Про це в ефірі каналу «Україна 24» заявив член правління Асоціації просьюмерів України Андрій Зінченко.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися«Якщо сказати просто, то на сьогодні цей ринок практично зупинився. Переможні реляції Міненерго про якісь аукціони чи, наприклад, аукціони на балансуючу потужність – ну хто на них піде, на ті аукціони, якщо інвестори будуть бачити, що щойно кинули, прямо перед ними кинули, даруйте за таке слово, розвели цілий ряд інвесторів», - заявив Зінченко.
За його словами, спеціально залучений кредит в розмірі 10,3 млрд грн для виплати боргів перед інвесторами в «зелену» енергетику зараз влада намагається перенаправити на корупційні напрямки.
«Власне цей державний кредит, який був саме цільовим, навіть у поясненні до нього, пояснювальних документах, які подавалися в ці три банки, які видали цей кредит, там чітко прописувалося, що цей кредит по суті на погашення заборгованості для зелених. І тому вийшов такий дуже неприємний конфлікт», - пояснив Зінченко.
«Інвесторів, звісно, це обурює. Я вам скажу від свого імені, в нашої невеликої електростанції є 100 інвесторів, і це звичайні українці, такі як я. Вони, м’яко кажучи, незадоволені. Тобто, їм це все дуже не подобається. Як то кажуть, вони задають питання, а як же так, у нас є контракт. І ці речі треба пояснювати людям. Я не маю слів, як їм пояснити», - додав учасник ринку.
Зінченко також зазначив, що влада такими діями прискорює інвесторів до рішення подати позови в міжнародні арбітражі.
«Ближче до осені почнуться серйозні системні подачі в арбітражі, звісно, якщо влада не змінить свою політику», - додав експерт.
Раніше ЄБРР - один з найбільших інвесторів в галузь ВДЕ в України звернувся до голови НКРЕКП Валерія Тарасюка з занепокоєнням, щодо невиконання українською владою зобов’язань про виплату боргів перед «зеленою» генерацією та закликав НКРЕКП використати залучені у держбанків кредити лише на оплату «зеленої» енергії, інакше країна втратить інвестиції банку та інших інвесторів.
Нагадаємо, уряд у грудні 2020 року затвердив державні гарантії для держкомпанії "Укренерго" на суму 10,3 млрд грн з метою залучення кредитів від трьох державних банків для виплати боргів перед ДП "Гарантований покупець", а воно, відповідно, перед виробниками "зеленої "енергії.
Інвестори очікували, що держава виконає свої зобов'язання і своєчасно погасить 40% "старого" боргу (9 млрд грн) до кінця 2020 року. Водночас НКРЕКП вирішило затвердити постанову, яка заборонить ДП "Гарантований покупець" погасити відповідну заборгованість. 16 грудня НКРЕКП відправило «Гарантованому покупцю» настанову з рекомендацією перерахувати мінімум 50% коштів від 10,3 млрд грн, компанії «Енергоатом».
На думку асоціацій ВДЕ, таке рішення НКРЕКП усуне єдине поки доступне джерело для погашення "старого" боргу ДП "Гарантований покупець" перед виробниками електричної енергії з ВДЕ та стане підтвердженням повної неспроможності Кабміну і НКРЕКП виконати умови та зобов'язання згідно з Меморандумом про взаєморозуміння, підписаним ними в червні 2020 року.