Розповів в інтерв’ю журналістам Станіслав Довгий, президент Малої академії наук України, академік Національної академії наук України.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЩоб музей невдовзі міг прийняти своїх перших відвідувачів, родина Довгих виставила для експозиції та продажу частину цінної колекції картин, зібраної трьома поколіннями.
«Це ідея нашої родини, — розказав Станіслав Довгий про те, як було ухвалено рішення про передачу до продажу частини приватної колекції. — Для підтримки реалізації проєкту [Музей науки в Ужгороді] ми передали 80 полотен із сімейного зібрання — це майже половина благодійної експозиції. Виставка-продаж допоможе зібрати кошти для завершення всіх робіт, облаштування, доставки експонатів і створення кількох науково-дослідницьких лабораторій».
Ужгородський Музей науки мав відкритися 2023 року, проте війна змусила прискорити цю роботу, а замість державного фінансування його створюють коштом родини Довгих та учасників виставки-продажу, на якій загалом експонується 200 картин.
«Наша родина вже профінансувала значну частину ремонтних робіт для відкриття Музею науки в Ужгороді. Маю надію, що виставка-продаж, у тому числі й частини нашої родинної колекції картин, допоможе завершити реалізацію цього проєкту — Музей науки може зустріти перших відвідувачів найближчим часом», — висловив сподівання Станіслав Довгий.
До експозиції ужгородського Музею науки буде передана частина експонатів, які призначалися для аналогічного об’єкта у Маріуполі — він вщент знищений ворожою армією. «Під обстрілами втрачено значну частину експозиції, презентацію якої готували до Дня Незалежності, — поділився президент Малої академії наук України. — Проте частина експонатів ще була на стадії завершення і зараз знаходиться у виробника за кордоном. Знаючи про наш проєкт, ректор Маріупольського державного університету Микола Валерійович Трофименко запропонував ректору Ужгородського національного університету Володимиру Івановичу Смоланці передати цю частину експонатів до Музею науки в Ужгороді. Це дуже символічна маріупольська частина експозиції — вона покаже нашу незламність, прагнення до світла знань, а не інтелектуального мороку, який нам несуть окупанти».
Також Станіслав Довгий поділився із журналістами новими освітніми та просвітницькими проєктами МАН. Серед них — переклади книжок українською мовою, одну із яких нещодавно читала дітям перша леді України Олена Зеленська. Книги видавництва МАН поширюються в зарубіжних осередках, де навчаються діти з України. Також Мала академія наук створює мережу системи освіти для українських дітей, які через війну опинилися за кордоном, щоб вони мали змогу продовжити навчання та не втрачали зв’язок з Україною.
Президент МАН також анонсував нові просвітницькі проєкти для дітей. «Ми вирішили запустити новий проєкт у сфері віртуальних подорожей музеями — «Віртуальні екскурсії музеями світу». Перший проєкт плануємо провести з мюнхенським Deutsches Museum. У цьому проєкті наші віртуальні відвідувачі будуть безпосередньо спілкуватися з працівниками музеїв, брати участь у показах експериментів, лабораторних демонстраціях. Тобто це вже рівень не пасивного перегляду, а активної інтеракції, де віртуальний тур є лише частиною екскурсії», — розказав Станіслав Довгий.