Цифрова трансформація бізнесу неухильно набирає обертів, при цьому українському ринку дедалі більше і швидше потрібні вітчизняні рішення, що змушує компанії-виробники ПЗ шукати нові підходи для прискорення розробки, підвищення якості та надійності IT-систем. У цих умовах дедалі більшу роль відіграє методологія DevOps, що дає змогу інтегрувати процеси розробки та експлуатації, а також автоматизувати безліч рутинних завдань, і фахівці, які володіють нею.

Попит на них, за даними HeadHunter, зростає в середньому більш ніж на 50% на рік. Хто такі DevOps-інженери, у чому їхня роль у компаніях-розробниках і чому бізнес не може без них обійтися? Розбираємося разом з DevOps-інженером великої міжнародної консалтингової компанії Діаною Куца, яка займається автоматизацією процесів розробки програмного забезпечення для корпорацій.

Інновації та стабільність

IT-фахівці, які можуть автоматизувати процеси розробки, тестування, розгортання та моніторингу програмного забезпечення, дуже цінні для бізнесу. Це DevOps-інженери – вони дають змогу бізнесу істотно знизити тимчасові та матеріальні витрати, оскільки володіють компетенціями як у сфері програмування, так і системного адміністрування, автоматизують усі стадії створення програмного продукту. Імена цих фахівців, як правило, не відомі широкій аудиторії, зате їх добре знають у професійному середовищі, і за висококласного DevOps-інженера компанії готові вести справжню боротьбу.

Діана Куца посіла чільне місце в команді айтішників BMC Software – однієї з провідних консалтингових компаній США – завдяки здатності до безперервного навчання, пристрасті до інновацій та автоматизації й відкритості до співпраці та комунікації. Експертка впевнена, що знаходити оптимальні та ефективні рішення допомагають навички роботи з системними проблемами та IT-інтуїція. Так, проєкт, реалізований командою під її керівництвом, дав змогу компанії прискорити випуск нових версій застосунків і скоротити витрати на їхнє розгортання у виробництво на 40%. Також вона вдало впровадила і протестувала стратегії очищення для звільнення місця на серверах і в середовищах, що призвело до більш ефективного використання ресурсів і зниження витрат на інфраструктуру на 30%.

Популярні новини зараз
Торкнеться учнів 5-7 класів: у МОН анонсували нововведення Комунальники почнуть обходити квартири українців Від суми у квитанції втратите свідомість: українці зможуть не витрачати півзарплати на комуналку Україною пройдуть масштабні перевірки пенсіонерів: хто залишиться без виплат
Показати ще

«DevOps-інженери допомагають компаніям ефективно управляти життєвим циклом програмного забезпечення – від написання коду до розгортання у виробництво. Наше головне завдання – забезпечити максимально швидку і безпечну доставку нових функцій клієнтам, пояснює Діана Куца. Ми також автоматизуємо рутинні процеси складання, тестування та розгортання, щоб розробники могли частіше випускати оновлення».

Серед завдань DevOps-інженерів також – гарантувати стабільність і безпеку роботи сервісів, а отже комфорт і задоволеність користувачів. Таким чином, фахівці, як Діана Куца, допомагають компаніям швидше реагувати на потреби ринку і відіграють ключову роль у вирішенні їхніх бізнес-завдань. Саме тому їхня роль стає дедалі важливішою, що підвищує затребуваність таких професіоналів.

Ефективні рішення

Від DevOps-інженерів залежить і те, наскільки швидко й ефективно в компаніях впроваджуються сучасні технології, зокрема хмарні, які все частіше використовуються в управлінні сучасними підприємствами. Ці системи допомагають автоматизувати повсякденні завдання, організовувати віддалені робочі місця для співробітників, спрощують складання звітів і забезпечують надійний захист інформації.

Діана Куца працює з різними хмарними провайдерами для впровадження найкращих рішень. Їй довіряють ключові проєкти всередині компанії. Зокрема, її призначили відповідальною за впровадження нових інструментів і технологій, таких як сервісні сітки Kubernetes і централізовані рішення для логування, щоб підвищити стійкість і спостережливість хмарної інфраструктури. Цей стратегічний крок значно поліпшив стабільність системи та скоротив середній час вирішення проблем на 50%.

