Поки оформлюється проектна документація, на ВДНГ забетонували поле, де діти займалися на конях, те саме, де на змаганнях побував принц Філіп.

Про це повідомляє журналістка Віолетта Кіртока у блозі на "Цензор". Далі наводиму прямо мову авторки без коментарів.

Все, що відбувається останнім часом довкола ВДНГ, породжує більше питань, ніж дає відповідей. Але величезна територія, яку давно можна було перетворити на перлину відпочинку серед міста, стоїть занедбана, неприбрана, а люди, які хочуть тут працювати, розповідають про те, чому і як їх примушують платити не офіційно, а в кишеню, уникаючи відрахувань на користь держави. В квітні у директора Національного експоцентру Євгена Мушкіна вдома та на роботі відбулися обшуки, які проводили представники СБУ та Нацполіції. Але замість того, щоб розібратися в цій ситуації, дати їй оцінки та пояснити, чому ж 5 березня 2021 року була відкрита справа за статтею "Зловживання владою та службовим становищем" саме з боку директора, в кінці травня цього ж року президент країни оголосив, що на території колишньої ВДНГ буде будуватися… президентський університет, тим самим даючи карт-бланш директору, який знаходиться під слідством, тобто президент показує, що йому все одно, що по людині заведена справа…

Розбиратися в тому, що зараз відбувається на ВДНГ, справа невдячна. Люди, які розповідають про те, як працюють з керівництвом, які дивні документи тут підписуються та на яких умовах в павільйони пускають орендарів, не готові називати свої імена. "Не хотілося би поки вступати в прямий конфлікт з керівництвом, все ж ми тут працюємо, - пояснення тих, з ким я говорила, дуже схожі. – А як тільки ми назвемо себе, зразу нас виженуть звідси, ми потрапимо в немилість. І так всі, хто тут працюють, знаходяться на пташиних правах". Підприємці шукають шляхи, аби достукатися до офісу президента, якому напряму підпорядковується ВДНГ, аби там вказали директору, що працювати треба по закону і порядно.

Найголовніше претензія, яку висловлюють директору всі орендарі, - нечесно складені договори. Орендувати приміщення, яке належить державі, яке контролює офіс президенту, можна лише через фонд держмайна. І декілька орендарів спромоглися це зробити, оформивши довготривалу оренду і сплачуючи всі податки безпосередньо у державну казну. Декілька павільйонів були передані у приватну власність. Для інших орендарів керівництво ВДНГ вже давненько знайшло простіший шлях. Існує нормативний акт, згідно якому держустанова може напряму здати в оренду лише 200 квадратних метрів, не погоджуючи це з фондом. От всі орендарі, яких ви можете побачити на території ВДНГ, і користуються саме цими метрами. У кожного в договорі прописано, що йому дають в оренду… два квадратних метри. Чи навіть метр. За нього і платять. Але одночасно підписується ще один договір – на оренду площі під зберігання. Така форма також не вимагає погодження ні з ким. Тож, в ній вказується фактична площа, яку орендує людина. Кошти за оце "зберігання" іде напряму на рахунки закладу. Інколи їх збирає готівкою спеціально для цього призначена директором людина. Відео такого збору, яке страшенно обурює людей, регулярно знімають самі орендарі, а підприємці, які працюють в сегменті так званого фудкорту, розповідають про це журналістам, як і про вимогу від них торгувати лише визначеними марками напоїв… Що прямо говорить про корупцію.

Популярные статьи сейчас

Ирина Сопонару из "Женского квартала" состригла волосы и влюбилась по уши в арендованном платье: "Какая хрупкая"

"Было скучно": женщина установила странный рекорд, переспав с 919 мужчинами за 7.5 часов

Потап врасплох застал Настю Каменских за странным занятием: "Спускаюсь вниз, а там..."

