НЕК «Укренерго» планує восени 2021р погасити 15,3 млрд грн заборгованості перед ДП «Гарантований покупець», який направить дані кошти на виплати виробникам з відновлюваних джерел енергії за 2020р.
Про це 29 квітня повідомив Володимир Кудрицький, голова правління «Укренерго», під час прес-конференції компанії.
«Нам, до кінця цього року, ще треба погасити 15,3 млрд грн боргу (перед «Гарантованим покупцем» - ред), що утворився у 2020р. Ми ставимо перед собою таке завдання. Це можна зробити за рахунок залучення зовнішнього фінансування. А тому, ми дуже серйозно розглядаємо можливість розміщення «зелених» бондів. Тобто, облігацій, гроші від реалізації яких, спрямовуються на виплату виробникам з ВДЕ», - повідомив керівник «Укренерго».
За словами Кудрицького, такий метод залучення фінансування, потенційно може здешевити його вартість: «Тому ми наразі маємо досить чіткий і пропрацьований план як це зробити, таким чином, щоб восени 2021р повністю закрити борги 2020 року, які утворились по спецобов’язках».
Нагадаємо, 28 квітня стало відомо, що компанія Modus Energy, яка знаходиться у власності громадян Литви, подала позов проти України через те, що держава не виконує свої зобов'язання по виплатах за вироблену електроенергію і змушує компанію піти на зміни правил, які скорочують її доходи.
У скарзі вказується, що ДП "Гарантований покупець" змусив дочірні компанії Modus Energy підписати Додаткову угоду, що передбачає скорочення доходів і тому компанія розглядає це як ініціювання процедури розірвання Договору купівлі-продажу "зеленої" енергії, який діє до 2030 року.
Згідно з документацією, позивач просить арбітражний суд: визнати Україну такю, що порушила вимоги статей Договору про Енергетичну хартію; зобов'язати Україну сплатити відсотки на суми збитків, нарахованих арбітражним судом, на певних умовах; а також зобов'язати оплатити всі витрати понесені на арбітражне провадження.
Як повідомлялося, за інформацією НБУ, на тлі кризи у "зеленій" енергетиці чистий відтік прямих іноземних інвестицій в Україну в 2020 році склав 868,2 млн, тоді як в 2019 році чистий приплив склав 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.
Станом на кінець квітня рівень розрахунків перед інвесторами становить 20%. З 22,4 млрд гривень боргу 2020 держава заплатила тільки 4,5 млрд грн.
За даними ЗМІ, уряд хоче запровадити акцизний податок на продаж "зеленої" електроенергії, наразі пропонується широкий діапазон ставки - від 3,2% до 40%.