Цьогоріч Європейська Бізнес Асоціація вперше провела експертне дослідження рівня інтеграції Цілей сталого розвитку ООН у стратегії бізнесу та стратегію розвитку України – Індекс сталого розвитку.

Про це повідомляється на офіційному сайті ЕВА.

Партнерами дослідження виступили «Нафтогаз України» та Київський національний торговельно-економічний університет. За результатами дослідження, інтегральний показник індексу склав 3,17 балів з 5-ти можливих та опинився у нейтральній площині.

96% учасників опитування орієнтуються на Цілі сталого розвитку у своїй діяльності. При цьому, 83% з них мають відповідні стратегії/політики/плани у яких це зафіксовано. 58% респондентів готують окремі нефінансові звіти, а близько третини компаній викладають таку інформацію у відповідному розділі у річному звіті. Найбільшу кількість нефінансових звітів готують компанії паливно-енергетичного комплексу (73%), FMCG (55%), а також ІТ та телекомунікацій (50%).

Бізнес активно інвестує у проєкти зі сталого розвитку, 96% мають відповідні річні бюджети. Більшість таких інвестицій складають від 1 до 100 млн гривень (48%) щороку та здійснюються переважно компаніями паливно-енергетичного комплексу та сфери ІТ і телекомунікацій. Найнижчі суми (менше 0,5 млн гривень) на проєкти сталого розвитку виділяють компанії сфери консалтингу, аудиту та юридичних послуг. При цьому, майже половина, а саме 48% компаній планують збільшувати фінансування таких проєктів.

Популярні новини зараз
Бомжатні виглядають краще: як ставляться до мобілізованих росіян Яйця стануть справжнім делікатесом: експерт попередив про стрімке підвищення цін Нові ціни на цибулю налякали покупців: такого зростання ніхто не чекав, що буде далі Найпотужніший екстрасенс Хаял Алекперов назвав дату кінця війни в Україні: "Я не Бог, але..."
Показати ще

До головних переваг, які отримує бізнес від впровадження проєктів зі сталого розвитку, учасники опитування віднесли покращення лояльності до компанії з боку співробітників, покращення ділової репутації всередині країни, а також покращення сприйняття компанії з боку споживачів її продукції/послуг та місцевих громад. Водночас, чим більша сума річних інвестицій, тим більше респондентів вказують на покращення сприйняття та лояльності з боку місцевих громад – від 33% тих, хто інвестує менше 0,5 млн гривень до 69% тих, хто інвестує від 10 до 100 млн гривень щорічно у проєкти сталого розвитку. Окрім цього, за словами компаній, ріст інвестицій також сприяє покращенню ділової репутації в міжнародному середовищі та доступу до міжнародних фінансів та кредитів, зокрема так кажуть близько 44% опитаних.

Захист довкілля – у пріоритеті всіх компаній, особливо питання управління відходами, якому приділяють увагу 81% опитаних, висадка дерев (64%), програми з енергоефективності (49%) та екологічної модернізації (40%). Друге місце за важливістю належить освітньому напрямку – 65% компаній зазначають, що співпрацюють з університетами та/або беруть участь у програмах дуальної освіти. Окрім цього компанії також займаються соціальною та професійною інтеграцією осіб з інвалідністю (41%).

Як ми бачимо з результатів дослідження, бізнес стає повноцінним гравцем у просуванні цілей сталого розвитку. Водночас, компанії вважають, що екологічні питання є найменш врахованими у державній політиці сталого розвитку. Тому, важливо заохочувати такий бізнес до інвестування, шляхом прогнозованої та передбачуваної державної політики, в тому числі, і екологічної. Дуже сподіваюсь, з новим керівництвом профільного міністерства якісні екологічні зміни вдасться впровадити. Світлана Михайловська, Заступник директора Європейської Бізнес Асоціації

Цікавий інсайт дослідження – саме компанії паливно-енергетичного комплексу найбільше інвестують у проекти сталого розвитку, і найуважніше підходять до звітування відповідно до Цілей сталого розвитку. Нафтогаз минулого року приєднався до Глобального договору ООН, ми є надійним партнером понад 450 громад в 11 областях України. Наприклад, освітній конкурс грантів «Енергія розвитку», який ми проводимо вже вдруге. Навесні завдяки цьому конкурсу 50 проектів отримали фінансування по 100 тис. грн кожен. Найближчим часом визначимо ще 25 проектів-переможців. Це дослідження ще раз підтвердило, що ми рухаємося в правильному напрямку, і це потрібно людям і країні. Олександр Романюк, Директор дивізіону «Нафтогаз Розвідка та Видобування»

Дещо нижчими темпами, на думку представників бізнесу, відбувається інтеграція Цілей сталого розвитку у стратегію розвитку України, представлену у різних документах. Найкраще респонденти оцінили рівень інтеграції соціальних компонентів (2,91 за 5-бальною шкалою), а найгірше – екологічних (2,67 за 5-бальною шкалою). Більше половини компаній вважають, що це спричинено відсутністю фінансування, недостатньою експертизою та поінформованістю про необхідність впровадження принципів сталого розвитку, а також відсутністю міжінституційної співпраці.

На думку усіх компаній, основні труднощі на шляху впровадження сталого розвитку зосереджені у регуляторній сфері. Окрім цього, простежується зв’язок між інвестиціями та регуляторними бар’єрами – чим більше компанія інвестує, тим частіше йде мова про наявність таких бар’єрів – від 26% тих, чиї інвестиції менше 0,5 млн гривень, до 50% тих, хто інвестує від 10 млн до 100 млн гривень.

Основними ж стимулами для збільшення прогресу у реалізації Цілей сталого розвитку (як в державі, так і бізнесі) респонденти вважають регуляторні зміни (у тому числі скорочення бюрократичних процедур), надання підтримки (фінансової, організаційної та консультативно-інформаційної) для інноваційних проєктів, а також фінансові інструменти підтримки бізнесу і держави – податкові пільги, пільгові кредити, гранти від державних фондів та міжнародних організацій.