Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), має на засіданнї 13 січня має ухвалити рішення, яке забезпечить термінове погашення боргів перед «зеленими» інвесторами, що передбачено меморандумом та законодавством.
Підпишіться на Знай у Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяПро це написав ексзаступник міністра енергетики та вугільної промисловості України, експерт з енергетичних ринків Сергій Чех на своїй сторінці в Facebook.
Експерт нагадав, що НКРЕКП 6 січня розглядала питання щодо врегулювання заборгованості на ринку електроенергії, яким передбачалось заборонити «Гарантованому покупцю» погашати заборгованість перед виробниками струму з відновлювальних джерел за рахунок кредитних коштів «Укренерго». На думку Чеха, в разі ухвалення такого рішення це буде дискримінацією «зеленої» генерації та погіршить фінансовий стан підприємств галузі.
«Важко зрозуміти позицію регулятора, який є стороною - підписантом Меморандуму, стороною яка від імені держави надала гарантії виробникам з ВДЕ, чому саме виробники з ВДЕ мають бути відсторонені від учасників розрахунків, джерелом яких можуть бути кредитні кошти отримані Оператором системи передачі. Незрозуміло чому Регулятор має намір надавати доручення Гарпоку, який не є стороною кредитної угоди і головне, створений Кабінетом Міністрів України і, вочевидь, йому підпорядкований», - написав Чех.
Він також наголосив, що подібний підхід галузевого регулятора дискредитує країну перед іноземними інвесторами, адже свідчить про нехтування державою виконанням своїх зобов’язань перед виробниками ВДЕ, зафіксованих в Меморандумі про взаєморозуміння між урядом та інвесторами у ВДЕ, а також в ухвалених на його виконання законах.
Українцям розповіли, коли можна буде піти в кіно і повечеряти в ресторані
Леся Нікітюк показала волосся на інтимному місці та зізналася в найсміливіших бажаннях
15-річна донька Полякової вперше знялася напівоголеною: прикрила груди стрічкою
Дружина Дзідзьо втиснула апетитні форми у жовтий купальник на березі океану: а чоловік де?
«Позиція Національного Регулятора не поліпшує інвестиційний клімат в Україні та не додає авторитету нашій державі. Закономірне сезонне зростання виробництва електроенергії з ВДЕ вже в другій половині березня загострить існуючі проблеми і з балансуванням, і з розрахунками які не можна вирішити, не маючи порозуміння та довіри з інвесторами у відновлювальну енергетику», - зазначив Чех.
Як повідомлялося, уряд в грудні 2020 року затвердив державні гарантії для держкомпанії "Укренерго" на суму 10,3 млрд грн з метою залучення кредитів від трьох державних банків для виплати боргів перед ДП "Гарантований покупець", а воно, відповідно, перед виробниками "зеленої "енергії.
Інвестори в зелену енергетику припустили, що держава планувала виконати свої зобов'язання і своєчасно погасити 40% "старого" боргу (9 млрд грн), до кінця 2020 року.
При цьому 31 грудня 2020 року, а також 6 січня НКРЕКП намагалася затвердити постанову, в якому б заборонялося ДП "Гарантований покупець" використовувати перераховані від "Укренерго" кошти для погашення "старого" боргу перед виробниками електричної енергії з відновлюваних джерел енергії.
На думку асоціацій ВДЕ, схвалення НКРЕКП такого або подібного формулювання усуне єдине поки доступне джерело для погашення "старого" боргу ДП "Гарантований покупець" перед виробниками електричної енергії з відновлюваних джерел енергії та стане підтвердженням повної неспроможності Кабміну і НКРЕКП виконати умови і зобов'язання згідно з Меморандумом про взаєморозуміння, підписаного ними в червні 2020 року.
Нагадаємо, зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) перед підприєствами ВДЕ не спостерігається. За даними з судових реєстрів, вже більше 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати. На думку НБУ, криза неплатежів держави за вироблену "зелену" електроенергію в країні є однією з основних причин падіння економіки України в 2020 році, оскільки рівень інвестицій в країну значно зменшився.