Іноземні інвестори у відновлювану енергетику України мають намір подавати позови до міжнародних арбітражів проти України через невиконання державою своїх зобов'язань щодо виплати за вироблену зелену електроенергію, йдеться в матеріалі РБК-Україна.

Як повідомляється, інвестори очікують, що з ними розрахуються в повному обсязі. Найбільші гравці звернулися з відкритим листом до "гарантованого покупця", заявивши про помилкову позицію НКРЕКП і попередивши про ризики, якщо ДП надійде, як пропонує комісія. Серед іншого, інвестори говорять про те, що порушення умов меморандуму може стати приводом для початку міжнародних арбітражів проти України.

"Щоб розрахуватися з інвесторами, влада розглядала кілька сценаріїв пошуку грошей: випуск ОВДП, компенсація безпосередньо з держбюджету і кредити під держгарантії для "Укренерго". З усіх трьох варіантів був реалізований тільки останній, але і то не так, як спочатку планувалося», - вказує автор.

За інформацією видання, лише в грудні, коли інвестори і міжнародні партнери вказали на затягнуті терміни з виплати боргу, уряд прийняв рішення, що відкриває "Укренерго" можливість отримати кредит на 11,3 млрд гривень і розрахуватися з "гарантованим покупцем". А останній, у свою чергу, вже має погасити борг перед підприємствами "зеленої" енергетики.

Вже на початку цього року" Укренерго " повідомило, що підписало з трьома держбанками кредитні угоди на 10,25 млрд гривень. Цього було б достатньо, щоб повернути "зеленим" 9 млрд гривень, після чого борги 2020 року можна вважати закритими. Але в боротьбу за цей ресурс включився Державний "Енергоатом", йому ДП винен близько 7,4 млрд гривень.

Популярні новини зараз

Справжні імена та прізвища Дантеса, Саніної, Джамали, Тіни Кароль: Камалія "порвала" всіх

Ніна Матвієнко відпустила сина в монастир не просто так: "Щоб спасти душу"

Ксенія Мішина після розриву з Олександром Еллертом різко перейшла на українську: "Мовний режим"

Легенда 90-х Тетяна Овсієнко змінилася до невпізнання, час не щадить нікого: експерименти з волоссям і хрип, як у Лепса

Показати ще

Нагадаємо, уряд у грудні 2020 року затвердив державні гарантії для держкомпанії "Укренерго" на суму 10,3 грн з метою залучення кредитів від трьох державних банків для виплати боргів перед ДП "гарантований покупець", а воно, відповідно, перед виробниками "зеленої" енергії.

Інвестори очікували, що держава виконає свої зобов'язання і своєчасно погасить 40% "старого" боргу (9 млрд грн) до кінця 2020 року. Водночас НКРЕКП вирішила затвердити постанову, яка заборонить ДП "гарантований покупець" погасити відповідну заборгованість.

16 грудня НКРЕКП відправила " гарантованому покупцеві "лист з рекомендацією перерахувати мінімум 50% коштів від 10,3 млрд грн компанії"Енергоатом".

На думку асоціацій ВДЕ, таке рішення НКРЕКП усуне єдине поки доступне джерело для погашення "старого" боргу ДП "гарантований покупець" перед виробниками електричної енергії з ВДЕ і стане підтвердженням повної неспроможності Кабміну і НКРЕКП виконати умови і зобов'язання відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння, підписаного ними в червні 2020 року.

Щоб вирішити фінансову кризу на ринку електроенергії народні депутати зареєстрували законопроект №4624 про випуск ОВДП для "Енергоатому" на суму 7,3 млрд грн. Так, "Енергоатом" і підприємства відновлюваної енергетики отримали окремі джерела погашення накопичених перед ними боргів.