Політик і громадський діяч Микола Томенко розповів, як на полях господарства "Соснова" військові герої, діячі культури та освіти разом розпочали жнива. Це не просто свято врожаю, а потужний символ віри у Перемогу України. Дізнайтеся, хто долучився до цього сакрального дійства та чому "Буде хліб – буде і Перемога!"
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяТрадиція і війна: як Переяславщина розпочала жнива
Сьогодні на полях господарства "Соснова", що на мальовничій Переяславщині, відбулися особливі "ВОЄННІ ЗАЖИНКИ-2025". Це не просто черговий початок жнив, а глибоко символічна подія, організована Фондом "Рідна країна" Миколи Томенка спільно з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Національним історико-етнографічним заповідником "Переяслав".
Як розповів сам Микола Томенко, "Вже традиційно наш Фонд «Рідна країна» спільно з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав» відтворюють давньоукраїнський обряд Зажинок або Першого снопа". Це давнє українське свято, що символізує початок збору врожаю і вдячність землі.
Щоб нагадати учасникам про народні звичаї, виступили фольклорні ансамблі "Громиця" та "Помокляночка", додаючи дійству автентичності та духу української традиції.
Герої та зірки на ниві: хто долучився до першого снопа?
Особливістю цьогорічних Зажинок стала їхня "воєнна" специфіка. За словами Миколи Томенка, "Під час російсько-української війни ми ухвалили рішення розпочинати це давнє сакральне дійство за пріоритетної участі наших героїв-військових, які боронять волю та незалежність України". Це дуже важливий меседж: навіть під час війни Україна продовжує жити, працювати і плекати свої традиції, а наші захисники є не лише воїнами, а й частиною мирного життя.
Після військових до цієї непростої, але такої важливої хліборобської справи долучилися й відомі діячі освіти та культури. Серед них:
- Віталій Коцур – ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі;
- Жанна Боднарук – народна артистка України;
- Олег Шеремет – ректор Національного університету "Чернігівський колегіум";
- Сергій Захарін – заступник Голови Держпродспоживслужби;
- Анатолій Карпенко – знаний композитор;
а також викладачі Університету Григорія Сковороди в Переяславі, Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та науковці Національного заповідника "Переяслав".
Такий склад учасників підкреслює єдність різних сфер українського суспільства у боротьбі за перемогу та збереження традицій.
"Буде хліб – буде і Перемога!": символ віри та незламності
Особлива подяка за допомогу в організації цього історико-етнографічного дійства була висловлена очільнику господарства "Соснова" Юрію Павлушку, адже саме на його полях відбулося це свято.
На завершення Микола Томенко висловив потужне побажання і віру: "Дай, Боже, рідній Україні – гарного врожаю! Бо ми віримо й переконані, що, перефразовуючи відомий вислів,: «БУДЕ ХЛІБ – БУДЕ і ПЕРЕМОГА!»" Ці слова стали квінтесенцією всього заходу, адже хліб для України – це не просто їжа, це символ життя, достатку та незламності.
Довідково: Традицію відтворення давньоукраїнського обряду Зажинок команда Фонду Миколи Томенка "Рідна країна" відродила ще у 2008 році на Черкащині. А через 10 років, у 2018 році, на полі Золотоніського району ними було встановлено Національний рекорд у номінації "Наймасовіші ЗАЖИНКИ на одному полі". Цьогорічні Зажинки стали вже 17-ми, проведеними з ініціативи Фонду, що свідчить про системність та важливість цієї традиції для суспільного діяча та його команди.