Через ініціативу Кабінету Міністрів зобов’язати обленерго покривати частину пільгового тарифу на електроенергію для населення інвестиції в оновлення мереж зупиняться.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це заявив генеральний директор «Чернігівобленерго» Михайло Ільницький.
Він наголосив, що стан зношеності мереж області – 68%. Через це жителі сільської місцевості проводять до 2000 хв на рік без світла, а міста – близько 700 хвилин. Для порівняння в країнах Балтії ці показники не перевищують 100 хвилин на рік.
«Електричні мережі мають бути надійними і гнучкими. А українські мережі настільки застарілі, що, часом не витримують сильного дощу, постійно відбуваються аварії. Ми ледве можемо стримувати шквал дзвінків, скарг від споживачів» ̶ зазначив Ільницький.
За його словами, саме завдяки збільшенню інвестицій через RAB-тариф, вже у 2021 році «Чернігівобленерго» розпочала реконструкцію найпроблемніших 20 ліній напругою 10 кВ саме в тих місцях, де тривалість відключень сягає 2000 хв на рік.
«Після оновлення мереж тривалість відключення клієнтів на цих ділянках зменшиться в 10 разів», - заявив Ільницький.
В 2021 «Чернігівобленерго» отримало змогу оновлювати мережі та зменшувати їх аварійність завдяки прийняттю стимулюючого регулювання – RAB-тарифу.
«Компанія розробила довготривалий план розвитку, він дозволить покращити показники якості у 8 разів, час відключення скоротиться до 300 хвилин» ̶ зазначив гендиректор «Чернігівобленерго».
Разом з тим ані цих покращень, ані подальшого оновлення може не відбутися, оскільки уряд хоче забрати кошти з інвестиційної програми на компенсацію тарифів для населення.
«По-перше, це порушує законодавство. По-друге, вже по попереднім розрахункам ми розуміємо, що розмір «компенсації тарифу» буде більшим, ніж інвестиції за стимулюючим тарифоутворенням. Ми не зможемо оновлювати мережі, бо «Чернігівобленерго» чекають збитки», - наголосив Ільницький.
Нагадаємо, 2 серпня з'явилася інформація, що Кабмін планує ще знизити тарифи на електроенергію для населення за рахунок зниження витрат на ремонти обладнання та лінії електропередачі, 70% яких і так знаходяться в аварійному стані.
Втрати в українських електромережах перевищують 10%, що обходиться споживачам в 20 млрд грн щорічно.
На сьогодні тариф на електроенергію для побутових споживачів становить 1,68 грн / кВт.год при ринковій ціні понад 4 грн / кВт.год. Тариф на електроенергію в Україні залишається в 4 рази нижче, ніж в країнах Європи і не переглядався з 2017 року. За рахунок відмови від ремонтів мереж, уряд може знизити тарифи до 1,44 грн/кВт.год.
За даними Державної служби статистики, середня платіжка за електроенергію в Україні не перевищує 10% всіх витрат домогосподарств на оплату житлово-комунальних послуг. 80% займає плата за послуги централізованого опалення та природний газ.
Для вирішення проблем аварійності електромереж у 2020 році НКРЕКП прийняло рішення про RAB-регулювання. Мета - збільшити інвестиції в заміну і оновлення електричних мереж.