Ігор Черкаський, голова Держфінмоніторингу, у своїй колонці на сайті Аmlintelligence аналізує, як FATF може ефективно діяти проти поглиблення російсько-північнокорейського альянсу.

Голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський
Голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський

Це один із найсвіжіших прикладів постійної кампанії Кремля з розмивання цілісності світової фінансової системи – боротьба з нею вимагає використання додаткових інструментів, доступних нам.

Не помічаючи багатьох спостерігачів, Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), глобальна наглядова організація, є однією з найефективніших установ для стримування зловмисників і підтримки безпеки глобальної фінансової системи. Місія FATF полягає у зменшенні трьох ключових ризиків: відмивання грошей, фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення.

FATF вносить до чорного списку країни, які порушують її стандарти та загрожують глобальній фінансовій безпеці. Наприклад, Іран, Північна Корея та М’янма – усі вони є партнерами Росії – зараз поділяють цю відмінність. Цього тижня FATF збирається в Сінгапурі, що відкриває можливість для рішучих дій проти порушень з боку Росії.

Популярні новини зараз
Жителів багатоквартирних будинків приголомшили тарифним "сюрпризом": послуга подорожчала одразу на 100% Кількість ухилянтів стрімко зростає: вже навіть не соромляться В Україні громадянам доведеться сплатити податок навіть за старі квартири: скільки є часу Перетин кордону стане квестом: прикордонникам дадуть повну свободу дій – перевірятимуть усіх
Показати ще

Щоб підтримати свою знесилену армію, яка загрузла на українських полях, Росія все більше покладається на Північну Корею щодо постачання боєприпасів, порушуючи санкції ООН. Цього року вона випустила десятки північнокорейських балістичних ракет по мирних українських містах. Щоб приховати свої порушення, у березні 2024 року Росія скористалася правом вето, щоб припинити роботу групи експертів ООН, яка стежить за виконанням санкцій Північною Кореєю.

Кремль також постачає Північну Корею нафтою і, як повідомляється, допоміг країні отримати доступ до банківських послуг, знову ж таки порушуючи санкції ООН. Таким чином, вісь Росія-Північна Корея дає диктатурі Кім Чен Ина шлях назад у світову економіку, яка майже повсюдно її уникала.

Росія також забезпечила Ірану чорні двері для доступу до міжнародної фінансової системи, порушуючи правила FATF. Росія надала Ірану доступ до SPFS, системи фінансових переказів, яку Росія запровадила, щоб обійти санкції SWIFT. Російський державний банк ВТБ відкрив філію в Тегерані. Іран також став джерелом зброї для Росії, оскільки іранські безпілотники використовуються проти українських міст і цивільних цілей.

У той час, коли Росія продовжує мати доступ до глобальної банківської системи, вона інтегрує в свою економіку найнебезпечніших глобальних акторів, а також послаблює гарантії від відмивання грошей і стандарти корпоративної прозорості.

«Якщо Росія потрапить у чорний список, вона буде визнана юрисдикцією з високим ризиком, і її доступ до глобальної фінансової системи буде серйозно обмежений через обтяжливі вимоги належної обачності, які висуваються до її контрагентів».

Кремль відверто фінансує тероризм через державне спонсорування Групи Вагнера – глобальної найманської сили, яку уряд Великобританії визнав терористичною організацією та транснаціональною злочинною організацією в США. Кремль також налагоджує зв'язки з Талібаном, як повідомляється, готуючись визнати його законним урядом Афганістану.

У лютому 2023 року FATF зробила безпрецедентний крок, призупинивши членство Росії, висловивши стурбованість повідомленнями про торгівлю зброєю з державами, які перебувають під санкціями ООН, а також зловмисну ​​кібер-діяльність, що походить з Росії. Незважаючи на вітання, подальші дії Росії довели, що посилення незаконної фінансової діяльності Кремля вимагає більш жорстких заходів. Наступним природним кроком на майбутньому пленарному засіданні в Сінгапурі буде внесення FATF Росії до свого так званого чорного списку.

Якщо Росія буде включена в чорний список, вона буде визнана юрисдикцією з високим ризиком, і її доступ до глобальної фінансової системи буде серйозно обмежений через обтяжливі вимоги належної обачності, які висуваються до її контрагентів. Центральний банк Росії раніше заявляв, що цей крок зірватиме більшу частину його фінансової діяльності.

Такі дії FATF допоможуть захистити національні фінансові системи та міжнародний бізнес від вливань російських брудних грошей, які включають доходи від її терористичної діяльності в Україні.

«Державам-членам FATF не потрібно чекати внесення до чорного списку, перш ніж діяти. Більшість країн мають власні списки юрисдикцій, які становлять високий ризик відмивання грошей і фінансування тероризму.

Внесення Росії до чорного списку FATF також зменшить загрози для компаній, які свідомо чи несвідомо ризикують бути залученими до посередницьких мереж Росії, які сприяють обходу санкцій. Ці підприємства стикаються з перспективою стати об’єктом вторинних санкцій або втратити кореспондентські відносини із західними банками.

Чорний список, таким чином, протидіятиме інтенсивному політичному тиску з боку Росії на деяких її торгових партнерів, щоб допомогти їй уникнути санкцій.

Водночас це надішле чіткий сигнал про те, що буде серйозна відповідь іншим країнам з недбалим ставленням до брудних грошей і нехтуванням правилами захисту глобальної фінансової безпеки.

Країнам-членам FATF не потрібно чекати внесення до чорного списку, перш ніж діяти. Більшість країн мають власні списки юрисдикцій, які становлять високий ризик відмивання грошей і фінансування тероризму. Ці списки, як у Великій Британії та ЄС, можуть бути використані для посилення тиску на Росію та посилення відповідності приватного сектора. Канада показала шлях, вимагаючи від канадських фінансових установ розглядати всі транзакції, пов’язані з Росією, як високоризикові. Інші країни можуть слідувати.

Наразі зрозуміло, що застереження та заяви міжнародної спільноти не можуть переконати Росію змінити свій шлях. Нездатність усунути кричущі порушення міжнародних норм лише сприятиме посиленню зловмисної поведінки та сприятиме іншим зловмисникам.

Міжнародній спільноті настав час запровадити більш жорсткі заходи проти Росії, щоб захистити себе та свої фінансові системи.