Виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко пообіцяв на початку січня 2021 року презентувати план виходу сектора зеленої енергетики з глибокої кризи, щоб Україна виконувала обов'язки перед міжнародними партнерами.

Про це Вітренко розповів в інтерв'ю для НВ, сказавши, що про необхідність вирішення проблеми також заявляють народні депутати.

"Прем'єр-міністр доручив мені в десятиденний термін надати своє стратегічне бачення вирішення цієї проблеми. Я його надам в певний термін", - заявив Вітренко.

За його словами, Міністерство енергетики шукає найбільш ефективні можливості для вирішення кризи, щоб налагодити відносини між урядом і міжнародними партнерами.

"Безумовно, як країна ми зацікавлені в тому, щоб зобов'язання держава виконувала в повному обсязі», - підкреслив Вітренко.

Популярні новини зараз
Тільки для обраних: пенсії збільшяться на 50 %, але не для всіх Епоха "богданчиків" нарешті закінчиться? В Україні презентували сучасний електроавтобус Смішна сума: яку "мінімалку" платитимуть пенсіонерам у 2025 році Після рекордного подорожчання Київстар заманює новими тарифами: що змінилось
Показати ще

Нагадаємо, 23 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення в.о. міністра енергетики Юрію Вітренко на початку січня 2021 року подати план Міністерства щодо виходу "зеленої" енергетики з боргової кризи.

Як повідомлялося, в червні найбільші асоціації "зеленої" енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня). Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС - на 7,5% з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 року суму накопиченого боргу (22,4 млрд грн). 40% від цього держава зобов'язана погасити до кінця грудня 2020 року.

Закон передбачає, що 20% виробництва "зеленої" електроенергії в Україні має бути сплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені шляхом кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії. Зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається. Крім того, Кабмін не заклав у держбюджеті на 2021 рік 20% коштів на часткову оплату "зеленої" електроенергії, як того вимагає законодавство. За даними з судових реєстрів, вже більше 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати. На думку НБУ, криза неплатежів держави за вироблену "зелену" електроенергію в країні є однією з основних причин падіння економіки України в 2020 році, оскільки рівень інвестицій в країну значно зменшився.