Финалист "Холостячки" спалился Грише Решетнику, что уже переехал к Злате Огневич: "Держись в подробностях"

Показать еще

Навіть з одного-єдиного пункту – оренди площини – стає зрозуміло, звідки беруться гроші на ВДНГ. Вже не кажучи про факти, викладені в вищевикладеному сюжеті колег, який стосується роботи фудкорту – клондайку різних схем та можливостей. При цьому в публічному доступі можна знайти дані, що, наприклад, у 2019 році Експоцентр заробив 82 мільйони гривень. Що ж було зроблено за останні часи на цій величезній території, куди пішли ці гроші? Орендарі сміються, що відремонтований туалет – єдиний "реконструйований" об’єкт – всі три роки показують, як досягнення. При цьому зверніть увагу.

Цього літа навіть фонтани не працювали, в липневу спеку та задуху їх не вмикали. Всі входи в павільйони занедбані, обшарпані. Ліс за центральним корпусом настільки дикий, що більше схожий на хащі, які впритул наступають на доріжки, які мають бути прочищені для велосипедистів. Більше того. Павільйони та будиночки знаходяться у такому жалюгідному стані, що аж шкода, бо в них лише можна вгадати колишню красу та затишність. Директор принципово не здає їх в оренду тим, з ким у нього вже почався конфлікт. Таке відчуття, що йому близьке прислів’я: чим гірше, тим краще… При цьому кожного року, крім карантинного 2020, саме тут відбувається тиждень грандіозного музичного фестивалю, на який збирається тисячі людей. Вхідний квиток на один день заходу коштує майже тисячу гривень. Скільки з отриманого прибутку іде на користь ВДНГ та яку суму сплачують організатори за аренду територій, де будують сцени, - у відкритих джерелах не знайти. Що дивно. але виходячи із стану Експоцентру – всі ці гроші на користь саме закладу не ідуть…

При цьому цього літа тут активно розпочали чергове "велике будівництво". І що ж зробили в зеленій зоні? Правильно – кінне поле залили… бетоном. Тут побудували сучасне ігрове містечко, на яке явно виділили кошти окремою статтею – бо це ж "програма президента". Але саме це поле минувшого літа не згадав хіба що лінивий у зв’язку зі смертю принца Філіпа. Бо саме сюди на змагання він приїздив з донькою принцесою Анною.

Принцесса Анна во время соревнований в Киеве упала с лошади, 1978 год, поле ВДНХ
Принцесса Анна во время соревнований в Киеве упала с лошади, 1978 год, поле ВДНХ

Знімками принца саме звідси хизувалася наша країна, визнаючи, що ця місцина має історичну цінність, і одночасно скромно замовчуючи, що поля більше не існує… Звичайно, що розчищати лісові хащі під "велике будівництво" було б набагато складніше, ніж бетонувати готове зелене поле…

Насправді скандал довкола ВДНГ виник не вперше. Декілька років тому, вже за директорства Євгена Мушкіна, саме тут виявили людей, які виготовляли… зброю, у лісі її випробовували та продавали. Їх заарештували, вони отримали строк. Але директор не постраждав, хоча він не міг не знати, що робиться в будівлях, які він передав в оренду.

Корпуси, де відбуваються всілякі ярмарки, де працюють фотостудії, ззовні виглядають страшенно. Старі рами та двері, обшарпані фасади… Орендарі не ремонтують їх, бо не впевнені, що після того, як вкладуть сюди гроші, їх не попросять залишити приміщення. Таке було вже декілька разів. Організаторшу арт виставок вигнали, як тільки вона розчистила зали, зробила ремонт. Договори прописані таким чином, що ти маєш виїхати буквально за першим наказом директора. І люди виїжджають… При цьому один корпус затягнутий рекламою телевізійного шоу "Голос країни" – всередині його і записують. При цьому немає ніяких паперів щодо аренди, умов, на яких його здають телевізійникам. В цьому випадку, говорять інші орендарі, працюють дружні стосунки директора Експоцентру з власниками каналу, який транслює це шоу.

"Скільки платять і куди ідуть ці гроші саме з цього павільйону, - невідомо, - говорить один з орендарів. – З ким я не спілкуюся, такими самими людьми, які взяли в оренду невелику площу, всі користуються фіктивними договорами послуг зберігання. Єдиної вартості оренди не існує – як домовишся. При цьому ці договори підписуються на рік, на два, як заманеться директору. Це зловживання. Таким чином ми потрапляємо до нього в кабалу – він може диктувати умови, бо лякає, що не подовжить оренду"…

По всій території Експоцентру там і сям видно зарослі бур’янами металеві павільйони. В таких колись по всій країні були кафе "Морозиво" та "Пєльмєнні".

