Державна компанія "Енергоатом" в травні втратила близько 120 млн євро через махінації трейдерів на енергоринку, які призвели до рекордного падіння цін на електроенергію.

Про це повідомив економіст Борис Кушнірук.

"Лише в травні державна компанія "Енергоатом" втратила €120 млн через штучно організований обвал оптових цін. Понад 3 млрд кВт годин атомні електростанції через зловживання і махінації трейдерів, змушені були продавати по 25-30 євро/МВт, в той час як у сусідніх Словаччині і Угорщині ціни трималися на рівні 70 євро", - повідомив експерт в своїй колонці для видання Ліга.нет.

Він наголосив, що 20 млн євро — це приблизно половина річних витрат "Енергоатому" на закупівлю ядерного палива і 30% всіх капітальних інвестицій компанії за минулий рік.

"В такій ситуації наївно сподіватися на озвучені (президентом Зеленським –прим.) прогнози $500 млн прибутку компанії цього року", - зазначив експерт.

Популярні новини зараз

"Психи" в Раді? Нардепів можуть зобов'язати проходити експертизу в "павлівці"

Українка з інвалідністю звинуватила медиків у знущаннях в ковід-лікарні: "Щодня плачу та мучаюсь від болю"

Віктор Павлік відповів на чвари двох своїх жінок через квартиру одним відео: схопилися за пилку

Прогноз погоди на тиждень від синоптика Наталії Діденко: в яких областях почнеться справжня морозна зима

Показати ще

За оцінками Кушнірука, винним у цьому є національний енергетичний регулятор НКРЕКП, який свідомо допустив махінації і жодним чином на них не реагував.

Він описав схему, за якою група трейдерів змогла штучно обвалити ціну до рекордних 40-50 коп./кВт година.

"Обсяг таких махінацій лише в травні склав 711 млн кВт годин. Враховуючи середній заробіток при таких махінаціях в 10% від ціни, група трейдерів в травні заробили близько 66 млн грн. А от збиток всіх генеруючих компаній від цієї оборудки склав приблизно 9,2 млрд гривень", - зазначив Кушнірук.

За його прогнозом, що уже найближчим часом правоохоронні органи почнуть розслідування цієї оборудки, однак шансів на компенсацію збитків «Енергоатому» і іншим держкомпаніям мінімальні.

Нагадаємо, в травні 2021 року ціна на оптовому ринку електроенергії опустилася до рекордно низького значення. В окремі дні ціни падали до 43-44 коп./кВт година. Причиною стали махінації групи трейдерів. НКРЕКП офіційно визнала махінації лише 2 червня під тиском Міністерства енергетики.

Однак комісія офіційно відмовилася змінювати правила роботи ринку для припинення таких махінацій, обмежившись наміром в ручному режимі слідувати за трейдерами. Всі пропозиції Міністерства енергетики комісією були проігноровані.