Вперше в міжнародній місії присутні два шкільні українські проєкти – учнів одеського Рішельєвського наукового ліцею та Харківської гімназії № 47.

Програма шкільних космічних експериментів SSEP (Student Spaceflight Experiments Program) Mission 16 працює з 2010 року і вже доставила на міжнародну космічну станцію (МКС) більш ніж 300 шкільних проєктів. Загалом за цей час понад 134 тис. учнів з майже 3 тис. закладів з усього світу працювали над реальними експериментами та подали більш як 27 тис. пропозицій щодо досліджень у космосі.

Минулого року Мала академія наук України (МАН) вперше долучилась до SSEP. У пілотному конкурсі взяли участь сім закладів освіти з шести регіонів України. Велику допомогу МАН в організації та проведенні конкурсу надав київський інноваційний парк UNIT.City та родинна інвестиційна компанія Dovgiy Family Office.

«Це знакова подія для Малої академії наук, для наших вихованців, для всіх українських школярів. Раніше все це було з області фантастики. А сьогодні наші школярі вже запускають свої космічні експерименти на Міжнародну космічну станцію. Хочу особливо подякувати директору Центру досліджень Землі і Космосу Джеффу Голдштейну та заступнику директора МАН Євгену Кудрявцю, які доклали значних зусиль, щоб цей проєкт відбувся. Також хочу висловити щиру вдячність нашому партнеру – інноваційному парку UNIT.City та особисто Василю Хмельницькому за підтримку цього проєкту», – наголосив президент МАН Станіслав Довгий.

Популярні новини зараз
Невдовзі люди почнуть масово вмирати: в ООН зробили тривожний прогноз Головне за 19 липня: замах на Фаріон, 10 пенсій за раз, блокування операцій ПриватБанку та глюк Windows Вручення повісток від ТЦК відбуватиметься по-новому: чоловіків попередили Українцям допоможуть з оплатою комуналки – гроші платитимуть щомісяця, але є умова
Показати ще

За право представляти Україну в SSEP змагалися 962 школярі 7–11 класів під керівництвом 34 педагогів. У підсумку до розгляду журі було подано 238 проєктів. Переможцями конкурсу стали проєкти вихованців одеського КЗ «Рішельєвський науковий ліцей» і Харківської гімназії № 47, які досліджували «Вплив мікрогравітації на гексаціаноферат(III) калію» та «Затвердіння стоматологічних матеріалів в умовах мікрогравітації».

«Попри те, що всі зусилля України спрямовані зараз на перемогу в війні, розвиток наукового потенціалу залишається пріоритетним завданням, котре продовжує виконувати Мала академія наук України. Серед учнів, які мали змогу потрапити на унікальну подію, – представники прифронтових Харкова й Одеси. Команди змогли дистанційно доопрацювати проєкти й відповідати усім інженерним та технологічним вимогам космічних польотів. Команді Харківської гімназії № 47 взагалі довелося збирати та відновлювати свій проєкт після прямого влучання російського снаряду в будівлю навчального закладу», – зазначив президент МАН Станіслав Довгий.

Усі учасники команд-переможців спостерігали за відльотом ракети на мисі Канаверал – історичному майданчику 39A, з якого запускалися всі місії «Аполлон» на Місяць. А паралельно з експериментами на МКС, команди проводитимуть дослідження в лабораторіях на Землі під наглядом експертів з NASA, Національного центру наукової освіти про Землю та космос (США) та приватної американської космічної компанії Nanoracks. Після завершення експерименту на МКС, учасники порівняють отримані результати із дослідженнями в умовах земного тяжіння.

Учні Рішельєвського наукового ліцею з’ясують, чи впливає відсутність гравітації на процес формування кристалів гексаціаноферату(ІІІ) калію, їхні розміри, кількість і форму. Команда проєкту – це учні 8 класу Гриб Андрій та Скрипник Микита спільно з науковою керівницею Анастасією Маслечко.

Під час експерименту учнів Харківської гімназії № 47 буде з’ясовано, чи відрізняються стоматологічні матеріали, що затверділи в космосі, від тих, які формуються в умовах Землі. Будуть вивчені ефекти мікрогравітації на міцність, внутрішню цілісність і твердість пломб. У харківській команді – учні 11-го класу Гарькавець Михайло, Волков Владислав, Давидова Софія та Садчикова Єлизавета разом із науковим керівником Андрієм Самойловим.

Відзначимо, що МАН братиме участь у програмі SSEP і наступного року. Вже розпочався конкурсний відбір проєктів.