першого перегляду поточної угоди stand-by кредитний транш у розмірі 699 млн доларів.

Нагадаємо, що в листопаді НЕК "Укренерго" у європейських інвесторів, включаючи ЄБРР, залучив 825 млн євро шляхом розміщення єврооблігацій. Гроші були перераховані держпідприємству "Гарантований покупець" для погашення боргів перед виробниками "зеленої" електроенергії.

12 листопада платіжні доручення на суму 19,3 млрд грн від "Гарантованого покупця" були передані в Ощадбанк, щоб здійснити розрахунки з підприємствами ВДЕ.

13 листопада, у вихідний день, Кабмін в терміновому порядку призначив іншого керівника "Гарантованого покупця", який зупинив платежі на суму 3 млрд грн на адресу ДТЕК ВДЕ.