«Доки хоч на однім клапті української території пануватиме чужинець…доти усі покоління українців йтимуть на війну».
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМикола МІХНОВСЬКИЙ
Сьогодні українці відзначають день народження відомого громадського та політичного діяча, ідеолога українського самостійності Миколи Івановича Міхновського (31 (19) березня 1873 - 3 травня 1924 рр.)
«Україна є спілка вільних і самоправних земель, утворених на підставі своїх природних особливостей та окремішностей і заселених українцями. Таких земель є девʼять: Чорноморська Україна, Слобідська Україна, Степова Україна, Лівобережна Україна або Гетьманщина, Північна Україна, Полісся або Гайова Україна, Підгірська Україна, Горова Україна і Понадморська Україна».
Так Микола МІХНОВСЬКИЙ у «ОСНОВНОМУ ЗАКОНІ «САМОСТІЙНОЇ УКРАЇНИ» Спілки народу українського»,написаному в 1905 році, визначає територіальну основу нашої Держави.
(Не плутати із відомою публіцистичною статтею Міхновського «Самостійна Україна» від 1900 року).
Цей документ я вперше знайшов і прочитав у 1991 році у відділі рідкісних видань Львівської наукової бібліотеки імені Василя Стефаника. В цей час, як аспірант історичного факультету Київського державного університеті імені Тараса Шевченка, працюю над дослідженням «Історії української Конституції». Тут у часописі «Самостійна Україна» знайомлюся з текстом «Основного закону «Самостійної України» Спілки народу українського». Документ підписано від імені групи членів Української Народної партії, а оскільки Микола МІХНОВСЬКИЙ є головою цієї партії та головним редактором газети, то цілком очевидно, що саме ВІН і є ОДИН із ТВОРЦІВ нашої УКРАЇНСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇ 1905 року.
На відміну від більшості наших політиків і вчених початку 20 століття орієнтованих на парламентсько-народні моделі, МІХНОВСЬКИЙ - прихильник президентської форми правління.
“Президент вибирається усім народ українським через плебісцит на 6 років»
(стаття 63).
Виборче право поширюється на кожного українця, «що вміє говорити, читати і писати по-українськи, має 25 років і не дійшов 70 років» (стаття 52).
Ніхто «не може бути міністром, коли він не є українцем з роду»
(стаття 76).
«Чужинці не можуть ані мати права приватної власності на землю…ані користуватися національною власністю»
(стаття 8 )
Більше про українську Конституцію 1995 року можна прочитати у моїй книзі «Історія української Констиуції».
Вищезгаданий документ важливий також з міркувань спростування історичного міфу про існування в українській політико-правовій думці початку 20 століття виключно вимог автономного статусу України у складі «демократичної федеративної Росії».
Гордий з того, що у свій час фінансово та організаційно допомагав у встановленні памʼятників Миколі МІХНОВСЬКОМУ у селі Турівка та в містечку Згурівка.
Памʼятаємо нашу історію!🇺🇦
Вивчаємо наші історичні уроки!
П.С. Сьогоднішня війна за ВОЛЮ і НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ підтвердила тезу Міхновського із «Десяти заповідей УНП», написаних більш як 100 років тому, про те, що є народи, які досі залишаються нашими ворогами.