Намірами запровадити акцизний збір на виробництво зеленої енергії Україна грає на боці Росії, яка є противником відновлюваної енергетики, і у разі початку дії нового податку на державу посипеться шквал міжнародних арбітражів на загальну суму 10 мільярдів долларів.
Про це в ході круглого столу Європейської бізнес асоціації заявила народна депутатка України Людмила Буймістер.
«В цій логіці акцизу є одна величезна проблема. Що податок бізнес заплатить в будь-якому разі, а от чи отримає він накопичені борги за зелений струм? Як показала практика останнього року, дуже і дуже непевна перспектива», заявила депутатка.
Вона повідомила, що в умовах, коли проти України мають подати 10 компаній позови в міжнародні арбітражі, і вже є навіть 1 активний арбітраж, є ризик, що всі інші інвестори так само підуть в арбітражі, а загальна сума позовних вимог сягне 10 млрд долл.
«Акциз це не тільки позови на 10 мільярдів доларів. Це ще означає вбити в принципі перспективи нашої енергетичної і економічної інтеграції з Європейським Союзом», - сказала Буймістер.
Вона розповіла,що в Україні є низка дуже небезпечних міфів щодо зеленої енергетики, причому міфи ці абсолютно пропагандистські російські, проштовхуються в наш інформаційний простір так само, як і вся московська пропаганда.
«І міфи ці наступні. Що зелена енергетика найдорожча. Що взагалі атомна найдешевша, і нам треба користуватися тільки атомною енергетикою. Я пам’ятаю, ще Путін колись казав, що ніхто про пташок не подумав. Все це – частина величезної геополітичної гри. І з «Північним потоком-2», і з вбивством або намаганнями обмежувати розвиток альтернативних джерел енергії, зокрема в Україні», - пояснила депутатка.
Вона додала, що в Європі 30 років будувалися виключно активи з зеленої генерації, і сьогодні в світі жодних інших проєктів світові банківські фінансові установи не фінансують.
«Ніхто сьогодні не інвестує в вугільні станції, навіть в атомну енергетику, хіба що дуже вибірково. А зелена енергетика – це основа розвитку сьогодні енергетичної галузі в світі, не тільки в Україні. То, якщо ми хочемо до західного світу, то й нам потрібно цей тренд продовжувати і не зменшувати показники, які ми хочемо досягнути до 2035 року», 0 сказала нардеп.
На її думку, дуже бентежним є факт, що уряд хоче запровадити акцизний збір і паралельно зменшує цілі щодо розвитку зеленої енергетики з 30% до 17% в загальному виробництві.
«Якщо у нас буде тільки вугільна генерація та атомна, про які європейські ринки ми можемо в перспективі в принципі говорити? Для всієї нашої промислової продукції, і сільськогосподарської також. Що нам тоді залишиться? Тільки одне – йти на поклон до Москви і до Китаю. І шукати ринки тільки східні для власної продукції, тому що в Європі нас вже ніхто чекати не буде», - резюмувала Буймістер.

Нагадаємо, Кабінет міністрів на початку червня зареєстрував законопроект №5600 щодо внесення змін до Податкового кодексу, яким, серед іншого, пропонується ввести акцизний збір на "зелену" енергію в Україні за ставкою 3,2%.
Під час обговорення проекту закону профільні ВДЕ асоціації заявляли, що введення акцизного податку на "зелену" електроенергію де-факто погіршує умови економічної діяльності виробників ресурсу з відновлюваних джерел, є грубим порушенням прав інвесторів, зашкодить інвестклімату й унеможливить залучення коштів у нові екологічні проекти.