В симпатичних одноповерхових будівлях вибиті вікна… І хоча декілька великих орендарів неодноразово просили у директора віддати ці будівлі їм – домовитися ніяк не виходить.

За кожним таким корпусом – сміттєзвалище, купи цегли та металеві "хребти". І поміж цим навіть в робочий день їздить на велосипедах молодь, гуляють мами з колясками, бавляться школярі. Навкруги Експоцентру виросли десятки житлових масивів. Всі ці люди приходять сюди…

Ще один орендар дивується, як взагалі Євген Мушкін втримався на своїй посаді – він же прийшов сюди за часів Порошенка, якого на дух не виносить нинішній президент. І чому його не змістили з посади, не відсторонюють за зловживання, не міняють на свою людину, говорить лише про його здатність "домовлятися" з будь-якою владою. Більше того. Активні розмови про президентський університет, під проектування якого вже виділили гроші, дивують всіх. "Як можна було навіть почати говорити про це, не провівши конкурс, не маючи інвестиційних договорів, - говорить один з підприємців. – Я не бачу логіки в цій ідеї. Краще б розвивали КПІ – велике студентське містечко посеред столиці, якому треба допомагати розвиватися. Наскільки я зрозумів, саме звідти в новий університет хочуть залучити викладачів. Тобто – тут планується другий КПІ? А перетягування викладачів призведе до зниження рівня освіти в КПІ. Дивно. Наскільки я чув, на президентський університет планують виділити сім мільярдів гривень. Чомусь, коли почалися ці розмови, я згадав про лікарню майбутнього, яку обіцяла побудувати дружина Ющенка Катерина. Камінь, який закопали на знак початку, в лісі Експоцентру так і заростає травою. Боюся, що і цей проект стане "університетом майбутнього"… Але гроші під нього вже пішли…"

Крім вищеназваних проблем, директор вже декілька місяців не виконує рішення суду, який виграв власник одного з корпусів. Конфлікт виник із-за дороги, за користування якою знову ж таки керівництво Експоцентру бере гроші. Але вона веде до благодійної організації, куди приїздить багато людей. І саме цей корпус в числі тих, які з кінця 90-х років опинилися у приватній власності. Після декількох угод продажу та купівлі приміщення перейшло в руки великого концерну, який і облаштував тут благодійну організацію. І цілком логічно, що вимагає доступу до будівлі під’їздної дороги, яку Експоцентр закрив і за користування якою збирає гроші. Домовитися особисто з директором власники корпусу ніяк не могли. Тому і подали до суду. Але і після рішення суду, замість того, аби зустрітися з власниками і знайти компромісне рішення, Євген Мушкін почав писати пости про те, що позивачі мають на меті побудувати багатоповерхівку на території, яку начебто вимагають під дорогу. Вже скільки офіційних заяв написали власники корпусу, що нічого подібного не збираються робити, що хочуть єдиного – нормального доступу до своєї власності, але нічого не допомагає. І до цих пір зустріч, яку вимагає суд, не відбулася… При цьому ці власники нічого не будують, а на Експоцентрі вже зникло кінне поле, і планується "велике будівництво" університету.

Я намагалася зустрітися з Євгеном Мушкіним. Його помічниця зразу сказала, що це не можливо, бо він занадто зайнятий. Судячи з намагань моїх колег також отримати коментарі від директора ВДНГ, він говорити з журналістами не хоче.

Приходиться лише сподіватися, що всі ті люди, які готові працювати на території колишнього ВДНГ, розбудовуючи його, залучаючи сюди різними заходами людей, не підуть звідти, а все ж продовжать боротьбу за законну та прозору роботу тут, аби все ж це місце стало перлиною активного відпочинку міста. Це важко. Бо директору набагато легше тихенько сидіти, збирати гроші за оренду, ніж наводити лад на величезній території.

Віолетта Кіртока

Редакція може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за матеріали несуть автори текстів.