27 січня Кабінет міністрів на засіданні затвердив законопроект про індексацію пенсій тепер він повинен надійти до Верховної Ради. «Законопроект про вдосконалення пенсійного законодавства» насправді вступає в протиріччя з іншими його документами. Він може погіршити становище цілих груп пенсіонерів.

Про це розповіла журналіст Катерина Котенкова для Знай.uа.

Як заявили в уряді, мета документа — вдосконалення пенсійного законодавства та збільшення пенсійного забезпечення громадян. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль каже, що це питання більше не повинно бути елементом політичних маніпуляцій. І Кабмін пропонує зробити все прозоро і встановити чіткі терміни, коли повинна відбуватися індексація. Також законопроектом пропонується врегулювати несправедливість, коли окремим категоріям громадян пенсії просто не індексувалися.

Отже, уряд пропонує з 2022 року встановити щорічну індексацію пенсій в Україні не пізніше 1 березня, що, звичайно, можна назвати удосконаленням процедури.

Популярні новини зараз
Повістки та перевірки на вулицях: ТЦК готуються до посиленої мобілізації Боржникам виплатять допомогу, щоб розрахуватись за комунальні послуги: кому випаде унікальний шанс Перетин кордону стане квестом: прикордонникам дадуть повну свободу дій – перевірятимуть усіх Для українців вигадали нові платіжки: тарифи не підніматимуть, але платити доведеться більше
Показати ще

Також пропонується достроково призначати пенсії за віком — за півтора року до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано в зв'язку зі змінами організації виробництва і інших умов. Маються на увазі випадки, коли людина у віці вже не може знайти роботу.

Ще одна важлива в соціальному плані інновація — запропоновано призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на тяжкі або рідкісні захворювання, яким не встановлено інвалідність. Причому сюди потрапляють діти, хворі на онкологічні та онкогематологічні захворювання, інсулінозалежні діабетики, діти з ДЦП і низка інших категорій.

Також, за задумом Кабміну, має буде покращитися становище військових з інвалідністю: мінімальні пенсії їм встановлюються свідомо вище прожиткового мінімуму (від 105 до 120%).

Законопроект покликаний ще й полегшити життя багатодітним матерям і батькам дітей з інвалідністю — вони зможуть виходити на пенсію раніше і з меншим трудовим стажем.

Є кілька підходів до того, як повинні нараховуватися пенсії військовим пенсіонерам. Один — самого військового відомства, другий — Кабміну, третій — Верховної Ради. І ці підходи істотно відрізняються.

Але для початку треба розуміти, що пенсії особам, звільненим з військової служби, з низки причин нараховувалися за особливою, відмінною від інших категорій, методикою. Але як саме нараховувалися раніше, і як нараховуються зараз — питання дуже заплутане.

На сьогоднішній день передбачені три види пенсійного забезпечення військовослужбовців: за вислугу років, пенсія по інвалідності і пенсія в разі втрати годувальника.

3 грудня 2020 року Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2141 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає підвищення пенсій військовим. Згідно з цим документом, максимальна пенсія військовослужбовців у відставці повинна бути підвищена з 70 до 90% від грошового забезпечення на відповідних посадах. Якщо законопроект приймуть у такому вигляді в другому читанні, раніше визначені військові пенсії доведеться перерахувати, на що, за оцінкою авторів законопроекту, буде потрібно 14,8 млрд грн додаткових коштів.

Однак Кабмін виступає категорично проти такого рішення (точніше, проти виступають Мінфін і Мінсоцполітики), там хочуть протиснути свій варіант індексування пенсій — більш щадний для бюджету.

Зараз розмір пенсії для осіб, звільнених з військової служби, пов'язаний з окладом військовослужбовця в період виконання посадових обов'язків, званням, терміном служби, видом і місцем несення служби. Це означає, що всі призначені пенсії покладено перераховувати одночасно з підвищенням грошового забезпечення силовиків (військових, поліції та інших).

Проблема в тому, що в 2020 році грошове забезпечення діючих військових не підвищувалося — а значить, і підвищення пенсій очікувати не доводиться. Більш того, і в 2021 році підвищувати забезпечення силовикам уряд не має наміру — а значить, і зростання пенсій не буде.

Як каже колишній міністр соцполітики Андрій Рева, в минулі роки військовим підвищували пенсії. Однак тепер подібних підвищень не очікується, а зростання виплат чинним військовослужбовцям заморожене. І замість цього Кабмін пропонує військовим пенсіонерам індексувати виплати так само, як і іншим, тобто в куди меншому масштабі.

Виходить, що якщо урядовий законопроект приймуть, то пенсії військовим будуть індексувати з 1 березня 2022 року — але це буде гарантоване підвищення «як всім».

Якщо ж не приймуть урядовий законопроект, то військові пенсіонери взагалі незрозуміло коли дочекаються підвищень.

Зате категорії пенсіонерів, які отримували великі пенсії, і тепер нічого не втратять, скоріше навпаки. Законопроект просто передбачає трохи іншу схему нарахування цих пенсій.

Ті, кому передбачені пенсії відповідно до законів «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», будуть продовжувати їх отримувати до переведення за бажанням самої людини на пенсію з інших підстав (наприклад, за віком).

До такого переведення розмір пенсії не переглядається. Однак її будуть індексувати за рахунок бюджету, причому з урахуванням підвищувального коефіцієнта. Саме це мав на увазі Шмигаль, коли говорив, що пропонується врегулювати несправедливість, коли окремим категоріям громадян пенсії просто не індексувалися.

Раніше Знай.ua повідомляв, що в Мінсоцполітики пояснили, як зміняться виплати через економічну паузу.

Нагадаємо, Катерина Котенкова розповіла, як підвищать ціни на проїзд.