Для забезпечення якісного виконання умов Національного плану щодо скорочення викидів на ТЕС та ТЕЦ України з боку держави потрібно забезпечити повноцінне фінансування відповідних екологічних проектів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це на Facebook написала нардеп Вікторія Гриб, нагадавши, що, вступивши 2011 року до Енергетичного співтовариства, Україна обрала курс на реформування та впровадження європейських стандартів, серед іншого й екологічних.
"Ми розробили Національний план скорочення викидів (НПСВ) в атмосферу, але одразу наштовхнулися на купу проблем. У нас спершу навіть не було розуміння, як профінансувати вимоги, визначені Нацпланом. Це загрожувало зупинками підприємств, розбалансуванням енергосистеми та невиконанням міжнародних зобов'язань", - повідомила Гриб.
За її словами, аби уникнути загроз енергетичній безпеці, необхідно забезпечити якісне виконання Нацплану та його повноцінне фінансування.
Вона також розкритикувала ідею відтермінування НПСВ, оскільки Енергоспівтовариство не дозволить це зробити.
"Скидається на те, що Україна надто легко підписує зобов'язання, а потім, коли доводиться їх виконувати, знову й знову просить відтермінування", - пояснила Гриб.
При цьому вона надала свою пропозицію.
"Уряду необхідно створити єдиний майданчик для проведення діалогу на державному рівні. Адже зараз їх існує декілька, а комунікація між ними на досить низькому рівні.
Кабінет Міністрів повинен зрештою розробити та затвердити механізм фінансування Нацплану з одночасним забезпеченням сталого функціонування енергосистеми", - сказала депутатка.
Також, на її думку, необхідно сформувати спецфонд для цільового використання надходжень від екологічних податків, запровадження механізмів екологічної модернізації, впровадження фінансових стимулів залучення позикового капіталу на екологічні проєкти.
"Варто надати стимули промисловим підприємствам з проведення заходів щодо екологічної модернізації. А для цього прискорити ухвалення необхідних законопроєктів. І закласти кошти на відповідні потрібні до Держбюджету. І не розраховувати на те, що вдасться без стимулів проскочити коштом промисловості, яка й без того переживає рецесію. Репресивними заходами ми нічого не доб'ємося. Інакше «завалимо» всю економіку", - підкреслила Гриб.
Вона додала, що фінансова складова є ключовою для успішної реалізації всіх зобов'язань, які прописані у НПСВ.
Як повідомлялося, 19 січня на слуханнях в Комітеті ВР з питань екологічної політики та природокористування представники одноголосно дійшли до висновку, що НПСВ, який вже з 1 січня цього року передбачає виведення енергоблоків ТЕС в ремонт для встановлення очисного обладнання, в поточних умовах не є реалістичним для виконання, і тому влада має об’єднатися в пошуку та розробці механізму фінансування Нацплану для його ефективної реалізації.
На думку президента Українського Національного комітету CIGRE Олександра Світеліка, Україні загрожує втрата енергетичної безпеки через примусове виведення в тривалі ремонти енергоблоків теплоелектростанцій, якщо не зрушити терміни реалізації НПСВ, впровадження якого очікується з 2021 року.
Експерт із питань енергетики Сергій Чех вважає, що Україна повинна актуалізувати Національний план зі скорочення викидів, який почав діяти з 2021 року, оскільки виконання його вимог може призвести до втрати найефективніших блоків ТЕС і ТЕЦ через відсутність фінансування на екологічні ремонти.
В свою чергу бізнес закликає владу України пришвидшити процес розробки механізмів реалізації НПСВ на ТЕС та ТЕЦ України, щоб держава змогла виконати свої екологічні зобов’язання.
Довідка. Національний план скорочення викидів затверджено 2017 року, він, зокрема, визначає наміри України як члена Енергетичного Співтовариства істотно скоротити викиди діоксиду сірки, оксидів азоту і пилу від ТЕС і ТЕЦ України, потужність яких становить 50 МВт і більше.
Після ухвалення НПСВ майже нічого не було зроблено, щоб модернізація почала відбуватися із 2021 року.
Обов'язково підпишись на наш канал в Viber, щоб не пропустити найцікавіше
Нагадаємо, раніше Бізнес закликає владу пришвидшити розробку механізмів реалізації Нацплану щодо скорочення викидів – ЄБА
Як повідомляє портал «Знай.uа» В "Голосі" заявили, що Кабмін має знайти механізм фінансування Нацплану щодо скорочення викидів
Також «Знай.uа» писав, що Комітет з екології ВРУ: потрібно терміново розробити механізм фінансування Нацплану щодо викидів