Однією із головних проблем літнього контрнаступу Збройних сил України є масштабні мінні поля, облаштовані російськими окупантами. Ще минулого року західні партнери надали Україні певну кількість одиниць інженерної техніки, але проблему це не вирішило.

На озброєнні Сил оборони України на початок повномасштабної війни перебували радянські установки розмінування УР-77.

"УР-77 "Метеорит" - радянська установка розмінування. Створена на базі самохідної гаубиці 2С1 "Гвоздика". Розмінування здійснюється шляхом виникнення ударної хвилі від вибуху снаряда, яка впливає на детонатор міни. Але, крім свого основного призначення, "Метеорит" може використовуватися для знищення живої сили противника, яка засіла в укріплених руїнах будівель.

При одночасному запуску і підриві декількох зарядів, виникає ефект об'ємного вибуху, здатний розчистити будь які руїни, знищуючи при цьому живу силу, яка їх обороняє.

Ця техніка на цей час уже є застарілою, але при цьому протягом нинішньої російсько-української війни вона використовувалася обома сторонами. Росіянами — в основному для штурму та руйнування житлових кварталів, зокрема Маріуполя та Рубіжного.

Популярні новини зараз
Перевірте свій "Резерв+": кому терміново потрібно в ТЦК Масово заражаються і діти, і дорослі: небезпечна хвороба "косить" усіх через спеку "Резерв+" не підтягує дані: коли чекати повістку Світло буде цілий день: в "Укренерго" порадували українців
Показати ще

Вперше, ці установки, для подібних цілей, застосовувалися росіянами в першу чеченську компанію на Північному Кавказі. Не обійшлося без них і під час другої чеченської війни. Зокрема, в ході запеклих боїв за селище Комсомольське.

В Сирії, під час наступу сирійської армії на позиції бойовиків в районі Джобар, було зафіксовано застосування установок розмінування УР-77 для знищення позицій бойовиків, що закріпилися в щільній малоповерховій міській забудові.

У січні 2015 року "Права Справа" оприлюднила інформацію про застосування росіянами установки дистанційного розмінування УР-77 "Метеорит" під час штурму донецького аеропорту.

На відміну від російських окупантів Силами оборони України УР- 77 використовується за прямим призначенням —для розмінування території.

Для нарощування спроможностей Сил оборони України у подоланні мінно-вибухових загороджень противника є відповідні домовленості з країнами-партнерами про продовження постачання необхідної кількості інженерної техніки: установок та зарядів розмінування, танкових мостових укладачів, техніки для пророблення проходів у вибухових та невибухових загородженнях.

Українські військових вже опанували норвезькі інженерні машини NM189 Ingeniørpanservogn. NM189 базується на шасі німецького танка Leopard 1 та оснащений крановою стрілою, відвалом і тросовими лебідками для виконання завдань із підготовки оборонних позицій, розчищення шляхів та створення проходів у інженерних загородженнях супротивника.

Крім того, США передали Україні інженерні машини M1132. M1132 оснащені мінними тралами LWMR (Light Weight Mine Roller). Вони призначені для розмінування оборонних рубежів під час наступальних дій. Нагадаю, Пентагон оголосив, що надасть Україні 90 броньованих машин Stryker з 20 мінними катками.

Нещодавно Франція заявила, що надасть Україні додаткове інженерне обладнання для розмінування. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський за підсумками зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном на полях саміту НАТО у Вільнюсі.

Але цієї техніки дуже мало. Кількість інженерного обладнання для розмінування, які отримала Україна, жодним чином не можна порівняти із загальним обсягом замінованої росіянами території. І це справжня проблема, яку не можна вирішити дивними пропозиціями німецьких фахівців — мовляв, ви просто об'їдьте ці мінні поля і наступайте далі.

Варто відзначити, що окупанти за час свого перебування вибудували на загарбаних територіях глибоко ешелоновану систему інженерних загороджень, яка складається з кількох смуг перешкод протяжністю від 10 до 40 км кожна. Перша лінія оборони складається з мережі взводних опорних пунктів. Друга лінія насичена загородженнями типу "зубів дракона". А головне — мінними полями.

Щільність мінних полів вказує на те, що російські окупаційні війська використали набагато більше мін, ніж це передбачено військовою доктриною РФ. Тому головна роль у подоланні щильних мінних полів противника буде приділятиметься вибудованій системі роботи різноманітної інженерної техніки, а саме машинам розмінування. Саме інженерна техніка буде відігравати основну роль у подальшому контрнаступі ЗСУ.

Головною ж проблемою інженерних машин розмінування, які вже перебувають на фронті, є їхня беззахисність перед ворожою авіацією. Вони є ідеальними об'єктами для ударів з боку як російських літаків та ударних гелікоптерів, так і безпілотників противника.

Ще одним фактором, який грає на руку росіянам, є рельєф. Південна, приазовська частина Запорізької області, де зараз відбуваються активні бойові дії, є рівним степом — де будь-яка важка бронетехніка видна здалеку. Тому активно використовувати інженерні машини без ефективної протидії окупантам у повітрі практично немає можливості. Без прикриття авіації процес проходу мінними полями, як і подолання ліній оборони в цілому — займе значно більше часу.

Тому контрнаступ Сил оборони України проти насиченої інженерно-фортифікаційними спорудами та мінними полями російської оборони без переваги у повітрі — значно ускладнює процес звільнення територій.

Без технологічних літаків, які сьогодні є в країнах НАТО, особливого широкого спектру озброєнь, які мають такі літаки, як F-15, F-16, буде дуже важко.

Нагадаю, президент Володимир Зеленський заявив, що контрнаступ України був "сповільнений" укріпленою російською обороною. Він хотів би, щоб західні поставки зброї дозволили йому розпочати наступ "набагато раніше". Кінцевою метою України, за словами Зеленського, є деокупація Криму і лише тоді це буде означати, що "війна закінчилась", а "мир" без Криму Зеленський не вважатиме "перемогою".