Сьогодні, коли Росія в Україні демонстративно випробує можливості своєї гіперзвукової зброї масового ураження, Київ просто зобов’язаний серйозно замислитися про адекватну відповідь.

Вже всім повинно бути зрозуміло, що Кремль не лякають ані санкції, ані «хмари дронів з штучним інтелектом», ані ескадрильї F-16, ані обережні погрози потенційних партнерів по НАТО…

… 5 грудня 1994 року в Будапешті Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки. Як виявилося – даремно. Зараз, як це вірно зазначив МЗС України, так званий «Будапештський меморандум» - «пам’ятник короткозорості, проявленої в прийнятті рішень із стратегічної безпеки».

На тлі агресії Кремля багато українських експертів та політиків вважають відмову від ядерної зброї стратегічною помилкою. Примітно, що навіть видатні російські вчені-ядерники визначали критичну важливість ядерного потенціалу для безпеки держави.

Дуже символічно, що рівно через 30 років після укладення «Будапештського меморандуму» в Москві помер один з стовпів атомної промисловості Росії академік Євгеній Веліхов. Повільно згасаючи, в одному із своїх небагатьох інтерв’ю він заявив, що ядерна зброя – це «гарантія миру для будь-якої держави, тому що від неї нема протиотрути». За його словами, саме ядерний потенціал є ключовим фактором забезпечення територіальної цілісності великих держав.

Популярні новини зараз
З 1 січня 2025 року отримуватимуть надбавку до пенсії: кому зі стареньких пощастить Гороскоп на 14 грудня: як використати суботу на повну котушку Абоненти Vodafone залишаться без зв'язку: кому потрібно терміново замінити SIM-картку Кредитки стають непотрібним пластиком: ПриватБанк позбавляє клієнтів важливої послуги
Показати ще

Особливу значимість його словам надає той факт, що Веліхов був одним з ключових керівників з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Під його керівництвом були розроблені критично важливі інженерні рішення, включаючи створення захисного екрану під реактором, який допоміг запобігти забрудненню ґрунтових вод. Його досвід і експертиза в ядерній галузі отримали міжнародне визнання – він був технічним радником МАГАТЕ і лауреатом премії ЮНЕСКО.

Зараз, коли надійність гарантій з боку США знаходиться під великим питанням, слова російського академіка Веліхова про значимість ядерного стримування лунають особливо актуально. Час у нас ще є.