Також Діана Куца очолила проєкт з управління багатокластерним середовищем. Під її керівництвом команда впровадила стратегію управління кількома кластерами Kubernetes на різних хмарних платформах. Це підвищило надійність і масштабованість інфраструктури, дозволивши обробляти на 30% більше робочих навантажень. Складність мультихмарних середовищ вона вважає цікавим викликом.

«Управління кластерами Kubernetes та інфраструктурою на декількох хмарних платформах досить складне з погляду узгодженості, безпеки та масштабованості. Це вимагає глибокого розуміння особливостей кожної хмарної платформи та розроблення стратегій їхнього ефективного об'єднання», – каже Діана.

Успішне розв'язання таких комплексних питань робить DevOps-фахівців ключовим активом для сучасних компаній, які прагнуть цифрової трансформації та технологічного лідерства на ринку.

Авторитет професіонала

DevOps-інженери – командні гравці, керівники. Їхня роль стає дедалі вищою в забезпеченні ефективності та конкурентоспроможності бізнесу. Їхні рішення впливають на безліч ключових процесів, від скорочення ризиків до підвищення надійності IT-інфраструктури.

Так, Діана Куца регулярно здійснює перевірку і моніторинг автоматизованих скриптів і процесів, створених командою, щоб гарантувати їхню ефективність, безпеку та відповідність найкращим стандартам. Такий контроль з боку Діани за точністю, масштабованістю і відповідністю вимогам сприяв зниженню числа ручних помилок і збільшенню швидкості розгортання програм на 40%. І це лише невелика частка роботи DevOps-інженерів, які фактично відіграють роль стратегічних партнерів бізнесу.

«Ми допомагаємо компаніям оперативно реагувати на зміни, скорочувати час виведення нових продуктів і безперервно покращувати якість сервісів. Наше ключове завдання – забезпечити максимальну віддачу від IT-інвестицій і підтримати реалізацію бізнес-цілей», - каже Діана Куца.

Діана бере активну участь у різноманітних внутрішніх заходах, як-от технологічні мітапи та панельні дискусії, що дають їй змогу ділитися своїми знаннями з широкою аудиторією, зміцнюючи її імідж як професіонала. Авторитет DevOps-інженерки Діани Куца вже вийшов за межі її компанії. Представники технологічної спільноти часто звертаються до неї за порадами – так її ефективні методи роботи набувають поширення через неформальні контакти та професійні взаємодії. Адже рішення цих фахівців є критично важливими не лише для підвищення ефективності окремих компаній-постачальників IT-рішень, а й, як наслідок, впливають на розвиток усієї індустрії.

Вплив нових технологій

Інновації в технологіях мають значний вплив на безліч професій, включно з DevOps-інженерами. Хоча DevOps уже тісно пов'язане з автоматизацією, поява нових інструментів і технологій у майбутньому зробить процеси ще більш автоматизованими, каже Діана.

«Це може включати системи для автоматичного тестування, моніторингу, розгортання та управління інфраструктурою. Інтеграція штучного інтелекту і машинного навчання в інструменти DevOps дасть змогу передбачати й усувати проблеми, оптимізувати продуктивність і підвищувати безпеку», – пояснює експертка.

Так, оновлення програмного забезпечення, хоча ним часто нехтують, теж є важливим фактором для захисту даних. Усунення вразливостей, виправлення помилок і впровадження нових функцій безпеки сприяють захисту інформації від можливих загроз.

«Зі зростанням кіберзагроз DevOps-інженери активніше залучатимуться до процесів безпеки, що призведе до тіснішого зв'язку між нами та SecOps - фахівцями, які займаються захистом інформації. Крім того, зі зростанням популярності багатохмарних інфраструктур інженерам необхідно буде вміти працювати з різними хмарними провайдерами та інтегрувати їхні рішення», – каже Діана Куца.

Проте, незважаючи на всі інновації, основні принципи DevOps, такі як співпраця, зворотний зв'язок і вдосконалення процесів, як і раніше, відіграватимуть ключову роль.