Через вторгнення РФ на територію України та запровадження санкцій проти агресора у країнах Європейського Союзу опалювальний сезон мав стати одним з найважчих за всю його історію через умовний дефіцит газу.

В такій ситуації європейці спостерігали у вересні та жовтні зростання попиту на альтернативні джерела теплової енергії такі як дрова, пелети тощо. Підвищений попит та певні панічні настрої сприяли зростанню ціни. Зокрема вартість тонни пелет в Європі в середньому становила 550-700 євро.

Проте, насичення ринку в серпні-вересні, аномальна тепла осінь та зниження цін на природний газ у кінці жовтня та на початку листопада обвалили попит на пелети сьогодні. Зараз ціна на зазначене тверде паливо впала на 40% й становить в Європі близько 400-500 євро за тонну.

Попит на пелети та ціна на них може зрости в найхолодніші періоди зими, а саме в січні та лютому 2023 року. Попре це, протягом листопада та грудня 2022 року українські виробники паливних пелет перебуватимуть в дуже ризиковому, а іноді й просто абсолютно нерентабельному положенні.

В першу чергу це пов'язано з високою ціною на сировину, яка в Україні за пів року зросла на 50-200%:

Популярні новини зараз
"На Росію чекає повторення катастрофи": афонський старець передбачив потужну подію для України Пенсії в Україні зростуть: хто отримає додаткові 2000 гривень Гроші змусять повернути державі: українців попередили Вже з серпня українці отримають нові соціальні виплати – кому прийдуть гроші
Показати ще

• Вартість тирси зросла з 250 до 700-900 грн/м3;

• Вартість горбиля з 500 до 900-1100 грн/м3;

• Вартість тріски з 500 до 800-900 грн/м3.

Такий рівень цін робить виробництво пелет нерентабельним процесом. Тому можемо спостерігати найближчим часом, а місцями вже бачимо, падіння обсягів продажу тирси та тріски, в т.ч. у державних лісових господарствах, та відповідне зростання залишків на складах, які з часом втрачають свої технологічні властивості.

Оскільки державні лісгоспи реалізовують продукцію на товарній біржі, яка вже протягом тривалого часу демонструє свою професійність, доступність, прозорість та ефективність, то доцільним кроком для підтримки галузі в цілому було б зниження стартових цін на торгах, особливо на ресурс для виробництва паливних пелет. Під час же самих торгів, за рахунок конкуренції, учасники ринку вже самі визначатимуть справедливий рівень цін.

На відповідні біржові котирування вже й будуть орієнтуватися інші учасники ринку, як продавці, так і покупці. Таким чином ринок сам себе буде регулювати та реагувати на зміни в сусідніх країнах.

Тому вважаємо, що сьогодні одним з ключових кроків для деревообробної галузі має стати зниження стартових цін на продукцію, які реалізовують державні лісові господарства на товарних біржах.